purix

Adaptare cursiera pt shimbatoare ghidon drept

Recommended Posts

Salut,

Am o cursiera mai veche echipata Campa 8 viteze (ergo). Deoarece ma doare spatele si nu ma pot obisnui cu pozitia pe cursiera si mergand destul de mult prin oras, m-am gandit sa ii pun ghidon drept.

M-am tot uitat pe net sa vad ce manete s-ar potrivi pentru schimbatorul spate, am gasit aici in tabelul 4 si aici in tabelul 3 informatii despre compatibilitate dar din pacate nu se potriveste nimic.

Daca schimb schimbatorul spate si pun un Shimano 105 golden arow ce a fost pe o caseta de 7v cu maneta Shimano sau compatibila Shimano de 8v se va potrivi maneta cu schimbatorul, apoi schimatorul Shimanu cu caseta Campa ?

Diferenta dintre pinioane la caseta Campa 8v este de 5mm iar la Shimano 8v este de 4,8mm, va afecta cumva cei 0,2 mm ?

Pt schimbatorul fata Campa merge pusa direct o maneta de Shimano ? In prezent schimbatorul Campa are 3 pozitii pt 2 foi

Merci!

Daca o folosesti numai in oras, poti sa scapi de bataile de cap facand-o single-speed.

Chiar si asa, trebuie sa pui manete de frana compatibile cu clestii de cursiera (manete de BMX, Avid SD7)

Pai asta e, mai ies si la ture mai lungi. Si in principal pt asta va fi, sa ies cu ea pe sosea.

Atunci inlocuiesti si grupul de pinioane cu unul Shimano. Din ce am citit, pe spate schimbatoarele Shimano MTB pot inlocui schimbatoarele de sosea, pana la 9 viteze. Dar pe fatza zice ca ar fi mai greu.

Eu studiez problema ca sa operez schimbarea in sens invers *-:)

Eu studiez problema ca sa operez schimbarea in sens invers

Dom' Doctor: Stiu ca e profesia dvs. sa operati, dar cum mai toate operatiile au esuat, eu v-as recomanda sa va cumparati o cursiera. Ar fi mult mai ieftin si mult mai bun, pe langa faptul ca niste ergo-uri cu 3x8 mai greu de gasit.

Cu stima!

:) Apreciez sfatul Dvs, Dom Hipo, si la versiunea asta ma gandesc intens. Operatiile au esuat ca nu mi-s chirurg de meserie :P

Adevarul e ca schimbarea de la hibrid la cursiera sau invers e o manevra complicata, dezbatuta intens pe diverse forumuri in afara, iar rezultatele sunt variabile, incerte.

Chiar si ergo de 2x8/3x8 am gasit, dar nu merita o poala de bani.

Atunci inlocuiesti si grupul de pinioane cu unul Shimano. Din ce am citit, pe spate schimbatoarele Shimano MTB pot inlocui schimbatoarele de sosea, pana la 9 viteze. Dar pe fatza zice ca ar fi mai greu.

Eu studiez problema ca sa operez schimbarea in sens invers *-:)

Daca schimb pinioanele, trebuie sa schimb si butucul, ceea ce va implica mai multe costuri. Schimbatorul 105 il am deja, deci nu ar trebui decat sa cumpar o maneta sh pt 8v si sa fac un test.

Pt inceput o sa incerc cu Shimano, apoi cu Sram.

Campa pe 8 viteze are pas egal de 5mm, Shimano pe 8 are 4.8mm. Asta inseamna 0.2mm diferenta de pas la fiecare distantier, iar pe toata caseta 7 * 0.2 = 1.4mm. Daca reglezi deraiorul sa pice bine pe pinioanele din mijlocul casetei, ai diferenta de cel mult 0.7mm (minus 0.7mm la pinionul mic si plus 0.7mm la cel mare). Adica ar trebui sa mearga fara zgomot, cel putin pe mijlocul casetei si pe pinioanele mici, unde deraiorul e mai departe si mai preia din decalaj.

Problema nu este la distanta intre pinioane, 0,2 mm e neglijabil, ci tragerea cablului. Deraiorul Campa are tragere 3,5 mm pe cand Shimano are 2,8 mm iar SRAM are 4,3 mm. Poate rezolv prin incercari cu cablul prins in alta pozitie pe deraior (hubbub)

Pai daca ai deraior 105 si vrei flat bar, poti lua o maneta Acera pe 8 viteze si gata problemele.

Am luat o maneta pt 8v Shimano STX RC, deci diseara teste !

A mers o buna perioada, dar s-a stricat butucul si am fost nevoit sa il schimb (cu unul Shimano), iar ca schimbator spate am pus un Tiagra 8-9v deoarece 105-ul vechi nu urca pe ultimul pinion. Deci maneta Shimano 8v merge cu schimbator spate Shimano pe pinioane Campa 8v (model vechi) fara probleme