zanga

Curatare rotite schimbator spate

Recommended Posts

Am si eu o intrebare pentru voi. Cu ce se curata rotitele de la schimbatorul de pe spate (un XT)

si totodata cu ce se ung dupa curatare. Ma refer desigur la desfacerea lor de pe schimbator si apoi demontarea

capacelor metalice care protejeaza rulmentii si bucsele.

unii producatori zic ca alea nici nu trebuie curatate, pt ca au rulmenti... iar ce se aduca deasupra asa vadit, stergi cu o carpa, eventual muiata in ceva

le curat la fel cum curat si lantul si le ung la fel ca si lantul, niciun tratament mai special.

Cand degresez lantul se degreseaza si rotile alea, ca plimband lantul pe ele se umplu si ele cu zmacazul aferent si cum streg si lantul cu carpa, le sterg si pe ele la fel, ca se strange acolo o gramada de mizerie. De uns, nici eu nu cred ca e nevoie, rulmentii vin gresati din fabrica, doar daca ii desfaci, atunci merita, altfel cand ungi lantul fii sigur ca ajunge si la ei o farama din uleiul de lant, benefic sau nu, e discutabil.

Eu le curăţ cu WD40 şi o cârpă. De uns le ung cu ulei de lanţ.

Ce-i drept eu le-am schimbat pe toate şi am pus cu rulment.

Si nu intra WD-ul ala in rulmenti? Eu cred ca este cam periculos WD-ul pentru rulmenti, butuci si monobloc.

De uns, le ung cu ulei de lant. Le dau jos, le curat cu o carpa inmuiata in apa sau alcool tehnic (asta pentru ca am acasa, nu ca ar fi necesar), le pun o picatura de ulei si le las asa pana termin altceva de curatat. Dupa, cand revin la ele, sterg surplusul de ulei.

Eu mi-am luat cu 26 lei asa ceva : http://www.playbike....?id_produs=8371 (un review de la un motociclist : http://www.allmotorc...is-it-any-good/). Nu au aratat pinioanele si lantul asa de curate decat atunci cand erau noi. Dupa aplicare se lasa cateva minute si se spala cu apa sau se sterge cu o carpa (recomand spalarea). Curata incredibil,mult mai bine ca WD40.

Eu le curăţ cu WD40 şi o cârpă. De uns le ung cu ulei de lanţ.

Ce-i drept eu le-am schimbat pe toate şi am pus cu rulment.

De unde ai luat rotitele pe rulment? Cat au costat? Vad ca preturile sunt foarte piperate pentru

aceste piese

Sunt rotite TacX cu rulment la Decathon, foarte bune. Nu sunt asa scumpe, sunt vreo 60 RON - trebuie verificat. Rulmentul lor nu consider ca necesita intretinere. In schimb, chiar dintii lor se incarca foarte tare cu murdarie, noroi, mazga, chestie care trebuie curatata, altfel aceasta accelereaza uzura rotitelor. Eu le curat cu o surubelnita dreapta cu capul invelit intr-o carpa, fara sa le dau jos de pe deraior, eventual dau jos lantul uneori sa-l curat ca lumea si atunci fac si o curatare atenta la rotite.

Ce e destul de important e ca rotitele sa fie schimbate cand sunt uzate. Dintii unei rotite noi trebuie sa aiba varful plat. Daca varful dintilor devine ascutit, rotita e terminata. Pe langa mizerie, rotitele se duc si de la urechile strambe de la cadru, cand lantul calca stramb pe rotita. Uite aici un exemplu de rotita noua si rotita terminata:

Imagine postată

• Upvote 2

Eu folosesc rotiţe BBB de la Maros, dar şi alea Tacx sunt bune.

Chiar exista diferente intre rotitele cu rulmenti si astea normale?Adica daca de exemplu la un Shimano Deore pun cu rulment voi sesiza vreo diferenta,ajuta la ceva?
Am vazut ca sunt destul de piperate la pret.....se merita?

O rotita pe rulment nu isi va face joc si e mai precisa in timp. Gasesti BBB la aproximativ 30lei setul.

stima,

Radu

O rotita pe rulment nu isi va face joc si e mai precisa in timp. Gasesti BBB la aproximativ 30lei setul.

stima,

Radu

De unde asa ieftini? cand iti dai seama ca s-au tocit rotitele , eu le am de 3 ani  [-O<

La prima  intrebare : scrie in Googule "rotite schimbator BBB" - s-ar putea sa obtii asta (nu-s asa ieftine, dar mai sapi) : http://www.marosbike.ro/schimbatoare-spate/rotite-schimbator-bbb-rollerboys-sram.html

La intrebarea 2 : vezi postul 10 al lui hcampian : http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/13814-curatare-rotite-schimbator-spate/?view=findpost&p=543960

Krazyeone.

Dacă faci pe prostu' lumea chiar s-ar putea să te creadă.

la peste 1000 de posturi există un cod de conduită. :p

• Upvote 2

Mersi, am luat Tacx cu rulmenti ceramici

E mai fac si eu pe prostul , astfel se simt altii mai destepti :)

Aveti idee un deraior tourney are rotite pe rulmenti? Multumesc.

Niciodata, tourney este gama cea mai slab calitativa  de la shimano.

Merita sa pun pe tourney rotite scumpe? De schimbator sunt multumit, schimba perfect, am schimbatoare rapide si e ok.

Cu 60 lei iti iei schimbator Tourney nou, nu o rotita cu rulment.

stiu cat a costat...intrebarea era daca merita ca inbunatatire sa ii pun rotite mai bune...

Vinzi ala cu 20 lei, si daca mai pui 60 iti iei Alivio nou :). Eu nu am simtit nevoia sa upgradez rotitele nici la un XT.