Sign in to follow this  
Rubyca

2012.09.14-16 - Trails MTB Fest - Cheile Gradistei

Recommended Posts

Imagine postată

In week-end-ul 14-16 septembrie 2012, OUTDOOR ROMANIA organizează la Cheile Gradiștei – Fundata prima ediție a TRAILS MTB FESTIVAL powered by NISSAN Sports Adventure.

Evenimentul reunește în același areal, într-o competiție extrem de atractivă și dinamică, două ramuri diferite dar la fel de spectaculoase a MTB-ului: XCO și Dirt Jumping. Ambele probe vor fi organizate pe categorii diferite de vârstă și experiență și se vor desfășura pe trasee spectaculoase care vor pune în valoare tehnicitatea și competitivitatea concurenților.

După câteva sesiuni de antrenamente, participanții vor trebui să treacă în prealabil printr-o fază a calificărilor (doar la proba de “dirt jumping”) urmând ca cei mai buni să participe la finalele care vor avea loc în ultima zi, pe 16 septembrie.

La proba de “XCO” se vor desfășura doar antrenamente înaintea competiției fără a fi impuse calificări.

Premiile vor fi consistente, primii clasați fiind recompensați cu bani sau vouchere oferite de diferiții parteneri ai evenimentului.

Înscrierile se fac numai on-line până în data de 12 septembrie 2012.

În seara de 15 septembrie toți participanții (indiferent de proba) se vor reuni în jurul unui uriaș foc de tabără la o delicioasă tocană de vițel pentru a schimba impresii despre traseu, detalii tehnice etc.

Zona are mare potential si este foarte frumoasa, am fost la etapa individuala de la 3 munti. As reveni cu mare placere!

Organizatorii sunt extrem de seriosi, puteti merge cu incredere. De zona nu mai zic, ca nu e nevoie. O sa incerc si eu sa ajung in masura in care nu intervine nimic. Ma bucur sa vad un asemenea festival de MTB...

@fowler, competitia asta intruneste cele doua discipline XCO și Dirt Jumping, iar la Gravity Jam Surmont e DH, daca nu ma insel. Sunt discipline diferite...acum daca unii fac si una si alta, aia e...dar oricum publicul in mare e diferit. Deci nu e foarte grav ca se suprapun.

Daca stam sa analizam ce e weekendul ala, avem asa:

XCO si Dirt Jumping la Cheile Gradistei

DH la Surmont Gravity Jam

Alergare la Trail Running Ciucas

Duatlon la Cetatea Brosuvului

si inca o surpriza :)), dar nici asta nu se suprapune cu vreuna din activitatile de mai sus. Cred ca va fi cel mai populat weekend de pana acum...

@Niji: eu remarcam in sens pozitiv ca sunt 2 competitii diferite in acelasi weekend in acelasi loc - Cheile Gradistei. Practic un festival dpdv al mtb-ului :)

Daca stam sa analizam ce e weekendul ala, avem asa:

XCO si Dirt Jumping la Cheile Gradistei

DH la Surmont Gravity Jam

Alergare la Trail Running Ciucas

Duatlon la Cetatea Brosuvului

si inca o surpriza :)), dar nici asta nu se suprapune cu vreuna din activitatile de mai sus. Cred ca va fi cel mai populat weekend de pana acum...

asta a fost motivul pentru care am pus proba duminica. cei care bat drumul pina la duatlon o sa dea o fuga si la fundata.
  • Upvote 1

@fowler, competitia asta intruneste cele doua discipline XCO și Dirt Jumping, iar la Gravity Jam Surmont e DH, daca nu ma insel. Sunt discipline diferite...acum daca unii fac si una si alta, aia e...dar oricum publicul in mare e diferit. Deci nu e foarte grav ca se suprapun.

asta incercam: sa polarizam lume din intreaga lume pe doua roti

Organizatorii sunt extrem de seriosi, puteti merge cu incredere. De zona nu mai zic, ca nu e nevoie. O sa incerc si eu sa ajung in masura in care nu intervine nimic. Ma bucur sa vad un asemenea festival de MTB...

multumi pentru aprecieri domn' horica. o sa ne punem si cravata sa vada lumea ca sintem seriosi;)

asta a fost motivul pentru care am pus proba duminica. cei care bat drumul pina la duatlon o sa dea o fuga si la fundata.

Respect meu pentru asta ;) O sa fiu unul din cei care o sa faca acest lucru :)

In weekend am facut o recunoastere la pas a traseului de XCO si pare foarte promitator. Am incredere ca organizatorul, un freerider adevarat, va scoate untul din noi pe un traseu de 3km. In rest, zona este superba si merita sa facem un weekend prelungit.

Respect meu pentru asta ;) O sa fiu unul din cei care o sa faca acest lucru :)

pai va steptam cu suficiente resurse dupa cursa frumoasa de la bv!
  • Upvote 1

In weekend am facut o recunoastere la pas a traseului de XCO si pare foarte promitator. Am incredere ca organizatorul, un freerider adevarat, va scoate untul din noi pe un traseu de 3km. In rest, zona este superba si merita sa facem un weekend prelungit.

venita de la Doc, un fin analist al miscarii cicliste, recenzia de mai sus are conotatii de compliment. sper ca dupa concurs sa primim tot laude:)

Sigur vor exista si laude. Pana acum nu ne-ai dezamagit cand a fost vorba de organizarea unui concurs de mtb. De abia astept sa fac traseul si cu mtb-ul. Coborarea prin padure, ar trebui sa fie foarte interesanta cu surprizele pregatite pe traseu.

Sigur vor exista si laude. Pana acum nu ne-ai dezamagit cand a fost vorba de organizarea unui concurs de mtb. De abia astept sa fac traseul si cu mtb-ul. Coborarea prin padure, ar trebui sa fie foarte interesanta cu surprizele pregatite pe traseu.

o sa va unga la suflet. marti/miercuri vom avea un edit cu o tura integrala din traseu

puneti si un track GPS?

nu ca m-as plange, dar nu vad nicio categorie de fete :)

nu exista categorie ptr doamne. cum am anuntat dinsele pot participa la comun cu domnii de la categoria rookies.prima fata in top 10 va fi premiata.

buuuun. am inceput lucrul la speciala. o sa va placa sper. am pus pe pozitie reperele artificiale si am desenat linia culoarului, din tarusi(fara panglica). am mai facut mici modificari in locuri care ni s'au parut interesante si sper , la sfirsit, sa fie catalogata ca o cursa tehnica si pentru cei care simt bicicleta sub ei .

poimiine o sa facem un edit pe follow up; eventual si poze in 2-3 puncte sa vina lumea lamurita. dupa testarea traseului o sa ne hotarim daca la rookies , pe prima urcare din speciala , facem culoar paralel sau merge dat pina la tura 4 fara dificultati pe trasa originala.

avem 2 obiective: sa fie spectaculoasa si safe. riderii nu vor f mai expusi decit la un XCM insa sigur cursa va fi mult mai densa.

este foarte posibil ca pentru cei care ajung abia duminica dimi sa organizam o sesiune de inspectie a traseului de 40 min inainte de cursa. vom anunta in timp.

asteptam intrebari

Ar fi binevenita o tura de recunoastere a traseului (chiar si la pas) duminica de dimi, pentru ca s-ar putea sa nu ajungem toti in timp util sambata seara pentru a arunca o privire si a da o pedala :) Si la XC asta e farmecul, "inveti" traseul dupa cateva treceri si apoi te ambitionezi tot mai mult la zonele cu "probleme"

Ar fi binevenita o tura de recunoastere a traseului (chiar si la pas) duminica de dimi, pentru ca s-ar putea sa nu ajungem toti in timp util sambata seara pentru a arunca o privire si a da o pedala :) Si la XC asta e farmecul, "inveti" traseul dupa cateva treceri si apoi te ambitionezi tot mai mult la zonele cu "probleme"

da, asta o sa facem.o sa permitem o ora de inspectie a traseului si duminica dimi
  • Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this