Rubyca

2012.08.19 - Geiger Mountain Bike Challenge - Triada MTB - Sibiu - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Inca o idee in legatura cu clasamentul pe echipe: nu ar fi mai normal sa se faca o suma a punctelor care sa se imparta la numarul de membri ai echipei? Adica sa conteze mai mult rezultatele membrilor, nu numarul lor.

Iar in legatura cu clasamentul pe puncte, mie personal mi se pare totusi cam mica diferenta intre tura lunga si tura scurta, eu as pune personal daca sunt sa zicem 10.000 de puncte pentru tura lunga, maxim 7000 pentru tura scurta. Un rezultat bun la tura scurta e o realizare, dar totusi e mult mai valoros dupa parerea mea unul la tura lunga.

Acum e cam greu sa modifici clasamentul pe echipe , deoarece de la bun inceput s-a spus ca se va face clasament pe echipe cu punctajul a 5 membrii pentru fiecare echipa.

In legatura cu cele doau trasee nu consider ca trebuie o diferentere mai mare deoarece daca ne raportam la numarul de participanti la tura lunga nu cred ca discrimineaza pe nimeni. In plus nu inteleg de ce trebuie sa se desconsidere asa de mult rezultatele medii de la tura scurta. Ca poate cei care s-au/ne-am inscris la ea si am scos un rezultat mediu poate am avut si motivele noastre : o pregatire mai slaba/ insuficienta pentru tura lunga, suntem relativ juniori in ale ciclismului , poate inca nu reusim sa terminam in timp util o distanta asa de mare in regim de cursa in timpul limita. Cred ca e mai intelept sa terminam in conditii de siguranta decat sa ne adune salvamentul de pe traseu :)

In rest numai de bine despre Triada si sper ca la anul sa adere la triada si mai multe concursuri, astfel vom avea poate un fel de campionat de mtb al amatorilor.

nu inteleg de ce trebuie sa se desconsidere asa de mult rezultatele medii de la tura scurta. Ca poate cei care s-au/ne-am inscris la ea si am scos un rezultat mediu poate am avut si motivele noastre : o pregatire mai slaba/ insuficienta pentru tura lunga, suntem relativ juniori in ale ciclismului , poate inca nu reusim sa terminam in timp util o distanta asa de mare in regim de cursa in timpul limita.

Exact de-aia. Pentru ca e nevoie de mult mai mult efort si mult mai multa pregatire sa termini in 130% sa zicem din timpul celui de pe locul 1 la tura lunga decat la tura scurta. Iar clasamentul trebuie sa reflecte efortul depus si nivelul de pregatire al fiecaruia.

In mod evident, sugestiile erau pentru la anu'

• Upvote 1

Stau oare si ma gandesc oare cei care au terminat tura scurta in primii 10 s-au pregatit mai putin ca tine, sau cei de la tura lunga? Sau doar voi ati fost eroi ca ati terminat tura lunga, iar restul care au participat la tura scurt sunt...

Atunci propun sa se faca clasament in felul urmator: lista clasamentului cu finisherii de la tura lunga si restul lumii ( ca si asa nu conteaza ca nu au depus acelasi efort ...)

Ca poate cei care s-au/ne-am inscris la ea si am scos un rezultat mediu poate am avut si motivele noastre : o pregatire mai slaba/ insuficienta pentru tura lunga, suntem relativ juniori in ale ciclismului , poate inca nu reusim sa terminam in timp util o distanta asa de mare in regim de cursa in timpul limita.

In sfarsit cineva care pune punctul pe i. Eu voi merge mai departe si voi sugera ca la anul clasamentul sa se faca dupa inaltime.

Horațiu, după cum evident nu ai observat, se iau în considerare doar primii 5 clasați ca număr de puncte din fiecare echipă.

@hcampian

Ok , poate ai si tu dreptate , dar si eu am muncit de mi-au iesit ochii sa termin tura scurta. Tinand cont ca e primul meu an de mtb, eu sunt foarte multumit de performantele mele mediocre. Dar iti promit ca la anul am sa ma inscriu la tura lunga si daca vrei o sa bem si o bere la final indiferent daca in timpul limita sau nu :D

Horațiu, după cum evident nu ai observat, se iau în considerare doar primii 5 clasați ca număr de puncte din fiecare echipă.

Au fost 6 (sase) echipe care au avut 5 participanti la fiecare etapa. Nu mai bine atunci sa lasi macar doar cei mai buni timpi de la primii 2-3 din echipa si ai un clasament mai realist? Deja echipe cu 3 participanti sunt mult mai multe.

@cip N-are nimeni lipsa de respect pentru efortul de a termina tura scurta. Fiecare trebuie sa inceapa undeva. Doar ca nu mi se pare barbateste, sa zic asa, sa te pierzi pe veci in zona aia.... Mi se pare normal sa vrei sa faci un pas inainte cat mai repede. Doar cei care sunt sponsorizati si trebuie sa puna pe masa rezultate au o scuza. "Mai bine-n satul tau fruntas, decat codas la oras" nu mi se pare o filozofie cu care cineva sa se mandreasca.

E diferenta de la cer la pamant intre tura scurta si lunga .La scurta pe Magura e cam gata ,la lunga, Magura e doar incalzirea , apoi urmeaza tehnica si ce-ti mai doresti cat cuprinde ...

Ma gindesc sa ma bag la anu la lunga,daca e adevarat ce zici,eu oricum zic ca imi fac incalzirea pe la km 50 din 52 sau 60,partea nasoala e ca altii au terminat cursa demult...se confirma vorba mea" joc bine da'duc picerili strimb..."

Au fost 6 (sase) echipe care au avut 5 participanti la fiecare etapa. Nu mai bine atunci sa lasi macar doar cei mai buni timpi de la primii 2-3 din echipa si ai un clasament mai realist? Deja echipe cu 3 participanti sunt mult mai multe.

2-3 oameni îmbrăcați la fel cu un nume hazliu nu fac o echipă. Să sincronizezi și să aduci constant cel puțin 5 oameni cu biciclete cu tot la fiecare etapă presupune totuși un efort care ar trebui răsplătit.

Completare:daca merg la tura lunga,organizatorii sa-mi puna la dispozitie doua masini de asistenta,una sa fie salvarea,ailalta...dricul.la final vedem daca am nevoie de vr-una.

N-a fost nici o fata la tura lunga........ :-L

A fost o fată dar nu s-a încadrat în timpul limită de la Rășinari, a ajuns cu o întârziere de 11 minute.

N-a fost nici o fata la tura lunga........ :-L

Doua fete, din pacate colega noastra s-a accidentat pe coborarea de la Raul Sadului si a fost nevoita sa abandoneze.

Felicitari pentru fata de la Bikers Team care a ajuns la Rasinari.

Problem my friend? Arunca tu piatra primul, daca tot ai ridicat mana, ca iti spun si eu cum la Geiger nu s-a putut face un amarat de clasament corect din prima...

Da, ai dreptate cu viteza, anul asta s-a mers mai bine, la un 35 la ora cam asa. Insa lumea nu stie sa mearga in pluton, adica nu faci schimbari bruste de directie cand esti in mijloc (altii m-au inchis din ambele parti si nu puteam sa feresc nici stanga nici dreapta) si din nou nu s-au oprit din timp masinile ce veneau din fata (5-10 min macar, atat astepti si la tren).

Traseul il stiu in toate formele lui noroioase, insorite si asa mai departe. A fost frumos si pe urcare si pe coborare, nisip mai mult, frane bune sa ai. M-am pacalit la un moment dat ca am luat-o pe varianta 2010 un pic dupa despartirea traseelor, apoi mi-am adus aminte de anul trecut. Intersectia minune mi-a facut si mie probleme, dar m-am intors la timp (era si Gyurka in fata) in rest am mers lansat cu marcajul ok.

O alta faza ce nu mi-a placut, la finish oamenii in loc sa isi recupereze chip urile erau preocupati de aranjare si estetica desi nu blocam nimic cu bicicleta mea de pe jos, in afara gardului ("vin alti concurenti, eliberati zona") si eu eram lesinat pe acolo. Bikersteam a facut senzatie oricum, negativa.

PS: "stanga" inseamna varianta scurta si fara plamani de la "vin pe stanga" ! :) numai bine.

Nu va pot spune decat ca meritati niste felicitari, insa poate mai studiati putin clasamentele inainte de a le face publice, ca sa nu iasa ameteala care a iesit.

Din punctul meu de veder,e nu premiul in sine conteaza, ci prezenta pe podium, in aplauzele tuturor! Ala e momentul de glorie, nu sacosa. Bafta!

Atasat gasiti clasamentele pe puncte pentru etapa de Geiger si pentru toate cele 3 etape din Triada MTB.

A fost facuta o eroare la clasamentul general pe echipe, eroare pentru care vrem sa ne cerem oficial scuze. Echipa de pe locul 3 este echipa NoMad Merida Racing Team si nu echipa Conpet Ploiesti.

Echipa NoMad va primi trofeul Triadei care va fi facut special pentru ei.

LE. Momentan sunt doar primele 10 echipe in clasament, urmeaza si celelalte in cursul zilei de maine

Da C02min, am înțeles din prima,nu trebuie să te repeți, suntem de căcat și nu ne pricepem să facem clasamente din prima. Bine că ești tu deștept!

Din punctul meu de vedere, organizarea a lăsat mult de dorit. Și nu mă refer doar la concurs ci și la acomodare. Dacă cunoști Sibiul e bine, dacă vii din altă parte e la fel de bine. Descurcă-te singur. Nu reușesc să înțeleg de ce reprezintă o asemenea dificultate să mai scrii câteva rânduri pe site cu informații de gen: avem camping, locuri de cazare recomandate, locuri de luat o masă decentă, câteva semne de la gară la stadion (nu de alta, dar când ai 2 stadioane și semnele stradale indică doar spre stadion, fără nici o specificație spre care, sunt șanse să ajungi la celălalt unde să găsești covor roșu și alai de nuntași și nu înscrierea la concurs). Ca să nu mai spun că am făcut ocolul orașului să ajungem la stadion, când era drum drept de la gară încolo, doar că nu s-a obosit nimeni să posteze aceste informații. În plus, dacă tot stabilești data unui concurs național într-o duminică, gândește că oamenii ăia care-ți vin lucrează de luni și au drum mai lung sau mai scurt de făcut către casă și fiind duminică mijloacele de transport nu circulă ca în timpul săptămânii. Așa că dacă ai stabilit un program ține-te de el. Nu de alta, dar când ratezi transportul de la 16.30 ca să prinzi permierea, nu-ți pică bine când organizatorii decid subit să o amâne pe 17.30 când tu ai ultimul transport la 18. Concluzia: concursul de biciclete este exclusiv pentru cei cu mașini și GPS.

Acum concursul. Când există voluntari (și au fost) și cu siguranță puteau să fie și mai mulți la câți au stat cu orele la sosire, unde e dificultatea să plasezi câțiva în punctele cheie? S-ar fi redus enorm rata celor pierduți dacă în câteva locuri ar fi fost vreo doi voluntari care (nici măcar să indice direcția!) să mai spună din când în când amatorilor de plimbări să nu stea pe traseu și să nu dea indicații eronate participanților la concurs. Având în vedere că timpul de parcurgere al traseului chiar contează, nu cred că a te opri să cauți marcajele este ceva recomandat. De aceea ele trebuiau să fie mai vizibile. Nu era vorba de faptul că traseul nu era marcat, ci că marcajele nu erau suficient de vizibile.

În plus, ca la orice alt concurs, au venit mai mulți fotografi și amatori de fotografie. Dar este singurul concurs la care toate pozele făcute de non-participanți sunt situate la start/finish. Fără nici o excepție, la toate concursurile la care am mai fost, s-au făcut poze în mai multe locații. Era chiar așa de greu să fie plasat câte un fotograf la fiecare punct de control? Și, culmea, când întreb cum se poate ajunge oriunde pe traseu pentru niște cadre, mi se răspunde lacunar: nu există posibilitatea să ajungi nicăieri pe traseu, doar o mașină urcă și cea de poliție (eu transmit răspunsul ceva mai frumos decât mi s-a dat mie). Insist la un autobus/microbus ceva acolo care să treacă prin localitățile cu care se intersecta traseul, dar mi se spune că nu duce nimic încolo. Ce nu înțeleg eu, cei care au stat în punctele de control cum au ajuns dacă nu mergea nimic încolo? I-a dus un porumbel în plisc? În plus, din moment ce fotograful autorizat al evenimentului nu urcă pe traseu, ce aș căuta eu acolo? Și cam acesta a fost finalul încercării mele de a imortaliza acest concurs.

Și încă o chestie, dacă ai 9 ani împliniți și împlinești vârsta de 10 anul acesta, nu ai ce căuta la categoria de vârstă 10-14. Sau vreunul dintre voi a primit buletin la aproape 14 ani sau la 14 ani fără câteva luni?

Experiența a servit, totuși, la ceva. Am cunoscut oameni extraordinari, care ne-au oferit nu doar informațiile pe care ar fi trebuit să le pună organizatorii la dispoziție, ci chiar ne-au ajutat la capitolul cazare și masă. Am descoperit niște peisaje deosebite și, vrând-nevrând, am făcut și un tur ar Sibiului. În plus, mi-am făcut și un top al concursurilor în care organizarea oarecum haotică de la Zalău a devenit brusc un atu din prisma organizării de la Sibiu. La Târgoviște și Brașov nu am fost, dar mențin opinia că cei mai buni organizatori sunt băimărenii și cele mai bine delimitate trasee le au clujenii.

Să ne revedem cu bine la Etapa IV TVR Cluj.

• Upvote 3

@cip N-are nimeni lipsa de respect pentru efortul de a termina tura scurta. Fiecare trebuie sa inceapa undeva. Doar ca nu mi se pare barbateste, sa zic asa, sa te pierzi pe veci in zona aia.... Mi se pare normal sa vrei sa faci un pas inainte cat mai repede. Doar cei care sunt sponsorizati si trebuie sa puna pe masa rezultate au o scuza. "Mai bine-n satul tau fruntas, decat codas la oras" nu mi se pare o filozofie cu care cineva sa se mandreasca.

Pai asta am vrut sa subliniez si eu , ca poate multi cum e si cazul meu aleg concursurile si traseele treptat pentru a acumula experienta si entuziasm. Eu de exemplu am terminat prima etapa a triadei in crampe si jumatate de cursa mi-am pus intrebarea "cine dracu m-a pus sa ma inscriu?" , dar a trecut si de cum am terminat am uitat totul si abea asteptam sa imi i-au discul, si sunt foarte fericit ca am reusit.

PS: unele din cele mai frumoase aminitiri ale mele din triada sunt finishurile de la Targoviste si Brasov unde era zona de glorie a fiecarui finisher, in care uitai efectiv toate momentele dificile din cursa :D ( sper sa devina o obisnuinta a organizatorilor acea zona )

• Upvote 1

Din punctul meu de vedere, organizarea a lăsat mult de dorit. Și nu mă refer doar la concurs ci și la acomodare. Dacă cunoști Sibiul e bine, dacă vii din altă parte e la fel de bine. Descurcă-te singur. Nu reușesc să înțeleg de ce reprezintă o asemenea dificultate să mai scrii câteva rânduri pe site cu informații de gen: avem camping, locuri de cazare recomandate, locuri de luat o masă decentă, câteva semne de la gară la stadion (nu de alta, dar când ai 2 stadioane și semnele stradale indică doar spre stadion, fără nici o specificație spre care, sunt șanse să ajungi la celălalt unde să găsești covor roșu și alai de nuntași și nu înscrierea la concurs). Ca să nu mai spun că am făcut ocolul orașului să ajungem la stadion, când era drum drept de la gară încolo, doar că nu s-a obosit nimeni să posteze aceste informații. În plus, dacă tot stabilești data unui concurs național într-o duminică, gândește că oamenii ăia care-ți vin lucrează de luni și au drum mai lung sau mai scurt de făcut către casă și fiind duminică mijloacele de transport nu circulă ca în timpul săptămânii. Așa că dacă ai stabilit un program ține-te de el. Nu de alta, dar când ratezi transportul de la 16.30 ca să prinzi permierea, nu-ți pică bine când organizatorii decid subit să o amâne pe 17.30 când tu ai ultimul transport la 18. Concluzia: concursul de biciclete este exclusiv pentru cei cu mașini și GPS.

Deci care este, asa de rau ne-a tampit tehnica asta fie si ea electronica, incat nu mai suntem in stare sa urmam un marcaj rutier. Nu mai zic de a trage pe dreapta intr-un oras si a intreba politicos un cetatean unde este stadionul municipal.

Deci care este rusine organizatorilor ca nu au inlocuit semnele de circulatie pe sosea cu indicatia despre locul de start la Geiger MTB :)

Eu unul beau visinata de la bunica Ioanei doar la ultima urcare pe Trans si doar la Casa Duse, dar se pare ca unii gusta ceva din productia proprie inainte de a pleca la drum :))

Cred ca am citit astazi cea mai TAMPITA remarca despre organizarea unui concurs de MTB !

• Upvote 9

In aceasta padure cred ca ne-am ratacit majoritatea, nu este un repros fata de organizator, este doar o constatare.Despre nesimtiti nu spun nimic ca poate o iau in freza la urmatoarele concursuriImagine postată

Na - am citit si eu toate comentarile care au aparut dupa concurs...

M-am ratacit si eu la punctul cu pricina din poza ....

cand am ajuns eu acolo se vedea marcaj spre dreapta si marcaj inainte, am oprit si am zarit undeva jos la nivelului pamantului un X

bucuros ca am observat ca nu pe acolo e traseu dai inainte (dealtfel o coborire de nota 10) , precizez ca nu a fost nici o sageata spre stanga ( spre traseul bun ),

in schimb inainte toata coborirea era perfect marcat !!1 ..chiar si portiunea plata spre drumul asfaltat era biine marcat (106A)...

Nu vreau sa reprosezi nimic - oricum nu ajungeam pe podium :) ,dar totusi din CURIOZITATE intreb

daca traseul albastru era cel corect atunci de ce a fost marcat si cel din mijloc ( cel rosu ) ??? ,

ca pe dreapta presupun a ramas marcajele de pe urcarea de la inceput ... sper sa ma lamureasca cineva.

Din punctul meu de vedere in rest toata organizarea a fost super,cu PA bine alimentate si cu oameni impecabili.

Cred ca unii exagereaza cu criticile, si cred ca ei n-au organizat nici un concurs de ping-pong cu 10 participanti... si habar n-au ce inseamna sa organizez

un asemenea eveniment ci peste 500 de participanti!

Felicitari organizatorilor si participantilor !

Asteptam poze mai multe !

Dragilor, se vede care au fost si care nu au fost la sedinta tehnica, acolo s-a anuntat ca a ramas multa banda de la concursurile moto prin toata padurea, si ca aceasta a fost pastrata doar in zonele unde se suprapunea cu traseul corect (mai exact pe Magura). Acolo unde au ratat f multi, e adevarat ca a ramas banda, dar acesta NU era Ideal, denumirea benzii cu care a fost marcat maratonul, ci banda alb-rosie, banda Husaberg si alte marci de la moto. Deci nu strica sa va luati si dupa felul marcajelor. Apoi ajunsi la crucea de langa soseaua de la start, sigur unii dintre voi au vazut iar banda de MTB, dar deja acolo era traseul de Family, de aici si confuzia.

Guest
This topic is now closed to further replies.