fremen

Sfat zgomot clicheti MERIDA Scultura

Recommended Posts

Salut voua! De curand am cumparat o MERIDA Scultura Evo 906 aprox noua si constat ca scoate un zgomot f puternic in momentul in care nu pedalez, la clicheti.

Va rog sa lasati 2 vorbe daca ati patit/ stiti de ce se aude asa tare. La Trek-ul 1000 pe care l-am avut se auzea mult mai silentios.

Multumesc1

Nu are nimic,asa trebuie sa se auda. In functie de producatorul butucului,de designul casetei (cauta pe Google POE-points of engagement),etc, clichetii se aud mai tare sau mai incet.

Este sunetul specific, corect.

Pe ea pedalezi incontinuu, pe langa, faci carry bike.

Nu se mai aud. :)

Toata incinta clichetilor, poate fi umpluta cu atenuator de zgomot, vaselina. Nu este deloc indicat dar se poate, si va rula mai greu.

Merci, m-am linistit:)...parte buna e ca ma fac "auzit" , nu-mi trebuie claxon si se vad rezultate :)...mai am o mica intrebare, care e marimea cea mai mare pt ghidon cursiera? ce am pe ea, originalul, e de 44 cm ( e un FSA Energy ), din masuratoarea mea, si mi se pare ingust, cel putin fata de ce aveam la TREK 1000...Multumesc!

Pe cursiera nu faci DH. Masura ghidonului de cursiera, si chiar flat de sosea se ia dupa umeri nu dupa cum te taie capul.

Masura corecta nu te va obosi si iti va da si deschiderea corecta la cutia toracica pentru repiratie.

Gasesti tutoriale despre cum iti masori ghidonul.

Imagine postată