Sign in to follow this  
unusimplu

frana pe disc Promax - nu tine

Recommended Posts

Ce sa fac cu frana pe disc ca sa imi tina si mie mai bine? Am o promax. Se da cu ceva special pe disc? Mi-a zis unul de la un magazin din asta de bicilete sa dau cu cola pe disc ca il curata bine.

Apropo:am incercat sa o fac eu, am mai strans cu imbusul putin dar se aude un zgomot de metal pe metal. Ma poate ajuta si pe mine cineva?

creizi.. rolul tau pe forumul asta care e ? sa stresezi lumea si sa postezi fara rost ?

unusimplu,probabil ca s-au uzat placutele,dar in loc sa le inlocuiesti cu unele noi care costa vreo 30 lei, (jumatate din cat costa etrierul tau) mai bine cumpei o frana calumea gen hayes mx2 care e foarte buna pentru cat costa (125lei) astea gen promax,tektro,asses sunt doar ca sa fie "frane pe disc".

unusimplu fii te rog mai explicit. frana tinea bine la inceput si acum nu mai tine? sau ai luat o bicla noua cu franele respective. daca tineau la inceput inseamna ca s-au uzat placutele. unele etriere au un reglaj prin care poti apropia placutele de disc. la promax pe spatele etrierului este o gaura hexagonala unde poti baga o cheie imbus de 5mm cred si sa strangi putin cate putin pana observi o imbunatatire a franei. bineinteles intai incearca sa mai strangi cablul de frana. daca iti lipseste reglajul respectiv poti demonta etrierul sa scoti o placuta si sa lipesti pe spatele ei o moneda subtire sau o saiba de cel mult 1mm grosime. daca bicicleta sau frana e noua inseamna ca nu e reglata bine. si nu uita ca pe disc sau placute nu trebuie sa ajunga nici o picatura de ulei sau vaselina. iti recomand sa-ti stergi bine discurile si placutele cu acetona inainte de a le monta la loc. sa ne anunti daca ai reusit sau nu. ;-)

frana mereu a fost mai slaba,de cand am luat bicicleta.am strans-o azi putin cu imbusu si tine putin mai bine.dar nu o pot strange prea mult ca mi se atinge placuta de disc.de fat cred ca discul e putin stramb.ca de altfel si foile.

Si alta frana de unde cumpar , se monteaza greu,sunt cam nou in astea.De fapt am mai avut biciclete dar nu aveau frane pe disc si alte minuni.nu erau asa complexe .

Va multumesc ca sunteti amabili si ma ajutati si pe mine - ca de,sunt la inceput

frate, unule, simplule, da-o cu motorina, apoi da-i foc. daca vrei sa salvezi bicicleta, scoate frana inainte. ce pana mea vrei tu de la promax? ai incredere in ea pentru ca are in nume "pro" si "max"? fugi frate cat ce poti, pune-ti niste stx-uri din 95 si da-te numa in frane, lasa discurile pentru astia cu bani.

nu am mai avut frana pe disc si d'asta v-am intrebat pe voi ce si cum.daca ar fi dupa mine mult mai eficiente sunt franele in V raportate la pret si costuri de intretinere,discul e bun in situatia in care intri cu janta prin apa , noroi , chestii d'astea,unde o frana V nu mai poate face fata.

Nu m-am gandit la nici un ''pro'' sau ''max'' .nu stiam la ce sa ma astept de la ele.

Poti sa strangi etrierele mai mult, chiar daca se aude sunetul ala agasant deoarece discul de frana nu este perfect rotund si este normal sa atinga un pic pana ii faci rodajul. Ideea e sa nu atinga puternic incat sa simti o franare la mers sau sa nu atinga pe toata perioada rotatiei, ci doar pe portiunea subtil indoita :) Si da, mai strange cablul de frana de la surubul care il fixeaza in maneta si cel care intra in frana propriuzisa.

Credeam ca acest Forum era pentru AJUTOR nu ironii! Ati vazut un man licer si gata sariti pe el cu ironii si mistouri ieftine! Daca nu sunteti in stare sa-l ajutati Nu mai postati e simplu!

unusimplu -mergi la un service cu bikla (franele tale nupre sunt de calitate) si nu pre ne pricepem la ele !

Poate este discul stramb sau cablul prea intins sau..cinestie!

am si eu cateva intrebari legate de frane:eu si cu nevasta-mea(mai ales pt ea) vrem sa schimbam franele standard pe motiv ca la coborari lungi doare mana la cat trebuie sa strangi de manete.Nu ma pricep absolut deloc la componente de bicicleta desi fac multe trasee si circul de muuulti ani.Avem biciclete MTB  pe 26(Rock Rider 5.2 si x Fact).

Se pot monta frane pe disc?Trebuie ceva anume sa aiba bicicleta incat sa pot monta frane pe disc?Intreb pt ca cineva mi-a zis odata ca de exemplu nu am cadru incat sa se poata monta frana hidraulica.Ce marime si firma sa aleg?Ceva ieftin si bun,nu am pretentii,dar nici sa dau bani pe degeaba.Pot folosi cablurile si manetele pe care le am acum?

Cablurile si manetele le poti folosi doar daca pui frane pe disc mecanice.

La hidraulice se schimba tot: etrier, conducta si maneta (ca fiind hidraulice, maneta actioneaza un piston care impinge un lichid prin conducta ce duce la etrier, si care lichid impinge placutele sa stranga discul, deci nu ai avea cum sa folosesti manetele si cablul de otel de acum).

Poti monta frana pe disc pe fata daca:

- furca are prinderi pentru etrier de frana pe disc (arata ca 2 urechi cu filet in ele, cam la 8-10 cm distanta una de alta)

- butucul are prindere pentru disc

Poti monta frana pe disc pe spate daca:

- cadrul are prinderi pentru frana pe disc (tot asa, sunt 2 urechi ce au filet pe partea stanga a cadrului cum stai pe bicicleta, pe teava care duce dinspre sa spre butuc)

- butucul are prindere pentru disc.

Sansele sunt mari ca:

- butucii tai sa nu aiba niciunul prindere pt disc

- cadrul sa nu aiba prindere

- furca sa nu aiba.

Singura situatie in care chiar merita sa pui frane pe disc este aia incare toate de mai sus sa permita discuri. Ca daca nu, mai bine iei alta bicicleta care are deja discuri.

Daca butucii nu au prinderi e complicat: trebuie fie inlocuiti (despitat, schimbat butic, respitat si centrat roata). Pe butucii actuali nu iei mai nimic, iar unii cu prindere pt disc nu-s f. ieftini (bine, gasesti si cu 50 lei cred, dar daca adaugi si costurile cu manopera de schimbat....iesi scump).

Pe scurt e f. posibil sa ai de facut:

- arunci butucii astia

- arunci franele actuale (si posibil si schimbatoarele de viteze daca-s d-alea integrate cu frana)

- arunci bani pe manopera de respitat (si eventual pe spite daca alea vechi nu se potrivesc)

- platesti in plus:

- frane + discuri (un set decent de hidraulice costa pe la 500-600 lei cred cu tot cu discuri)

- butuci cu prindere pt disc

- eventual schimbatoare separate

Costul depaseste lejer 1000 lei pentru o bicicleta. Daca vinzi ce ai si pui 1000 lei, iei ceva SH nu numai cu frane pe disc dar si cu componente mai bune.

La franele pe disc mecanice (cu cablu) cred ca risti sa strangi la fel de tare, deci nu rezolvi mare lucru. Astfel, solutia e...vandut ce ai si luat cu frane pe disc hidraulice sau stat cuminte si facut muschi la maini strangand de manete....sauu...coborat in viteza fara strans prea mult de frane :D.

pfiii cate trebuie!!!!Bine ca suntem sanatosi si putem trage de manete (-:

In primul rand multumesc mult de tot pt deranjul de a scrie atat de detailat.

Ce alte  solutii mai simple as avea?Gen:saboti mai buni la franare,alte frane in V?,etc