Sign in to follow this  
fredy_rock86

Cursiera vintage KTM

Recommended Posts

Salut! Am achizitionat recent o cursiera veche KTM echipata cu Shimano 600. Roata spate este cu 6 pinioane casetat. Eu vreau sa-mi fac alte roti cu jante Remerx Taurus si pe ale ei, originale sa le vand. Sunt in stare foarte buna dar parca as vrea jante duble si cu ocazia asta sa schimb si butucii. Intrebare: pot sa pun butuc cu caseta pe 8 (de mtb si pinioane la fel, de mtb)? Nu stiu sigur daca intra in cadru si daca pinioanele de mtb nu ating in deraior. Butucii vor fi ceva de genul Shimano Alivio sau Acera, nu mai scump.

Multumesc

Off-topic: Ce marime are cadrul si cat ai dat pe ea?

Npc. Am luat-o din targul de masini din orasul meu, dar repet, omul aduce bicle din germania la gramada. Pentru el era o bicla ca oricare alta :D norocul meu. In afara de faptul ca am schimbat cauciucul + camera pe spate + bureti pe ghidon, n-a necesitat nimic altceva. Am mai uns lantul, atat :)

Inca o intrebare: as vrea sa trec si la ghidon drept. Este problema cu manetele de frana daca pun ceva de la Avid, pentru v-brake? Am gasit si speciale, Tiagra, dar sunt 95 lei....

Las-o asa cum este acum, daca zici ca merge.

Modificarile pe care vrei sa le faci sunt scumpe, ar avea o oarecare logica pe un cadru dintr-un otel mai deosebit, nu cred ca poate fi vorba.

Jante, spite, butuci, pinioane, lant, poate manete schimbator, ghidon, manete frana (vezi ca-s numai cateva modele compatibile cu clestii de cursiera, restul nu prea-s eficace)

Pune poze cu bicla, poate mai au si altii pereri.

Merci pentru sfaturi. Poze voi pune zilele astea, mai aranjez putin la ea :) O parte din pretul pe noile roti sper sa il scot din vanzarea celor vechi. Am roti Rigida France aluminiu cu butuci Shimano cu QR, bicicleta fiind echipata Shimano 600, butucii trebuie sa fie din aceeasi gama. Sunt pe cauciucuri normale, nu baieuri, deci fara batai de cap. nu au foarte mare bataie laterala, eu am mers cu ele fara probleme de cand am luat bicicleta. Pinioanele sunt caseta pe 6, stare foarte buna. Lantul desi e bun, o data cu schimbarea pinioanelor il schimb si pe asta. Am acasa un KMC foarte putin folosit, il voi monta pe acela. Manetele de schimbator raman, manetele de frana le schimb doar daca nu ma obisnuiesc cu ghidonul si il schimb. Un exemplu de manete compatibile cu clestii de cursiera, pls?

da, grupul e pe filet daca e de 6.

Cadrul e cel mai probabil cu 126mm intre dropout-urile furcii spate. Poti pune butuc de cursiera (130mm), cel de mtb e prea lat (135mm). Am facut de curand un transplant de-asta si merge ok fara sa deformezi cadrul si sa-l latesti.

Pinioane de mtb (11-32) nu poti pune, maxim pe deraiorul spate e undeva pe la 27-29. Trebuie alt deraior sau caseta de sosea, de exemplu 12-25.

Manetele de frana MTB (v-brake) nu-s compatibile cu cele de cursiera (aero), au tragere dubla a cablului.

Toata ingineria nu renteaza, asa cum a azis si crk, decat daca e ceva deosebit. Mai degraba o vinzi asa cum e si cumperi alta transformata direct. Sunt multe hibride pe O K A Z I I, dar atentia la ce si de la cine cumperi.

Poze voi pune zilele astea, mai aranjez putin la ea :)

Cred ca e de interes sa vedem poze cu ea in starea actuala, asa putem sa facem sfaturile cat mai utile.

Multumesc pentru sfaturi. Da, Lucian, asa am pinioanele :)

Am ajuns la concluzia ca nu-i asa rau ghidonul de cursiera si nu vreau sa o pocesc :D

Poze pun maine sau poimaine. Nu am modificat deocamdata nimic, doar astept sa pun stikerele cu KTM si pe urma o pozez.

Singurele mici imbunatatiri: am pus bureti pe coarne + folie 3M in partea de sus, provizoriu pana am bani de ghidolina si am pus saua mea Selle pe care o aveam pe mtb, e de cursiera.

Montana s-a ales saraca cu saua dhs + husa cu gel momentan.

Ii voi lua sa cu amortizoare, pentru confort.

Singurele schimbari vor fi rotile, nu-mi inspira incredere un fier de peste 10 ani pentru ture de peste 100 km, chiar daca se numeste Shimano 600.

Chiar daca rotile sunt foarte bune, vreau ceva nou si pe astea sa le vand celor ce apreciaza si lucrurile mai vechi.

Vreau jante triple Remerx Taurus, butucii mai vedem.

Desi cadrul este conform tabelelor ceva cam mare pentru mine (59 la 1,75) m-am acomodat cu el si am reusit sa fac un compromis in reglajul seii (mai in fata si jos), ramane sa gasesc si pozitia coarnelor. Nu fac ciclism de performanta, deci nu ar trebui sa fie problema tinand cont ca am mers si pe tohan ani de zile si este mult mai mare ca asta.

Cadrul iti este MARE, nu "cam" mare. Sa ai grija sa faci ture mai scurte.

Io-s mai capos, nu te cred ca ai pinioane pe caseta, grup de sase,

Sunt dispus sa platesc pentru asta. Tii un pariu ?

:D crede-ma, stiu ce am pe bicicleta. Nu e prima data cand vad pinioane casetate, am si pe mtb. Tot filetate ti se mai pare ca sunt?

Imagine postată

Imagine postată

Un bloc filetat vechi era imposibil sa mearga la fel de bine ca Paralaxul de pe mtb. Crede-ma, am schimbat la filetate de mi s-a acrit pana sa trec la caseta :D

Daca stai sa te gandesti la rece, sunt 3 cm intre cadrul astra MARE si cel pentru dimensiunea mea. N-o fi o eternitate ;)

Fotografia nu arata nimic cu privire la discutia de mai sus. Oricum, nu e asa de important, s-o lasam balta.

Daca stau sa ma gandesc mai bine, pentru 175 e bun si cadru de 59. Chiar mai bun.

Spor la pedalat, sanatate.

N-am vrut sa te contrazic, doar ca pe mine nu ma incomodeaza marimea cadrului, cel putin deocamdata, si varianta sa il schimb nu am...

Merci la fel!

Exista si caseta de 6. Cel mai bine iti dai seama in functie de ce butuc ai pe spate si daca acesta e pe filet sau caseta.

Eu am butucul acesta si 6 pinioane. Scrie clar caseta HyperGlide.

Stie cineva daca pot pune caseta de 8 sau sunt limitat la 7v?

daca se potriveste prinderea dintre corpul casetei si butuc. Eu am cumparat un butuc nou Shimano tocmai ca sa inlocuiesc corpul casetei de pe un butuc Shimano 105, si nu se potrivesc prinderile. :(

Ma refer la cuplarea de mai jos, imagine fiind de la un butuc oarecare:

Imagine postată

Edited by dr_p

Interesant, intre butucii cu caseta de 7 si 8 viteze nu am gasit incompatibilitati.

Ce model erau butucii aia si ce diferente aveau?

Cu exceptia gaurilor pentru spite, am butucul aproape la fel ca cel prezentat de dr_p :)

Si pozele promise, am reusit sa o sticker-esc :) In afara de stickere am mai colantat ghidonul in folie 3M carbon, temporar, pana am bani de ghidolina.

Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată Imagine postată

Am si ratrape la ea, dar le-am dat jos, nu imi plac. Le vand :D

O intrebare, nu mi-am dat seama cand am schimbat cauciucul pentru ca nu am desfacut banda de pe interior: jantele astea sunt duble? Unii asa scriu... Multumesc

Daca sunt duble, renunt sa fac alte roti, butucii merg foarte bine, iar roata de pe fata are foarte mica bataie, se rezolva asta :)

Imagine postată