georged

Acces interzis in Padurea Cernica

Recommended Posts

Hai să facem una bucată treabă cinstită. 

15-20-30 de biciclari.

În pelerinaj la Mânăstirea Cernica.

Loăm și niște lănțăuri gruase și atârnăm cruci de ele (poza de profil a lui @@shauru e exact la ce mă gândesc) și mergem să ne adăpăm de la izvor.

• Upvote 1

Eu stiu dintotdeauna regula ca nu ai voie cu bicicleta dincolo de baraca aia unde sunt portarii. Si tot de acolo nu ai voie nici cu masina.

Unii comenteaza fara sa citeasca macar sursa (blog) care spune exact acelasi lucru. 

De unde stii de regula asta? Inauntru este plin de masini si te taxeaza la intrare "la vedere". Deci fara nici un fel de fereala (dealtfel parca am vazut ca are si un chitantier la indemana pentru in caz de Doamne fereste   :))   ).

Si... masini am vazut pana dincolo de cimitir.

Cum adica de unde stiu regula asta? De la cei care o aplica. Eu n-am fost acolo decat cu bicicleta si in weekend, nu pot confirma cum&cat e taxarea pentru masini dar undeva pe dreapta era un spatiu de parcare. Daca ai vazut masini dincolo de restrictie nu inseamna ca erau ale vizitatorilor. Mi-am lasat bicicleta chiar langa ghereta de cateva ori in grija paznicilor pentru ca nu aveam lantul antifurt la mine si nu a fost nici o atitudine ostila.  

Nu e singura manastire de la noi la care nu te lasa cu bicicleta incepand de la un anumit punct, trebuie sa ma uit un pic pe harta ca sa-mi amintesc si de celelalte cazuri. Ca sa nu mai zic ca nici in Cipru sau Grecia nu te lasa nici sa intri pe poarta principala.  

si nici cu pantaloni scurti sau colanti; si nici cu pozat (ex Athos)

Nu judecati asa usor manastirea Cernica. E o manastire in mare parte turistica, fara viata de alta data, cand pe acolo se faceau minuni, era viata aspra, oameni sfinti etc (am citit cred, mai tot ce era de citit despre istoria manastirii si documentele vechi, si stiu ce spun), drept care sa nu avem pretentii de cine stie ce viata organizata, cu reguli, coerenta etc. E un loc unde personalul se schimba des, calugari, staret etc. nu e chiar un loc „linistit” la margine de Bucuresti.

Eu o sa merg curand prin Apuseni la o manastire cu autocarul si apoi cu bicla, abia ma asteapta niste calugari cunoscuti de acolo sa ma vada cu bicla! ~O) %%- 8->  Deci se poate!

Mergeti la Caldarusani sau Sitaru sau Plataresti! Sunt toate in zona de sud est, la cateva ore de pedalat... sunt f primitoare!

• Upvote 2

La Căldăruşani e apă (de la robinet) la pompă. Nu ştiu din ce sursă e, dar am băut de fiecare dată şi nu am păţit nimic. Şi la Snagov parcă e o cişmea.

Asta a o prostie cu orele, pentru ca nu se respecta. M-am plimbat eu pe acolo in jurul orelor 15:00-17:00, si la 16:30 deja se tragea cu pusca. M-am trezit in spatele unui Aro parcat si erau niste caini care se auzeau in zare.

Prin Baneasa la fel, e fondul ala de vanatoare delimitat acolo, si iar in zona Zoo se trage cu pusca. 

Poate confirma cineva care e situatia actuala cu padurea Cernica? Banuiesc ca e acelasi cacat ca in 2012 cand s-a deschis discutia, dar cine stie...

Am fost sambata. Nu am intampinat alte probleme decat doua pene. Din 6 oameni doar unul a scapat fara pana si asta pt. ca a avut zeama in gume.

Cred ca am fost de 20 ori in Cernica si nu am facut pana... Dar ce-i drept am tubeless rotile de multe timp. Trasul e ok , as zice 95% uscat :) E operioada foarte buna de Cernica acum, totul verde si frumos.