radugns

SRAM X9 vs SLX/XT

Recommended Posts

Au venit azi manetele XT M770 pt 3x9 viteze. Le-am luat cu 200 lei si arata impecabil. Cred ca maine le voi da jos indicatoarele si le voi curata. Conversia pentru multi release nu cred ca o voi face inca...

Manete se simt foarte bine la mana, categoric e un upgrade fata de Deore, dar nu ma pot pronunta fata de SLX.

stima,

Radu

Doar n-o sa imperechez shiftere cu schimbatoare din gama inferioara.

De ce? :-?

Pitic pe creier. :) Incepe sa ma sece lipsa instant release-ului, se simte mai ales pe sosea unde e drumul lin.

Am montat manetele, le-am reglat si am facut o tura. Mi-a luat ceva vreme pana sa ma obisnuiesc cu instant release-ul, dar apoi a fost foarte bine. Nu am crezut, dar foarte rapide au devenit schimbarile, cu toate ca folosesc un schimbator xt de prin 2005. Merge mai bine decat schimbatorul XTR M791 cu manete Deore.

Voi mai face ceva test si revin cu un raspuns final, dar cu siguranta va fi acelasi, way better! Sper sa am ocazia ca pe saptamana viitoare sa testez niste SLX-uri sa fac o comparatie si intre ele.

Toate bune!

stima,

Radu

Revin cu o intrebare, mi-am cumparat un M772 shadow pe spate, as vrea sa schimb si cablurile, sunt destul de vechi. Ce imi recomandati? As vrea sa cumpar pentru fata-spate cu maxim 100lei. Aligator va spune ceva? Sau Jagwire? Ambele sunt pe la 80lei.

stima,

Radu

Ambele sunt bune. Jagwire am experimentat fara probleme.

Am inteles. Capacele de aluminiu se preteaza mai bine decat cele din plastic?

stima,

Radu

Men eu imi fac modificarile in service, dar, n-am vazut Al pana acum, am mers doar cu plastic si nu ma plang.

Am avut azi ocazia sa vad "pe viu" cum e cu "instant release" la Sram X0 (2009). Nu este la fel ca la Shimano.In momentul cand apesi pe maneta,schimbatorul coboara doar jumatate din cursa,cealalta jumatate din cursa o face dupa ce dai drumul la maneta. Cea mai buna descriere ar fi : e doar jumatate de "instant release".

@radugns:Aligator folosesc si eu,schimba foarte bune.

La ce capace din aluminiu sau plastic te referi?

Cumpra-ti un set cabluri si camasi Alligator.Eu am gasit cu 85 leila Bikexpert.Setul contine tot ce trebuie.

Am inteles, multumesc de raspuns. Voi folosi atunci capacele din aluminiu, cele din set.

stima,

Radu

Am avut azi ocazia sa vad "pe viu" cum e cu "instant release" la Sram X0 (2009). Nu este la fel ca la Shimano.In momentul cand apesi pe maneta,schimbatorul coboara doar jumatate din cursa,cealalta jumatate din cursa o face dupa ce dai drumul la maneta. Cea mai buna descriere ar fi : e doar jumatate de "instant release".

Foarte buna clarificarea asta. Oscilam intre X9 2012, si X0 2009. SIngurul feature care le despartea era "instant release-ul" asta, care cred ca e la fel la ambele din ce-mi zici(X9 2009 se comporta la fel). Ball bearing si zero-loss au ambele(X9 2012 si X0 2009). Diferenta de 75e intre ele ca pret, deci deloc de neglijat.