Edi

MTB XCO Londra 2012

31 members have voted

1. 1. Cine va fi campionul olimpic al jocurilor de Londra in cursa masculina de XCO?

• Nino Shurter
    • Julien Absalon
    • Jaroslav Kulhavi
    • Jose Hermida
    • Burry Stander
      0
    • Manuel Fumic
      0
    • Marco Fontana
      0
    • Florien Vogel
      0
    • altcineva

Recommended Posts

Propun sa strangem aici materialele cu acest subiect pe care fiecare dintre noi a ajuns sa le cunoasca si sa ne impartasim parerile referitor la desfasurarea cursei din data de 12.08, orele 13.30.

http://www.london2012.com/cycling-mountain-bike/

http://www.cyclingnews.com/races/olympic-test-event-hadleigh-farm-international-2011/elite-men-cross-country/results

http://www.cyclingnews.com/news/2012-olympic-mountain-bike-course-launched

• Upvote 1

Nino a dominat clar cupa mondiala anu asta , are cea mai buna tehnica , e tanar , are explozie , nu cred ca ii poate face cineva fata la olimpiada .

Batalia va fi pentru argint si bronz , aurul e luat deja .

Si totusi putem urmari undeva cursa, are cineva idee?

Din cate stiu eu extreme.com transmite live majoritatea curselor de xco. De asemenea, este destul de posibil sa fie si pe sportlemon.com.

Intr-adevar, Shurter a aratat ca este foarte puternic anul acesta. Singurul care l-a batut anul acesta este Absalon, in cursa din Belgia, la Houffalize.

Insa, cu toate astea, modul cum a abordat Absalon a doua parte a sezonului care s-a scurs pana acum si a experientei enorme pe care o are ma face sa cred, mai mult cu inima, ca poate are o sansa. El a evitat deplasarile la cursele din State si Canada, renuntand la Cupa Mondiala pentru pregatirea cursei de la jocurile olimpice.

Un alt lucru care ar putea sa confere o sansa si altora este faptul ca traseul nu este unul tehnic. Daca ati urmarit Cupa Mondiala, probabil ati observat ca Nino face vid in spate in special pe coborarile super tehnice. Aici cred ca va fi un concurs mult mai tacticizat si va conta mai mult forma momentului si inspiratia miscarilor.

• Upvote 1

@radu_vadan 1000 de multumiri, acolo se poate vedea toata olimpiada, in direct sau in reluare. Lux! Mai ales pentru cine n-are televizor, ca mine.... Deja ma uit la velodrom, abia astept sa vad si cursa de sosea...

Horaţiu, cu plăcere.

Apropos de şanse, eu cred că oricine are şanse - cred că experienţa va prima asupra forţei, nefiind un traseu prea greu. De aceea eu nu i-aş scăpa din vedere pe Hermida şi pe Absalon la băieţi, şi pe Gunn Rita la fete.

abia astept sa vad si cursa de sosea...

care cursa de sosea? aia castigata parca de vinokurov acu vreo 2 saptamani?

sau mai e si alta?

Aia de acu' 2 saptamani. Cred ca este si una a fetelor pe undeva, atat la sosea cat si la XCO. Personal ciclismul feminin mi se pare mai frumos de privit 8-> Tocmai le-am admirat pe fetele de la velodrom, superb....

Dap, a fost a doua zi. Cum si voleiul feminin de plaja s-a terminat, nu stiu ce sa-ti zic, mai cauta sporturi.

Eu as pune banii pe astia mai batranei, decat pe cei mai tineri. Experienta cred eu ca va face diferenta si mai ales forma de moment, exceptand ghinioanele de moment, gen mi-am reparat pedala aseara si azi am ramas cu ea in mana (hermida la ultima etapa de cupa mondiala)

Nimeni nu mizeaza si pe Burry Stander ?

Daca nu se trage tare la inceput , ar putea avea o sansa buna si el ...

Daca prin absurd nu o sa castige Nino , mie mi-ar placea ca Marco Fontana sa fie campion olimpic (la fiecare cursa tin cu el , dar degeaba :)) ) .

Nimeni nu mizeaza si pe Burry Stander ?

a aratat ca e in forma in ultimul timp, dar eu nu-l suport pe omul asta, deci nu pot sa ...

Olympic course CC London 2012 by Manuel Fumic 1 year ago

dupa cate scrie acolo acum un an.

stiu ca s-a facut acum vreo 2-3 luni o recunoastere oficiala a traseului, deci ... tot ce e posibil.

Pentru cei care vor sa vada finala MTB XCO Londra 2012 pe siteul bbc-ului (http://www.bbc.co.uk...2012/live-video) trebuie sa downloadati un software numit expat shield (de aici: expatshield.com).

Ce este acest software?

"Expat Shield allows you to Watch UK TV online outside of the UK. You can now watch BBC iplayer from anywhere in the world. Ensure that you are private & anonymous online. As you may already know, if you live outside of the UK, you cannot watch shows on BBC iplayer. Why? BBC blocks the access to iplayer by blocking the IPs coming outside of the UK. Expat Shield is a easy to use FREE software that gives you a UK IP address so that you can watch your favorite shows from anywhere. This software is used by millions of people in over 100 countries. It takes 2-3 minutes to install. Then you can simply connect to the software, and browse web as if you are in the UK!" - sursa http://download.cnet...4-75211377.html

"Expat Shield is a handy application that intends to help you change your identity when you browse the Internet. You can use it in order to protect your computer and personal information against hackers. The program aims to shield you from identity theft by routing the Internet connection through a remote IP located in the United Kingdom. You can connect and disconnect from the service anytime by using the tray icon context menu. Each time you use the application you are assigned a different IP address which prevents you from being identified. This tool can also be used to connect to websites that are restricted in your region. It allows you to view websites or video links that are blocked for your country such as YouTube videos. Since the assigned IP addresses are from United Kingdom, it does not work with the websites that are only available to certain countries. The program requires insignificant resources to run therefore it has no impact on the computer's performance. You can use the program with almost no influence on the browsing speed. When you install the program, it attempts to install components that are not required for its use. You can easily decline the installation and continue the program installation. However, when you use the remote IP all the webpages display a banner at the top of the page that occupies a part of the browser window." - sursa http://www.softpedia...at-Shield.shtml

Aici gasiti un print screen facut de mine dupa ce am scanat kit-ul programelului cu KIS2012: Imagine postată

Program finale MTB:

11.08.2012 - ora 14:30 MTB Feminin - Finala

12.08.2012 - ora 15:30 MTB Masculin - Finala

Si aici traseul de XCO: http://www.freerider.ro/noutati/cum-va-arata-traseul-de-cross-country-al-olimpiadei-de-la-londra-2012-31004.html

• Upvote 1

Scuze de postarea dubla, insa am uitat sa mentionez ca:

L.E.:

Dupa ce instalati programul, trebuie sa il activati (Connect ON) -> accesati link-ul bbc-ului de mai sus. si Enjoy.

Pentru dezactivare, (Connect OFF).

Have Fun!

Mi se pare mie sau fetele au mers numai pe 29-ere ?

Cred ca Georgia Gould era pe 29er iar Sabine Spitz pe 650B. Bresset era pe 26er.

La Georgia Gould nu sunt sigur. M-am tot uitat din nou la transmisie dar nu mi-e clar.

Si eu am tot incercat sa observ acest lucru, si concluzia mea este ca primele doua erau pe 26er si doar Georgia Gould pe 29er.