Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

radubraharu

recomandare bicicleta

Recommended Posts

Salutare. Bugetul meu este in jurul sumei de 1500 ron. Ma rezum momentan la 30-40 km pe zi, si cu ceva pante/rampe (de maxim 10%). Bicicleta va fi rulata exclusiv pe drum asfaltat(desi nu e cel mai bun aici in zona, mai sunt si gropi si denivelari), deci nu as avea nevoie de furca cu suspensie, rigida ar ajunge. Rotile as vrea sa fie de 28.

Inaltimea mea este de 179 cm, iar greutatea de 95 kg(aici incerc sa regresez)

S-ar putea sa fiu nevoit sa apelez la variante SH, pentru ca in banii astia ceva nou si bun nu prea am gasit(am cautat si eu, am apelat si la alte forumuri).

Momentan am niste variante, dar tot voi intreba pe parcurs si despre ele, cat si despre cele care mai apar pe bazar, eu fiind nepriceput in domeniu.

Am 4 alternative momentan:

1 http://www.dirtbike....-btwin-forme-2/

2 http://www.dirtbike....y-3-2010-noua-/

3 http://www.decathlon...an-3-175330151/

4 http://www.sportwin.ro/sosea-race/739-cursiera-drag-blade-dual-control-2300.html

Ma gandesc ca la greutatea mea n-ar fi prea indicata o cursiera cu roti asa subtiri, de aceea as lua in calcul si achizitionarea unei cursiere, si ulterior a unor roti mai groase . Asa ca astept un mic ajutor din partea voastra, poate reusesc sa ma hotarasc. De obicei intrebarile mele ar fi despre echiparea bicicletelor pe care le postez, deoarece nu cunosc piesele(SH sau noi)

Btwin-ul posibil sa fie mic iar giant-ul defy e SIGUR mic de tine. Pentru roti mai groase tre' sa masori spatiul oferit de furci. Ce ai pus de la decathlon si sportwin au schimbatoare shimano 2300 care au o problema cu schimbatul in jos din drops-uri (ceva cu degetul mare, nu stiu exact ca nu am asa ceva). Oricum, daca mergi pe asfalt nu trebuie sa iti fie teama de rotile (prea) subtiri.

Alooooo, domnu, ce cauti cu niste cursiere in topicul de ciclocross.

Alea e cursiere, daca vrei cursiera pune in topicul de cursiere nu de ciclocross.

La banii aia, cel mai bun sfat e sa iei una SH, noua va fi mai mult decat super modesta, deci una veche bine intretinuta e bine venita.

Pai eu vreau un sfat in privinta achizitiei unei biciclete. Daca am postat la ciclocross asta inseamna ca nu am voie sa pun doar biciclete de ciclocross? Daca oscilez intre 3 tipuri de bicicleta, trebuie sa deschid 3 threaduri?

pai ai pus 3 cursiere si un fitness (o cursiera cu ghidon drept) si vrei sfaturi despre un ciclocross?

care sunt cele 3 tipuri de biciclete intre care oscilezi, ca eu sincer nu inteleg.

Daca te referi la roti mai subtiri si roti mai groase, habar n-am despre ce vorbesti, eu la 110 kg am mers pe roti foarte subtiri, deci ... :-?? :-/

Era doar un exemplu cel cu cele 3 tipuri de bicicleta. Oricum, imi cer scuze daca am postat gresit, si rog un moderator sa mute topicul la sectiunea corespunzatoare

Sincer, despre Triban am mai citit, si prima oara vad pe cineva sa spuna ca are probleme cu schimbatul in jos. A mai auzit cineva asta?

Triban are probleme cu schimbatul in jos.

Nu are tribanul probleme cu schimbatul in jos, schimbatoarele au problemele astea. Si ca orice schimbator, oricat de ieftin ar fi el, se poate regla f bine si poate sa functioneze excelent in conditiile date de functionare.

Am inteles. Si pentru ce vreau eu, merita sa achizitionez cursiera, sau mai bine caut alt tip de bicicleta?

Am luat o decizie, voi achizitiona Triban 3 de la Decathlon. Problema este urmatoarea: nu voi cumpara eu bicicleta pentru ca un Decathlon am doar la 200 km, si acela este la Cluj. Un prieten va cumpara bicicleta pentru mine de la Bucuresti, si apoi o sa mi-o trimita prin curier. Am 178 cm inaltime, si 79 cm lungimea picioarelor(de la "familie" pana jos). Vad pe site la Decathlon ca au 2 marimi disponibile, 54 si 57. Care din ele mi-ar fi potrivita?

Cel mai probabil 54. Ideal era sa o iei pe probate, dar asta e...

Nu e cazul sa-ti faci griji cu rotile, pui niste cauciucuri cu balon de 25, le umfli bine si gata.

Vezi sa ai si o pompa care sa urce pana la presiunea necesara unor gume de cursiera (adica vreo 10 atm).