adelynadelyn

Ciclocomputer wireless crivit ...probleme

Recommended Posts

Buna ziua de curand mi'am achizitonat un ciclomputer wireless de la Crivit si am o problema la el nu imi indica viteza de deplasare chiar daca l'am montat ca la carte ...uneori imi indica alteori nu, aveti idee de la ce sa fie problema sa fie de la senzorul de pe furca de la magnet sau de la cel de pe ghidon ? bateriile sunt noi la ambele ...daca iau magnetul si senzorul in mana si il misc imi arata viteza dar cand il pun pe spita si pe furca nu mai arata....daca poate cineva sa ma ajute ...Va multumesc anticipat.O zi buna

Verifica distanta dintre senzor si magnet, daca n-ai senzorul aliniat corect nu-ti afiseaza nimic.

Ai respectat orientarea senzorului? Trebuie pus cu săgeata îndreptată în sus pentru că pe partea aia e transmiţătorul wireless....

Ai respectat orientarea senzorului? Trebuie pus cu săgeata îndreptată în sus pentru că pe partea aia e transmiţătorul wireless....

Am respectat sunt momente in care imi indica viteza dar foarteee rar, este posibil sa fie vreo prb din cauza senzorului de pe furca sau a magnetului ?

E cel care s-a vandut in Lidl? E jalnic daca este acela.Eu a doua zi l-am dus inapoi, si mi-au restituit banii.Te sfatuiesc sa faci la fel.

Probabil distanta de la senzor la ceas este prea mare ..peste 50 cm si ceasul nu primeste semnalele aferente

E cel care s-a vandut in Lidl? E jalnic daca este acela.Eu a doua zi l-am dus inapoi, si mi-au restituit banii.Te sfatuiesc sa faci la fel.

Nu stiu daca este de la Lidl, eu l'am luat de pe lancearmstrong.com/foundation....la tine avea acelias simptome ? rapsohigh83 la'am pus si foarte app si tot asa daca le frec in mana functioneaza da pe bicicleta nu functioneaza , oare daca pun un alt senzor de la alt model este compatibil ?

Mai degraba incearca alt magnet, sunt unii foarte puternici de la Sigma de vanzare la Decathlon, mai puternici si decat cei Sigma originali, se numesc Power Magnet. Eu mi-am pus pe toate bicicletele si nu mai am probleme, senzorul il detecteaza de la distanta mare. Doar ca s-ar putea sa fie mai scump decat computerul tau cu totul....

Altfel, monteaza totul astfel incat cand invarti roata magnetul sa loveasca in senzor, apoi trage de senzor exact atat cat sa nu mai loveasca, sa treaca la mai putin de 1 mm. Ar trebui sa mearga asa.

Mai degraba incearca alt magnet, sunt unii foarte puternici de la Sigma de vanzare la Decathlon, mai puternici si decat cei Sigma originali, se numesc Power Magnet. Eu mi-am pus pe toate bicicletele si nu mai am probleme, senzorul il detecteaza de la distanta mare. Doar ca s-ar putea sa fie mai scump decat computerul tau cu totul....

Tocmai mi am luat un senzor de la Decathlon facut de ei, Btwin, si merge f bine, insa pe un ciclocomp Cateye. Nu au alte modele! Cel putin in D Berceni. Senzorul trebuie pus in n pozitii pana indica corect. Oricum Crivit nu e e firma serioasa, de ex mi-am luat tricou Crivit la 20 lei acum cateva zile, desi pare ok, atzele stau pe start sa se deshire :-W Nu merita sa iei altul totusi, iti iei un ciclocomp BBB de ex, la 40-50 lei si n-ai treaba! Eu am unu pe bicla a doua,,,,

Si-a luat cineva zilele acestea noul model de ciclocomputer de la Lidl?  http://www.lidl.ro/ro/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=67800...

"Zice" ca are Ecran LCD cu iluminare de fundal, dar eu n-am reusit sa-l "aprind" oricat m-am chinuit....In plus, am vazut ca daca il apropii de monitor incepe sa masoare o viteza de 99.9 km/h :)....In plus, functioneaza doar daca sta aproape drept,  daca il aplec la vreo 45 de grade nu mai indica nimic...E defect asta al meu sau asa "face" toate? 

"Așa face toate", și pe lângă ușile de la Mega Image o iau razna. Cele cu fir erau mai bune.

• Upvote 1

Dupa inca doua zile de teste l-am dus inapoi si am recuparat paguba :) - Prophet-ul actual cu fir e de 1000 ori mai bun...Asa ca, aviz amatorilor...

• Upvote 1