dupre

alegere cursiera noua - buget mic

Recommended Posts

Salut,

Tin sa mentionez ca am revenit recent pe 2 roti dupa experientele din copilarie. Fiindca stau in Bucuresti care e aproape plat ca-n palma, cursierele mi se par o alegere potrivita. Fiindca bugetul este foarte limitat <2000 ron, am doar 2 variante din ce-am gasit pana acum:

http://www.decathlon.ro/RO/triban-3-175330151/

http://www.veloteca.ro/biciclete/biciclete-cross/bicicleta-de-sosea-cross-peloton.html

Din ce am citit pe forum referitor la experientele neplacute cu serviceul celor de la Decathlon, tind sa inclin spre a doua varianta. Nu o s-o folosesc pentru performanta, doar relaxare dupa 8 ore state in fund la birou. :-< As ruga ciclistii mai experimentati sa-mi dea un sfat in legatura cu alegerea mea.

Multumesc

Parcă cea de la decathlon e mai bine echipată - cea de la Veloteca are furcă de oţel, în afară de asta diferenţele nu sunt fantastice.

Dece nu iei ceva la mâna a doua?

Strict din astea doua, cea de la Decathlon are furca de carbon(mai buna) si e mai ieftina cu 200lei. Alegerea e evidenta. Iar daca o cumperi, la mecanic te poti duce oriunde, nu doar la Decathlon. Eventual e posibil sa trebuiasca sa te prezinti la cateva revizii ca sa-ti pastrezi garantia. Nu stiu sigur, nu cunosc politica lor.

@radu:

Daca nu o foloseste peste un anume nivel, nu conteaza (a se citi nu face diferenta / nu va simti nevoia de mai mult) ca sunt echipate foarte slab. In cazul asta incepe sa aiba sens cumpararea unei biciclete noi. Nu stie/nu vrea sa repare, nu vrea sa-si complici existenta, sa riste sa cumpere una defecta/uzata.

Pentru noi e din ce in ce mai tentant sa cumperi SH pentru ca stim ce cumparam si cat valoreaza, cat ar costa eventualele piese ce trebuie schimbate etc. Dar sunt destui oameni care s-ar bucura mai mult de o bicla noua echipata Sora in loc de una zgariata dar perfect funtionala, in schimb echipata 105. Nu face diferenta intre echipari, dar starea fizica o vede si-l deranjeaza. Mi se pare firesc.

• Upvote 3

Strict din astea doua, cea de la Decathlon are furca de carbon(mai buna) si e mai ieftina cu 200lei. Alegerea e evidenta. Iar daca o cumperi, la mecanic te poti duce oriunde, nu doar la Decathlon. Eventual e posibil sa trebuiasca sa te prezinti la cateva revizii ca sa-ti pastrezi garantia. Nu stiu sigur, nu cunosc politica lor.

@radu:

Daca nu o foloseste peste un anume nivel, nu conteaza (a se citi nu face diferenta / nu va simti nevoia de mai mult) ca sunt echipate foarte slab. In cazul asta incepe sa aiba sens cumpararea unei biciclete noi. Nu stie/nu vrea sa repare, nu vrea sa-si complici existenta, sa riste sa cumpere una defecta/uzata.

Pentru noi e din ce in ce mai tentant sa cumperi SH pentru ca stim ce cumparam si cat valoreaza, cat ar costa eventualele piese ce trebuie schimbate etc. Dar sunt destui oameni care s-ar bucura mai mult de o bicla noua echipata Sora in loc de una zgariata dar perfect funtionala, in schimb echipata 105. Nu face diferenta intre echipari, dar starea fizica o vede si-l deranjeaza. Mi se pare firesc.

Perfect punctat, pentru ca ale mele cunostinte de mecanica sunt aproape nule si fiind noua, macar am o oarecare siguranta, chiar si aparenta, oferita de garantie. :)

Singura diferenta sesizata de mine a fost furca, inclinam catre a doua doar pt aspect si pt pararile negative legate de Decathlon.

Triban-ul ala e ok, l-am studiat si eu un pic cat am fo pe la Decathlon. Pentru un incepator este decenta bicla.

Pe de alta parte, apuca-te si invata sa mesteresti sau tine-ti aproape prietenii care stiu sa faca asta. O bicla de nivelul asta are nevoie de ajustari mai dese decat una cu echipare de top. Nu cred ca vrei sa mergi tot timpul la mecanicii de la magazin.

Triban-ul ala e ok, l-am studiat si eu un pic cat am fo pe la Decathlon. Pentru un incepator este decenta bicla.

Pe de alta parte, apuca-te si invata sa mesteresti sau tine-ti aproape prietenii care stiu sa faca asta. O bicla de nivelul asta are nevoie de ajustari mai dese decat una cu echipare de top. Nu cred ca vrei sa mergi tot timpul la mecanicii de la magazin.

Cred ca la reglat schimbatoarele si franele m-as pricepe, in rest nu stiu ce sa zic..

ia tribanul, uite ultima tura cu ea, dupa ce fac mai multe d'astea o sa'mi iau ceva mai bun

Detin o Cursiera Triban 3 de luna trecuta si sunt foarte multumit de ea. Am facut vreo 1100 km pana acum si merge foarte bine. La Triban 3 ai si avantajul angrenajului triplu care te va ajuta la urcari tinand cont ca esti mai la inceput.

• Upvote 1

Cumpara Triban-ul in caz ca nu vrei sa mai pui ceva si sa gasesti un SH bunicel(sau chiar bun)

Reviewurile citite si parerile voastre indica catre Triban, am inteles. Deci ori o sa-l cumpar in viitorul apropiat ori astept sfarsitul sezonului pentru a vana ceva reduceri, fiindca nu sunt foarte constrans de lipsa unei biciclete, am MTB-ul.

Multumesc

Perfect punctat, pentru ca ale mele cunostinte de mecanica sunt aproape nule si fiind noua, macar am o oarecare siguranta, chiar si aparenta, oferita de garantie. :)

Singura diferenta sesizata de mine a fost furca, inclinam catre a doua doar pt aspect si pt pararile negative legate de Decathlon.

plusuri:

cadrul 6061

furca carbon

rotile capsate

minusuri:

echiparea

Salut, am fost astazi la un magazin si am vazut o cursiera Le Tour de France (atat scria pe ea) echipata cu Shimano Sora la 2200 de lei, NOUA. Furca aluminiu. Mi s-a parut ok oferta, magazinul este in Campina, Prahova daca intereseaza pe cineva poate sa imi dea MP

PS: nu am nicio legatura cu magazinul, dar sincer mi-a parut ieftina si de aceea v-am spus de ea. Nu stiu ce marca e... Dar era marimea 54 cred.

Cel putin ca si culoare, nu. E neagra si scre cu galben "Le tour de france" din cate imi amintesc. Si e echipata Sora, cele oficiale din ce am vazut au alte echipari

Shimano Sora scrie si pe deraiorul de angrenaj de la Triban 3.

La mine scrie "Shimano Triple", chiar acum m-am dus si m-am uitat ca m-ai facut curios.

La mine scrie "Shimano Triple", chiar acum m-am dus si m-am uitat ca m-ai facut curios.

la mine "shimano" si atat

Ergopowere:

post-13359-0-26154000-1344884648_thumb.jpgpost-13359-0-45927200-1344884653_thumb.jpg

Deraior fata

post-13359-0-76016200-1344884651_thumb.jpg

Deraior spate

post-13359-0-97680500-1344884649_thumb.jpg

si pe mine ma intereseaza subiectul, m-ar tenta sa cumpar un triban 3 de la decathlon

Pai daca ai ceva nelamuriri poti sa ne intrebi ca suntem pe aici cativa posesori.

deraior fata tot shimano triple scrie si la mine , in rest e la fel ca in poze. ciudat.

nu prea ma pricep asa mult la biciclete, dar sunt curios cum rezista triban 3 la drumurile din Romania, adica cu gropi. merge si pe ceva drum neasfaltat?

Cu bicicletele e ca şi cu maşinile.Poţi merge cu un Ferrari pe un drum de tara, dar nu ii dai si tu tare,ii dai cu a I a.

nu prea ma pricep asa mult la biciclete, dar sunt curios cum rezista triban 3 la drumurile din Romania, adica cu gropi. merge si pe ceva drum neasfaltat?

Eu cred ca merge, dar mi-ar fi mila sa o supun la asemenea chinuri :) Oricum, pare rezistenta: desi ma asteptam sa fie nasol cu roti asa subtiri, totusi este ok chiar si la denivelari, doar ca eu nu vreau eu sa o abuzez sa ii descentrez rotile :) De sarit borduri nici nu se pune problema, nici cu MTB-ul nu o faceam :)) Deci, eu zic sa eviti drumurile neasfaltate sau sa mergi foarte incet pe ele daca vrei sa ai grija de bicicleta.

Văd că ești din București. Dacă cumperi de la Decathlon, cumpără de la magazinul din Iuliu Maniu (pentru că găsești mai multe produse în general, pentru că au oamenii mai pregătiți, mecanicii de la atelier se descurcă destul de bine, oricum multe peste cei din Decathlon Berceni sau Pallady)

Eu am luat de la ei o cursieră Triban 5 echipată cu Sora și sunt mulțumit de ea. Frânele nu mi se par foarte eficiente dar m-am acomodat cu ele (probabil mă obișnuisem cu cele de la MTB). O să mai primești la cursieră și o revizie gratuită la 3 luni de zile de la cumpărare.