QSD

Parcari pentru biciclete

Recommended Posts

Imagine postată

Asta poate n-ati vazut. :) Se gaseste la sfarsitul cometariilor de pe: http://www.ski-epic.com/amsterdam_bicycles/

Cred ca-i facuta la caterinca... Naiba, sunt prinse pana si de pedale sau de clamele (?) portbagajului din spate. 8-) Prea de tot... Biciclete ieftine cu kg peste kg de sisteme antifurt. ;)

Ce-o fi in capu' lor ?? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif Par, desigur.

http://www.ski-epic.com/amsterdam_bicycles/ Beton articol. 8-)

Mie cele mai sigure obiecte pentru legat bicicleta mi se par copacii ;-)

Singura chestie e ca trebuie sa ai un antifurt lung daca vrei sa prinzi si rotile odata cu cadrul.

Intre timp cred ca au invatat si "baietii buni" de quick release...

Mie cele mai sigure obiecte pentru legat bicicleta mi se par copacii ;-)

Singura chestie e ca trebuie sa ai un antifurt lung daca vrei sa prinzi si rotile odata cu cadrul.

Intre timp cred ca au invatat si "baietii buni" de quick release...

Şi tot îţi ia şaua, aşa de-al dracu'; vandalism în stare pură. Dacă e mai dichisită, o dă cu 10 lei şi are de-o bere...

Zilele astea am treaba pe la Baneasa, si trebuie sa stau ca prostu in autobuz de la Aviatorilor si pana la Ikea. Daca ar face hotii astia de la primarie o parcare pazita langa Herastrau cred ca ar fi o solutie buna pentru o multime de oameni. De altfel ar mai putea sa puna niste rastele langa parcarile pazite de burtosii de la Dali, sa aiba o atributie in plus aceea de a sta cu ochii si pe bicicletele parcate acolo.

O initiativa buna a Metrorex, de care am aflat urmarind un forum legat de transportul public (TRAM CLUB ROMANIA :: Vizualizare subiect - Bicicletele in metrou).

Iata comunicatul oficial, pe care-l puteti gasi pe situl METROREX, sectiunea comunicate de presa:

Din dorinţa de a se adapta cerinţelor clienţilor fideli ai călătoriei cu metroul, şi care utilizează sau nu şi bicicleta în deplasările cu metroul, Administraţia Metrorex lansează o dezbatere publică ...

...pentru a determina părerea călătorilor pentru două idei:

Daca este considerată utilă amplasarea în zona staţiilor de metrou a unor suporturi pentru parcarea bicicletelor pe durata utilizării metroului şi care sunt aceste staţii în opinia utilizatorilor.

Dacă există utilizatori ai metroului care în zilele de sfârşit de săptămână doresc să poată transporta bicicleta în interiorul trenurilor de metrou pentru a se deplasa spre diverse locuri de agreement.

Publicul călător este rugat să-şi exprime punctul de vedere pe adresa contact@metrorex.ro în perioada 15 martie-15 aprilie 2010.

Rezultatele vor fi făcute publice în jurul datei de 1 mai 2010.

Cred ca e o buna ocazie sa le trimitem cat mai multe mailuri legate de acest subiect...

Da, e o idee bună, se pare că au fost la plimbări prin alte țări meseriașii de la metrou.... E într-adevăr o inițiativă bună, deși la ritmul în care se fură la noi....

Ideea cu parcarea de biciclete la statia de metrou nu mi se pare fezabila la noi. Eu nu as avea tupeul sa imi las bicicleta acolo cand plec cu metroul. Dar posibilitatea intrarii cu bicicleta in metrou mi se pare buna. Nu stii cand ai nevoie. Poate te prinde ploaia si nu ai echipament adecvat. Poate ti se defecteaza ceva la bicicleta si esti in celalalt capat al orasului. Ar putea face niste loc in ultimul vagon, de exemplu. In Olanda am vazut si scari rulante adaptate pentru biciclete, in sensul ca aveau un fel de "jgheab" pe partea dreapta pe care puneai rotile bicicletei in timp ce urcai sau coborai cu scara.

In destule statii de metrou rastelele de biciclete ar putea fi pozitionate in interiorul statiilor. Astfel bicicletele ar fi si supravegheate si ferite de intemperii.

In destule statii de metrou rastelele de biciclete ar putea fi pozitionate in interiorul statiilor. Astfel bicicletele ar fi si supravegheate si ferite de intemperii.

La asta ma gandeam si eu. Nu stiu daca e posibil, dar as prefera sa existe rastele individuale cu cheie/cifru. As plati, ca sa imi stiu bicicleta in siguranta. Desigur, rastelele sa fie sub supraveghere.

Pentru vreme improprie pedalatului, as opta si eu la varianta posibilitatii de a intra cu bicicleta la metrou. O sa trimit un e-mail la ei, peste o saptamana-doua.

Voi v-ati baza pe "paznicii" de la metrou? Mie mi-e un pic teama si cu cei de la firma, desi sunt o gramada si e plin de camere de supraveghere.

Nu, dar m-as baza in continuare pe lacatul meu asa cum fac in fiecare zi. Parcarea de biciclete la metrou mi se pare un proiect bun, eu il sustin. Chiar si varianta cu plata e ok. In zilele in care ploua bicicleta+metrou=love =:)

Pentru vreme improprie pedalatului, as opta si eu la varianta posibilitatii de a intra cu bicicleta la metrou

varianta ar fi buna si pentru cei care nu sunt atat de buni ciclisti si muncesc departe de casa.

Adica din piata sudului pana la aurel vlaicu, in metrou faci putine minute. Pe bicla bagi material. si nu toti sunt capabili.

in general in baneasa sau pipera te duci numai cu treaba, altfel spus mergi la serviciu. Asta inseamna ca ai probabil un program 9-18. 8-9 si 17-19 sunt perioade "de varf" pentru circulatia cu metroul. Va fi cam greu sa fi acceptat cu bicicleta in metrou in caz ca acesta este deja foarte aglomerat. Probabil ca nu se va accepta asa ceva in timpul saptamanii, oricate mailuri s-ar trimite.

Stie cineva un loc bun de parcat bicicleta în București, în jurul la ASE-Cibernetică sau ASE-Romană? De preferat să fie și cu supraveghere video.

Vă rog dacă se poate un răspuns pe privat, ca să nu facem "reclamă" locurilor bune de lăsat bicicleta. Mulțumesc.

In locul in care dormi sau iti desfasori activitatea....nu pe strada. Nu la noi, in orice caz.

• Upvote 1

Stie cineva un loc bun de parcat bicicleta în București, în jurul la ASE-Cibernetică sau ASE-Romană? De preferat să fie și cu supraveghere video.

Vă rog dacă se poate un răspuns pe privat, ca să nu facem "reclamă" locurilor bune de lăsat bicicleta. Mulțumesc.

Dupa cinci ani, o luna si 29 de zile, minunat! Cu toate ca forumul avertizeaza cu privire la vechimea subiectului.

Raspunsul a fost dat, demult, in mai multe discutii: nu exista.

este chiar pe Dorobanti vis-a-vis de ASE, in fata la Tucano Cafe o parcare facuta de b...p.eu (ca sa nu ziceti ca fac reclama). nu stiu daca sunt camere de supraveghere

@@crk chiar dacă era subiectul mai vechi cu ce deranjează atâta timp cât este legat de parcări, adică aproape de topicul deschis "acum cinci ani, o luna si 29 de zile". Ar fi de preferat să deschid un topic nou ca să mi se zică să folosesc căutarea înainte? Așa am preferat să caut și să întreb într-un topic deschis mai vechi. Iar timpul schimbă multe în "cinci ani, o luna si 29 de zile" eu cred că au mai apărut ceva locuri de parcat biciclete. :)

@@mihaipreo Mulțumesc pentru răspuns, dar oare poți parca dacă nu faci consumație? :) 

Acu' depinde ce-ti place sa auzi/crezi. Retine totusi ca n-ai vrea sa scrii aici, sunt 39 de pagini

Raspunsul a fost dat, demult, in mai multe discutii: nu exista.