Sign in to follow this  
h3x0r

Service facil/ieftin roti - DT,Fulcrum,etc

Recommended Posts

Salutare tuturor,

A trebuit sa schimb rulmentii la rotile mele DT Swiss si a am dat peste o problema. Unul din rulmenti este mai greu de gasit se pare, sau daca s-a gasit usor e in varianta cu exterior metalic, non-rezistent la apa.

Dat fiind ca toti ne uitam tacticosi la roti de 1500-1700g, fara sa ne gandim prea mult la service sau costul lui, as dori sa culeg cateva pareri de la posesorii de roti de acest fel, cam cat de usor se gasesc rulmenti la ele si costurile de schimb ale tuturor rulmentilor. La mine la DT bate undeva spre 125-150 lei la prima vedere.

Ma intereseaza la Fulcrum RED Metal 3 sau 5 care sunt preturile de service.

Am inteles ca lumea cu butuci Novatec este cea mai norocoasa, deoarece in general Novatec foloseste rulmenti comuni.

O seara faina!

Nu deschid un topic nou că n-are rost, aşa că întreb aici:

De la ce ar putea fi o troznitură pe care o aud la butucul spate la un set de roti Fulcrum Red Metal 1 XL? Îmi scapă, cam o dată pe zi, după ce bicicleta a stat. Nu face imediat cum încep să pedalez, e total aleator. La Bikexpert Unirii mi-au zis că asta e roata, adică răspuns în genul "aşa face ele"...

Ceva la clicheţi? La cine să mă duc?

Ale mele Red Metal 5 crănțăne și pocnesc de noi-nouțe la temperaturi joase. Cât ce trece de 6-8 grade nu mai fac nici pâs. Am ridicat din umeri și le-am folosit așa, cu zero întreținere (că nu am tras de ele cine știe ce, doar le-am învârtit un pic :D).

De la ce ar putea fi o troznitură pe care o aud la butucul spate la un set de roti Fulcrum Red Metal 1 XL? Îmi scapă, cam o dată pe zi, după ce bicicleta a stat. Nu face imediat cum încep să pedalez, e total aleator. La Bikexpert Unirii mi-au zis că asta e roata, adică răspuns în genul "aşa face ele"...

Ceva la clicheţi? La cine să mă duc?

Bikezone, ask for John. Aia de la BikeXpert Unirii sunt cam habarnisti cand e vorba de roti

Readuc puţin thread-ul la vedere :).

Am fost până la urmă la Bikezone şi mi-au umblat băieţii fără frică la roţi (am mai întrebat şi prin alte părţi şi se uitau speriaţi la mine când le ziceam de Fulcrum). Era plin de vaselină butucul, de asta nu se mai auzea free wheel-ul. Troznitul pe care-l aveam (sper) aleator cică ar fi de la clicheţi şi ar fi relativ normal.

Mulţumit de atitudinea băieţilor şi de servicii.

Ce service recomandati pt schimbarea rulmentilor la un set DT Swiss R23? Bike zone a ramas la fel?

Bikezone nu mai are aceiasi oameni ca in 2013, inclusiv Ion care are acum alt magazin.

Care ar fi recomandarea atunci?

BiciTime

Sunt mecanicii fostei echipe Mazicon, actuala Dinamo-Mazicon.

Am fost la Razvan (cred). Mi-a schimbat doar pe fata. Nu prea am apucat sa o calaresc de atunci. Mi-au facut o impresie ca stiu ce fac si sunt pasionati.

în urmă cu 22 ore, Odden said:

BiciTime

Sunt mecanicii fostei echipe Mazicon, actuala Dinamo-Mazicon.

Dinamo-Mazicon nu mai exista, insa mecanicul fostei echipe este foarte priceput.

Mulțumesc pentru corecție. Nu am știut.