Rubyca

2012.08.04 - Medias 24 H

Recommended Posts

MEDIAȘ 24H, primul concurs din România de acest gen, se adresează cicliștilor cu multă experiență care au parcurs trasee de MTB cu lungimi mai mari de 100 km intr-o zi.

Un concurs cu circuit închis putem să îî spunem, deoarece înscrierile s-au făcut doar pe bază de invitație din partea organizatorului.

Pe site-ul competitiei găsiți mai multe informații.

post-6-0-03206700-1344061653_thumb.jpg

Poi si detaliile unde sunt? Am vazut ceva poze cu cei de la Merida cum dormeau sub un acoperis (vai de somnul lor) :)). Oricum e ceva de neuitat - gen IBO.

Deocamdata toata lumea incearca sa recupereze orele de somn pierdute :D

Felicitari pentru organizare, marcajul traseului pentru turele de noapte a fost super.

Pai care-i smecheria daca nu a fost deschis publicului?

Daca se vroia a fi o competitie adevarata, cei ce se inscriau trebuiau sa prezinte niste rezultate decente de anul asta ca maratoane au tot fost.

In rest numai de bine...

• Upvote 3

Pai care-i smecheria daca nu a fost deschis publicului?

Daca se vroia a fi o competitie adevarata, cei ce se inscriau trebuiau sa prezinte niste rezultate decente de anul asta ca maratoane au tot fost.

In rest numai de bine...

A fost un concurs test, pentru ca era nevoie.

Daca sunt concurenti in Romania care ar participa la acest tip de concurs. Am avut si eu aceasta idee acum 1 an (in Trivale), dar din lipsa de concurenti, s-a ales praful (discutand cu cei care ar fi putut participa la acest tip de competitie).

Felicitari Dragos pentru initiativa si organizare, daca scarbiciul ma lasa in pace participam la concurs single. La anul o sa trec concursul in calendar si nu o sa lipsesc garantat.

Vio, sa inteleg ca tu ai fost invitat si n-ai putut sa participi?

nu stiu cat de test a fost ca am vazut si editia 2011

Atata timp cat evenimentul nu a fost deschis publicului si nu a existat o selectie obiectiva cu reguli clare (sa zicem ca cei ce se inscriau trebuia sa dovedeasca ca au iesit in primii 5-10% la niste maratoane serioase) eu nu cred ca reuniunea se poate numi competie nationala ci mai degraba o reuniune de amici sau de grup cum vreti sa-i ziceti.

M-am uitat pe rezultate de anul trecut si vad ca majoritatea concurentilor au abandonat dupa 4-6 ture adica cam cat o tura de hobby la un maraton normal.

MTBR, ai incercat sa te inscrii si nu ti-au refuzat participarea? Altfel vorbim doar vorbe... Intamplator, un prieten nu a fost invitat, dar a vrut suficient de mult incat sa le dea organizatorilor un mail, le-a explicat problema, concursurile la care a participat, turele (din tara si din afara) la care a participat si intr-un final a fost acceptat. La o astfel de tura, nu poti accepta pe oricine. Ghinionul prietenului a fost o accidentare destul de urata fix cu o saptamana inainte concursului.

Ce pot sa va zic despre castigatorii de anul asta:

La masculin s-a castigat cu 30 de ture, (300 de km si 9000 de m altitudine pozitiva !!!!!!).

La feminin, parca 23 de ture (sper sa nu ma insel). cu totul demential!

Shine, daca au primit si pe altii asa cum zici tu atunci lucrurile intra in normalitate. Cu toate astea ar fi frumos sa se institutionalizeze niste reguli de selectie si concursul nu ar avea decat de castigat.

@MTBR,

Am participat (mi-a placut maxim) si am incercat sa vad lucrurile si prin ochii organizatorilor.

Anul trecut au organizat prima editie (cu participare interna - Medias) ca sa vada cum este.

Anul asta au "deschis" usa un pic si si-au rezervat dreptul de a selecta participantii prin prisma a ceea ce au mai facut pana acum.

Din punct de vedere a costurilor implicate la un asemenea concurs, posibil ca nici la anu' sa nu fie deschis publicului larg pe deplin.

20 de concurenti cu 20 de treceri printr-un punct de alimentare este echivalent cu 400 de concurenti, ambulanta, etc... (astea costa...), daca "impingi" costurile astea catre concurenti prin taxa de inscriere, s-ar putea sa fie prea mult.

Eu sper ca, pentru la anu', sa gaseasca (organizatorii) solutii la toate problemele si sa aiba curaj sa spuna: LIBER LA INSCRIERE :)

La masculin s-a castigat cu 30 de ture, (300 de km si 9000 de m altitudine pozitiva !!!!!!).

:|

Hm,chiar 9000 m.?Eu zic sa se mai recalculeze (7800).Oricum sunt sigur,ca a fost extrem de dificil,si asta mai ales daca nu aveai echipa de suport,care sa t-e alimenteze,sa-ti ingrijeasca bikul,asta daca aveai timp de odihna.

Acum cateva we-uri,in Ungaria a fost o cursa similara,si o echipa din lugoj,compusa din 5 membri,au participat,si au iesit pe locul 3.Mi-au povestit,cat de util ar fi fost sa fi avut o mica echipa de suport,la zona de recuperare,schimbare stafeta.

24 ore

Eu as spune ca a fost mai degraba un 'eveniment' de suflet, in familie. Intradevar, genul asta de concurs nu poate fi catalogat ca si competitie nationala.

Cel putin in locatia respectiva, cred c-ar trebui pastrata si in continuare limitarea accesului, eventual cu o mica suplimentare a numarului de participanti.

Trebuie tinut cont de spatiul necesar fiecarui participant pentru a-si asigura un loc confortabil in care sa se poata odihni/realimenta/remedia defectiunile, mai ales in conditii de epuizare maxima.

In caz contrar s-ar pierde tocmai spiritul care probabil a adus satisfactie tuturor participantilor, poate mai mare decat performanta in sine.

Din rezultate vad ca numai 6 sau 7 concurenti au incercat cele 24 de ore. O sa scriu si eu la anul organizatorilor sa vad daca ma primesc.

Doar atatia au terminat. Pentru a fi considerat finisher trebuia sa parcurgi traseul de minim 15 ori cu un timp de maxim 2h/tura.

MTBR, nu ai vrea sa fii in locul organizatorilor cand iti vin o droaie de concurenti cu experienta redusa sau deloc si-ti amplifica exponential problemele. Crezi ca e usor sa pedalezi o noapte intreaga prin padure? Ce faci daca incep sa sune telefoanele ca unii altii si-au rupt vreun os sau au luat-o razna pe campii. Mai mult Dragos a precizat clar ca in conditii de ploaie traseul este unul dificil.

Asa ca singura explicatie logica este ca si-au luat masuri de precautie.

Am fost invitat personal de Dragos iar la solicitarea mea de-a mai aduce si alti oameni, a dorit doar sa-l asigur ca sunt oameni cu ceva experienta pe bike.

PS

te asigur ca nu sunt nici un fel de superzmeu pe bita si nici amicul de- viata al lui Dragos, sunt un om simplu care ma dau destul de bine pe bike.

Guest
This topic is now closed to further replies.