radugns

SRAM X9 vs SLX/XT

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa-mi schimb transmisia la bicicleta, schimbatoare si manete. Am de ales intre manete X9 cu schimbatoare X9 sau manete SLX cu schimbatoare XT. Pana acum am avut numai Shimano, de la Alivio la XT/R si as vrea sa incerc SRAM-ul daca aflu ca e mai bun. Astept pareri, multumesc!

stima,

Radu

Nu prea as compara X9 fix cu XT....mi se pare o idee mai fain XT-ul cel putin cel 2011. Doar X0 bate XT.

Urcarea pe pinioane mi se pare ca se face mai bine la SRAM datorita tragerii, dar coborarea nu ma satisface ca si instant release-ul de la XT. :) Astept sa pun shiftere X0 sa vedem diferenta.

• Upvote 1

Multumesc pentru raspuns. Din pacate nu-mi permit manete XT, doar SLX :( acestea cred ca sunt mai apropiate de Deore decat XT.

stima,

Radu

eu am avut XTcu LX si am trecut pe linie X7 2x10.

nu as mai reveni niciodata la shimano, sunt niste trogloditi, bine ingropati in piata si de asta isi permit sa nu mai bage atatia bani in tehnologie, Sram-ul sunt mult peste ei, ca sa nu mai zic de campa la sosea.

• Upvote 2

Mante Slx cu XT merg aiurea, ai de tras de manetele alea de ti se rup degetele, tehmnologia aia shadow a facut mai mult rau decat bine, la mine tocmai a cedat schimbatorul xt de spate M772, si aveam pe alta bita un Xt 770 fara shadow cu manete lx si ma miram de ce naiba merg asa usor mantele si trage asa repede schimbătorul, cum am pus xt-ul 770 pe mountain bike cu manete slx e deja de pe alta planeta, tâmpenia aia de shadow cere mult mai multa forta in maneta si de la articulatia care tine schimbatorul mai jos prinde un joc teribil si dupa doua sezoane adio precizie.

La X9 vad ca e ca si la shimano cele vechi si de aia mi s-a parut si mie la prieteni ca merge mult mai usor si rapid , as trece oricand pe X9 de la xt

Eu am avut manete XT M770 + RD M772 Shadow. Pentru mine, schimbatul vitezelor era o joaca de copii, pentru ca raportul este 1:2, adica pentru o micare mica a manetei, schimbatorul se misca de 2 ori distanta aceea. Deci corect spus este ca SRAM cere mai multa forta in maneta pentru ca raportul este 1:1, logica si corecta concluzia asta.

Eu am trecut pe X0:

- din curiozitate

- din cauza avantajului ca tragerea 1:1 permite dereglarea mai grea a schimbatoarelor

- avantajul de mai sus ma ajuta in concursuri

- si tot avantajul de mai sus te ajuta in cazul in care schimbatorul se umple de noroi, se comporta mai bina ca XT-ul(asa se spune,ca n-am mai prins conditii ca la Emmedue).

Dezavantajul, schimbatorul spate X0,X9 face o dubla miscare la coborare ca sa se aseze pe pozitie. Daca e din cauza manetelor antice de X9 2009, sau a deraiorului spate X0 2009, nu stiu. Intuiesc ca e din cauza manetelor. Deasemenea, mantele X9 au un loss of travel, X0 nu au asa ceva.

La XT manete si schimbator nu aveam asa ceva, aveam instant release la coborare, si o urcare ceva foarte subtil mai lenta ca la X0 pe pinioane.

Legat de rezistenta schimbatorului spate XT M772 eu am la activ asa:

- cazatura stil moto cu genunchiul pliat, deraior razuit de asfalt, ureche stramba la cadru, fara probleme mecanice si de functionalitate la deraior.

- cazatura peste o bordura cu bicla, patina deraior razuita de bordura, fara sa se strambe, deci din nou win.

Deci si aici, il vad foarte bun si pe felie, eu n-am reusit sa-l rup, si-am incercat. :)

Dar, daca esti bizon si tragi de lant cand intra o craca, cand ai noroi pe lant, si nu-ti asculti bicicleta, you get punked.

Daca strict doar atat ai posibilitatea sa iei:

1. Manete SLX + Deraior XT

2. X9 manete + deraior

Aleg posibilitatea 2, doar ca te rog sa iei modelul 2012 la X9, si va fi mai ok decat combinatia pe Shimano. Le gasesti pe bike-components.de.

Deraior X9 2012

Manete X9 2012 - aici lipseste maneta pt deraior spate, dar te orientezi, intrebi, poate aduc. Nu merita, SRAM 2009, repet, nu merita peste Shimano doar ca e SRAM.

nu as mai reveni niciodata la shimano, sunt niste trogloditi, bine ingropati in piata si de asta isi permit sa nu mai bage atatia bani in tehnologie, Sram-ul sunt mult peste ei,

Esti foarte virulent in opinii fara o baza:

- Design-ul SRAM nu s-a schimbat din 2008 incoace.E foarte bun si eficient, dar nu se poate spune ca au facut ceva in plus.

- Shimano are Shadow Plus, Shadow,si tehnologii care au coborat de la XT/XTR in jos la liniile inferioare.

• Upvote 1

@h3x0r

Multumesc frumos pt raspuns. Daca nu voi gasi SRAM 2012 la un pret convenabil, voi trece pe Shimano, manete SLX cu schimbatoare XT. Sa vad spre iarna cand se mai fac reduceri.

@virusul

Voi lua in calcul si ce ai zis.

stima,

Radu

Pana la urma voi mai strange bani si voi cumpara manete XT cu schimbator shadow XT.

Multumesc!

stima,

Radu

Eu am avut manete XT M770 + RD M772 Shadow. Pentru mine, schimbatul vitezelor era o joaca de copii, pentru ca raportul este 1:2, adica pentru o micare mica a manetei, schimbatorul se misca de 2 ori distanta aceea. Deci corect spus este ca SRAM cere mai multa forta in maneta pentru ca raportul este 1:1, logica si corecta concluzia asta.

Pai,daca e asa cum zici,ar trebui sa fie mai greu la Shimano.Ca o analogie,e ca si cum ai merge pe foaie mare pinion mic (o rotatie mica a pedalierului inseamna ca roata se invarte mai mult,dar dai mai greu la pedale)

Eu am acum, exact ca si tine, schimbatoare XT 772 (Shadow) si manete XT 770 (cu angrenaj SLX). Schimba excelent si fara mult zgomot. O mare parte din schimbatul asta foarte bun (si care nu a necesitat absolut nici un reglaj in proape un an de zile) o atribui cablurilor Gore RideOn (sealed), dar restul se datoreaza manetelor.

Recent,am avut ocazia sa instalez si sa testez o line Sram X9 (angrenaj,manete,schimbatoare,pinioane si lant) si am putut sa fac o comparatie directa. Schimbatul este mult mai galagios dar simti exact in maneta fiecare click (la urcare). La coborare,sunt trei dezavantaje : poti doar sa impingi in maneta (spre deosebire de Shimano,unde poti sa tragi sau sa impingi) ,coboara doar cate un pinion(la modelele noi si la manetele mele pe care le-am modificat,se pot cobori cate unul sau doua pinioane,la alegere) si schimbatorul se misca doar dupa ce ai dat drumul manetei si a ajuns in pozitia initiala (spre deosebire de InstantRelease,la Shimano)

Mie imi place mai mult cum merge Shimano XT(repet,nu am avut nici o problema de reglaje datorita cablurilor sigilate) dar sunt multi care prefera Sram. Din punctul meu de vedere este o discutie de genul BMW sau Mercedes. Ambele tabere au argumente valide si gasesc puncte slabe (reale) celeilalte tabere. E o discutie fara sfarsit care se reduce la preferinte

• Upvote 1

Pai,daca e asa cum zici,ar trebui sa fie mai greu la Shimano.Ca o analogie,e ca si cum ai merge pe foaie mare pinion mic (o rotatie mica a pedalierului inseamna ca roata se invarte mai mult,dar dai mai greu la pedale)

Imi este greu sa compar M772 shifters cu SRAM X9 2009. Asa mi se pare, pierderi de cursa, nu sunt shiftere race pe care sa te bazezi, mai degraba de tura.

schimbatorul se misca doar dupa ce ai dat drumul manetei si a ajuns in pozitia initiala (spre deosebire de InstantRelease,la Shimano)

Stii cumva daca la X0 se manifesta feature-ul asta? Ca instant release-ul ala imi placea tare mult.

SLX 660 din 2008

De noi am scos indicatoarele si pus capacele aferente. Si-au luat pe cocoasa multe, inclusiv spalari de zoaie si resturi de la lucrari agricole si sobarit cu pistol sub presiune. Au mers de la inceput cu schimbatoare XT(Shadow pe spate). De aproape 18 luni merge cu schimbator XTR pe fata.

Foarte foarte bine. In plus cu indicatoarele scoase scutesti 22 gr ceea ce le face mai usoare decat multe din clasa lor si superioara. Au mers doi ani cu set de cabluri si camasi Shimano si doi cu Nokon. Coafura rezista si NU am nimic de reprosat. X7 2008 mie mi-au lasat o impresie jalnica.

Poate ajuta experienta.

Gripshift-uri X0 cu schimbator spate X9 din aproximativ aceleasi motive ca ale lui MBZ cu SLX-urile :)

Din pacate, manetele trigger ale SRAM mi se par mai nasoale decat cele Shimano. La Shimano parca acestea sunt mai ergonomice, mai usor de folosit si mai prietenoase, pe cand cele SRAM desi functioneaza foarte bine trebuie sa ai ceva mai multa dexteritate decat de obicei. Manetele XTR mai vechi (2010) mi s-au parut mult mai faine decat cele X9 de astazi.

Dar...schimbatoarele spate SRAM sunt cu mult mai faine decat cele Shimano datorita patinei ceva mai mici.

No, ce zise Catalin nu pot sa neg... XT pe spate la hurducaieli clantane ca mitraliera ruseasca, ceea ce la SRAM nu prea se intampla, insa daca esti mai neam prost si faci abstractie cu auzu este ok. In plus XT busit se indreapta la mana sau leaga cu sarma de balot(ajuta mult "moliciunea arcului") de nu are aer, ceea ce de SRAM nu poci pentru ca sa spun.

Eu am luat manetele XT 2011 din simplul motiv ca le-am gasit la 200lei. Altfel luam cu maxim 150lei SLX-uri.

Ce vreau sa mai intreb, schimbatorul M780 spate, poate fi pus pe o caseta cu 9 viteze astfel incat sa ruleze bine? Intreb pentru ca am citit cate ceva exact invesc..cum ca nu se poate.

Multumesc!

stima

Radu

Schimbator spate de 10 viteze, nu e compatibil cu sistemul de 9 viteze(caseta, lant , manete ).

Stii cumva daca la X0 se manifesta feature-ul asta? Ca instant release-ul ala imi placea tare mult.

Nu am testat X0,dar nu cred ca au asa ceva pentru ca pe site-ul lor nu e nimic care sa indice o asfel de facilitate. Cineva care are X0 ne poate spune sigur.

Sporting more than just cosmetic upgrades, SRAM's X0 trigger shifters still belong at the top of the heap for 2009. When SRAM first introduced their push- push lever action and instant release technology, it changed the way drivetrains were designed. The response from Shimano was to make their shifting more "SRAM-like," so it's safe to say that the engineers at SRAM hit the bulls-eye. (de aici)
  • Upvote 3

Mdea, deci 4.5 mil pentru un X0 2009 + 150e pentru o pereche de shiftere X0 ca sa mearga treaba bine, vorba Albacher, ma aduce la 11 mil in transmisie ca scrie X0 pe ele.

Daca nu merge ca mitraliera automata (pentru ca manetele X9 de acum ma scoat din pepeni cand vad cat trebuie sa dau din degete ca sa fac cursa sa fac upshift 2 viteze ), le arunc la gunoi. Dar n-o sa fie cazul. :)

Pentru baietii care au inca dubii, SRAM sub X0 nu merita vs XT Shimano. Sa ne fie clar. Din 2 miscari plimbam M772 peste toata caseta.

Am vorbit cu Corrado mai devreme si l-am intrebat despre shifterele X0 (2009) pe care le foloseste : de urcat,urca cate 3 sau 4 (nu mai stie exact),coboara doar cate 1 pinion si au InstantRelease,adica schimbatorul se misca in mometul cand ai apasat pe maneta,inainte sa-i dai drumul.

Multumesc Mihai. :) There goes another 150e....

Pentru baietii care au inca dubii, SRAM sub X0 nu merita vs XT Shimano. Sa ne fie clar. Din 2 miscari plimbam M772 peste toata caseta.

Adica manetele trigger "Sram sub X0 nu merita"? Sau intra si schimbatoarele spate in treaba asta?

Daca gripshift-urile X0 pot plimba lantul pe caseta pana-l gaseste dracii, cred ca si cele X9 pot fi la fel de nebunatice :)

Adica manetele trigger "Sram sub X0 nu merita"?

Corect. Nu-mi place feeling-ul la X9 asa cum nici tie nu-ti place. :)

Sau intra si schimbatoarele spate in treaba asta?

Doar n-o sa imperechez shiftere cu schimbatoare din gama inferioara.

La manetele sram conteaza foarte mult anul, am avut supriza sa desfac niste manete x9 2011 si aratau inauntru ca x0 2009... iar x7 2011 merg mai bine ca x9 2009. In concluzie, cumparati manete cat mai recente si nu va bazati pe concluziile altora formate in preistorie.

Cred că și la SRAM se întamplă același lucru ca la Shimano, adică XT 2012 preia tehnica XTR 2011 și singurul produs modificat cu lucruri noi devine capul de serie, adică XTR/XX1

"La manetele sram conteaza foarte mult anul, am avut supriza sa desfac niste manete x9 2011 si aratau inauntru ca x0 2009"

Dap, arata. Dar Instant release X9 tot nu au. Deci ramane decizia mea, daca instant release merita 50e. Ca si X9 2012 costa 4 mil.