fredy_rock86

Noile biciclete Pegas

Recommended Posts

Denumirea Kent parca provenea de la stikerul cu un castel ceva.....pe care unii l-au suprapus cu sigla de pe tigarile Kent. Toata lumea "buna" fuma Kent in anii80.

Iar Pegasul cu "robineti" nu era mai rau decat celelalte biciclete ale timpului, ba era si mai usor decat cel cu portbagaj integrat. Imbinarea cu robinet era foarte rezistenta, coboram scarile si urcam bordurile prin metoda berbec in fiecare zi.

Si era si usor "tunabila"!! Tin minte ca in fiecare dimineata de vara, dupa ce pleca taica-meu (care lucra in transporturi si avea legatura cu comisiile tehnice care cercetau accidentele etc) demontam aparatorile de noroi si portbagajul si ziceam ca-i BMX si saream cu el si puneam frane in viraje pe mozaicurile din fata magazinelor....ehe...ce fericit eram..... Iar pe la ora 4 montam totul la loc ca sa nu ma vada.

PS.

Primele PEgasuri cu saua lunga pe care le-am vazut erau galbene cu saua alba.

Asta era Pegasul "cu robineti":

http://1.bp.blogspot.com/-aocFeX-JvUg/T1Yi8xSjQbI/AAAAAAAABc8/mqvCWBWWOgc/s1600/1.jpg

• Upvote 1

Cu robineti am avut si eu si nu era la fel de solid ca cel cu portbagaj integrat. Sau mergeam eu prea dur cu el...?

Ca l-am sudat la imbinare de 3 ori. A patra oara a zis sudorul ca nu mai are ce sa ii faca, ar fi trebuit tesut.... Apoi am stat 20 ani fara bicla

Frumoase foc dar aveau o buba, cum te dadeai mai tare la pedale, se ridica de bot ! :)

Centrul de greutate prea in spate.

Frumoase foc dar aveau o buba, cum te dadeai mai tare la pedale, se ridica de bot ! :)

Centrul de greutate prea in spate.

Inseamna ca era mai usor de realizat un wheelie :)).

Din cate am bagat de seama au dimensiuni mai mari decat cele din vremea lui Ceasca. Imi pare rau ca nu au pastrat dimensiunile si proportiile ca m-ar fi interesat.

Din cate am auzit in luna iunie 2013 vor aduce la vanzare o varianta usor modificata a modelului 2012 si 3 modele noi din care unul pliabil si unul cu sea lunga si roti de 20" exact ca cele vechi.

Prin anii 70  am vazut  niste bicle asemanatoare cu pegas kent , cu schimbator de viteze tip "auto"  cu burduf de cauciuc pe cadru . Isi aminteste cineva ce marca erau ?

Aceasta este bicla dupa care s-a inspirat  "Pegas" , Raleight fireball 1969 .

post-1344-0-77649600-1368993817_thumb.jpg

Salut

Stiu ca sunt putin off-topic...Am un Pegas Mini pe care as dori sa-l recondiționez. Dupa revopsire credeti ca am sanse sa mai gasesc undeva acele abtibilduri cu "Pegas"?

As dori sa o fac sa arate ca inainte...

Ms

Salut

Stiu ca sunt putin off-topic...Am un Pegas Mini pe care as dori sa-l recondiționez. Dupa revopsire credeti ca am sanse sa mai gasesc undeva acele abtibilduri cu "Pegas"?

As dori sa o fac sa arate ca inainte...

Ms

Poate poate pe la "colectionari". Dar cel mai ok este sa iti gasesti modelul pe net sau sa il faci in photoshop, nu este ceva foarte dificil, si le scoti la un centru pe autocolant :) ceva plastifiat de preferat.

Cat despre bicicletele pegas.... jos palaria :) mie unul mi se par foarte tari si ma bucur ca au "readus la viata" Pegasul. M-as fi bucurat si mai mult sa fie fabricate tot in RO :) nu aduse din china si asamblate...

iti poti cumpara una noua fabricata in china, dar este noua, sau una sh reconditionata, iesi ceva mai ieftin cat despre calitate... :) alegerea este a ta, sper ca te-am ajutat cat am putut..