Rubyca

2012.09.09 - Tusnad MTB Maraton - Baile Tusnad - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Multumesc organizatorilor si tuturor celor care au facut acest maraton sa fie la fel de frumos ca si anul trecut, lipsa de antrenament din ultimele 2 luni au facut sa ma ia cu crampe pe la lac si de acolo am lasat-o moale, oricum am tras tare la inceput. Am mancat mult praf datorita secetei dar acest lucru a facut mai palpitanta cursa si am trecut incet si cu retinere prin curba unde, anul trecut am cazut ca un butuc :)

Super organizare, de la modul in care erai primit in parcarea auto pana la gulas si bere ;) Feliciari organizatorilor

salutare!

mai jos sunt 3 linkuri de la filmarea de pe traseu - care va gasiti prin ele :) am promis ca le pun aici.

din pacate m-a lasat cardul exact la ultima urcare, cea dinspre tinovul mohos. dar este cate ceva de vazut.

pliz enjoy.

ps. foarte misto concurs! revin sigur si la anul :)

• Upvote 2

Fain traseu, faina organizare, si, mai ales, faina vreme de pedalat :)

De la anul cred ca s-ar putea schimba numele concursului in Marathon des Sables. Prietenii stiu de ce ;)

Felicitari organizatorilor, a iesit iarasi un concurs frumos. Pachetul de start generos, atmosfera placuta, un eveniment la care merita se revii de fiecare data.

Un concurs excelent, asa cum organizeaza de 4 ani incoace. Au ungurii astia asa o bafta de vreme, este incredibil cum 4 ani la rand vremea a tinut cu ei si cu noi deasemena. Gulas delicios si fete frumoase. Salutari Mariei! Felicitari pentru organizare

• Upvote 2

Un concurs excelent, asa cum organizeaza de 4 ani incoace. Au ungurii astia asa o bafta de vreme, este incredibil cum 4 ani la rand vremea a tinut cu ei si cu noi deasemena. Gulas delicios si fete frumoase. Salutari Mariei! Felicitari pentru organizare

Nu stiu cine este Maria, dar sincer mi-a placut cravata ta de sambata seara :) Dau o naveta de bere la Arges cand ne vedem :))

De remarcat plusurile de anul acesta:

-start decalat ptr tura lunga. A fost mai aerisit si mai uman in primul kilometru.

-puncte in plus de alimentare, hidratare. Ptr cine a avut nevoie i-a prins bine.

-traseul curatat cat se poate de bine. Am fost pe tura inainte cu cateva saptamani si era plin de copaci doborati si crengi.

-pachet de start si atentiile de dupa cursa, super ok. Gulasul a fost delicios si a cazut bine.

Personal m-am simtit bine si sunt mandru ca la grupa de varsta mi-am luat-o doar de la "monstrii sacri": Tudy Oprea, Maus, Robike. Sarosi Francisc, venind pe un onorant loc 6.

Sa ne vedem cu bine si sanatosi la anul.

Chiar daca nu mai e nevoie, felicitrari si din partea mea organizatorilor.

@Viorel

Erai prea beat ca sa deosebesti cravata de camasa! :)

• Upvote 2

Extraordinar concursul, ca de obicei. Pentru mine a fost a 3-a editie.

Am avut parte si de cel mai halucinant monent de ratacire vazut in viata mea. Inainte de despartirea traseelor (lung scurt), cu 100 de metrii inainte era o mare sageata sa o iei stanga. MARE , A3 si pozitionata foarte ok. 2 deastia cu camasa ridicata de vant de care zive Ovi, erau in fata mea si au mers inainte. Am tipat dupa ei, s-au intors, i-am asteptat, le-am aratat sageata, mi-au cofirmat ca am vazut-o si REPLY : AM CREZUT CA NU ESTE PENTRU CONCURS =)) Asa ca nu ne mai putem mira ca ajung unii la fabrica de bere in loc de finish ...

@Viorel

Erai prea beat ca sa deosebesti cravata de camasa! :)

Se spune ca eram ' prea obosit' (vezi daca ai lipsit de la instructajul de la ora 5 :) )

• Upvote 2

Felicitari organizatorilor pentru editia din acest an. Uu concurs bine organizat, o vreme excelenta, o atmosfera de concurs super.

Asteptam cu nerabdare pozele facute pe traseu:)

Gulasul si berea de la final au fost cel mai bun premiu ;)

Prima mea participare la Tusnad, un concurs frumos si bine organizat overall. Mi-au placut la tura lunga cel putin 2 daca nu 3 coborari superbe prin padure, una prin padure de brad, la racoare, foarte frumos. Urcarile pe asfalt se simteau in picioare iar coboararile offroad se simteau in toate incheieturile ;)

Eu dupa o pauza de la Marvin in care nu cred ca am pedalat mai mult de 2-3 ori am avut o evolutie modesta insa de la start am inceput prost. Multa lume a laudat startul decalat. Eu propun 15-20 minute decalajul. NU mi-a fost clar cine era la lung si care la scurt, toate numerele erau rosii. M-am pozitionat la start decent la jumatate si m-am trezit ca lumea a plecat si eu ioc! Ma scuzati, sunt la tura lunga, faceti loc....excelent start! Nu era mai bine ca la Surmont marcarea zonei de scurt/lung? M-a dezorientat faptul ca nu erau toti participantii la start si am dedus ca cei pozitionati sunt toti la lung....

Marcajul exelent, aproape impecabil. Doar la lac nu erau marcaje sau au fost luate suvenir de pantofari. Cateva sagati pe jos erau recomandabile. Laudabile si cele 2 PA aditionale unde aveai apa, eu sunt cisterna, imi place sa am peste 1L permanent la mine si nu am hidration pack.

Excelent gulasul! Foarte bun si binevenit. Mergea si berea insa sado mazo nimei nu s-a gandit si la soferi (e.g. Cola, sau bere fara alcool, macar Radler).

Overall mi-a placut mult maratonul, marcate bine si portiunile dificile.

Multumesc lui Viorel din nou, foarte de treaba proprietarul de la pensiune, m-a lasat pana la 16:00 ca sa fac si dus, fara extra cost.

Si mie mi-a placut traseul si organizarea. Aceeasi mentiune cu marcajul la lac.

Referitor la start, cel de la microfon cred ca era daltonist :)), a spus totusi f. clar si de vreo 3 ori ca numerele pana la 120 pleaca primele la traseul lung.

Multumim pentru seturile de imagini si filmari, mai asteptam si alte seturi ;) Pe pagina oficiala e tot galeria 2011...

Rubyca a postat si al 2 lea set pe FB si cel cu premierea, plus ca eu am avut camera de filmat pe ghidon, insa nu e gata filmuletul, cand o sa fie gata, postez si filmul turei scurte :)

Am fost si eu la Tusnad, a doua cursa pe munte si a doua oara pe munte (am mai fost de 2 ori la Prima Evadare dar asta mi se pare cu totul alt sport). Este absolut superb, de-abia astept sa mai ies la urmatoarea cursa. Am iesit ultimul la limita timpului, nici nu m-au mai trecut in clasament dar a fost super fun. Cred ca as fi terminat cu o 1-1.5 ore mai repede dar am fost cu un prieten care chiar n-avea pic de antrenament si l-am asteptat. Am avut si unele satisfactii totusi: am reusit sa ajut pe cineva care parea ca merge bine dar facuse pana si am oprit si i-am imprumutat pompa si am reusit sa urc in sa mult mai mult decat la maratonul de la Rasnov.

Din pacate insa, speriat si de o cazatura pe la 3 brazi in urma cu cateva saptamani am mers ff prost la coborare, destul de multe bucati coborate pe langa. Cand faci prima coborare pe offroad la 31 de ani parca ti-e cam greu sa-ti dai drumul.

Organizarea a fost excelenta, traseul superb, de-abia astept sa revin, multumesc organizatorilor.

Cand faci prima coborare pe offroad la 31 de ani parca ti-e cam greu sa-ti dai drumul.

sa vezi cum e cand faci prima la 35 :). trebuie sa iti cumperi niste carti de specialitate si sa exersezi mental, ca nu mai ai timp sa exersezi ca la 8 ani:)

O intrebare, presupun ca din cei care au iesit pe podium la masculin, sunt si persoane care urmaresc forumul ... : Voi ati primit ceva (premiul) prin Posta ? Asa cum ni s-a promis ? Eu nu :)

Da,au promis de mai multe ori la premiere ca toti ocupantii primelor trei locuri vor primi prin posta cupa si medalie(cei care nu au primit). De vina i-au scos pe cei de la fan curier. Eu am scris un mail organizatoarei acum o saptamana si nici macar nu mi-a raspuns la el?

Nu ca m-ar interesa asa tare premiul ala, dar oare cat face o firma de curierat din Congo pana in Romania..?

P.S. Alt maraton care il tai de pe lista mea pe viitor..

Pe site-ul competitiei sunt 2 adrese trecute la contact, i-am contactat ieri si am primit de la ambele persoane raspuns. Desi nu sunt identice raspunsurile, din amandoua reiese ca isi cer ”mii” de scuze pentru faptul ca nu am primit inca nimica si ca pe viitor voi intra in posesia premiului , printr-o metoda sau alta. Ramane de vazut . .

Guest
This topic is now closed to further replies.