Sign in to follow this  
fredy_rock86

Cursiera vintage KTM

Recommended Posts

Da, asa e :)

Spor la vanzare, sigur o sa-i gasesti alt stapan, oricum era mare pentru tine

Multumesc :) Am nevoie de bani, masina cere jante noi, mai mari :D

Daca nu reusesc sa o dau, la vara o revopsesc (verde) si o tin pentru mine.

Interesant, intre butucii cu caseta de 7 si 8 viteze nu am gasit incompatibilitati.

Ce model erau butucii aia si ce diferente aveau?

Din cate imi aduc aminte erau asa:

Acera(?) FH-RM30-8 - HG, caseta de 8, 135mm, 32 gauri

Imagine postată

105 FH-1051 - UG, caseta de 7, 126mm, 36 gauri

Imagine postată

Pozele sunt orientative, ca ultima e tot caseta HG de 8, dar asta era diferenta: caneluri pe un cerc mai mare si parca si mai putin adanc. Daca vrei iti fac diseara poza cu modelul exact si casetele una langa alta.

Azi i-am centrat rotile :) aveau foarte mica bataie laterala. Acum e mult mai bine. Probabil vor ramane rotile astea, ar fi prea multi bani bagati in ea si nu renteaza.

Din cauza faptului ca pe fata aveam spitele ruginite, am respitat roata si am pus si butuc nou :)

Butucul este joytech, dar pentru ce imi trebuie mie e mai mult decat ok.

Imagine postată

O intrebare: se gaseste un adaptor pe care sa il pun in locul manetelor de schimbatoare pe cadru, iar pe astea sa le mut pe pipa? nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ele cand merg prin oras. sau o idee cum as putea sa le fac? N-am sudat de cadru urechile alea prin care intra cablul in camasa, deci trebuie facute tot cu colier...

S-ar putea să nu-ţi placă nici pe pipă. Mai gândeşte-te, poate vrei altceva. Eu personal nu m-am putut obişnui niciodată cu schimbătoare aflate foarte departe de poziţia normală a mâinilor. De fapt e impropriu spus -- te obişnuieşti, doar că mi se pare riscant să plimb mâinile prea departe de frâne. În trafic şi pe munte prefer să am schimbătoarele şi frânele fix la vârful degetelor.

Variante s-ar găsi: barends; găurirea ghidonului în zona frânelor şi acţionarea cu degetul mare; folosirea de T-uri pentru accesorii sau extensii artizanale la barends şi pus pe ele grip shift-uri de MTB; Shimano A050 stil clapetă (dar se găsesc cam numai pe la americani, vezi amazon.com şi ebay.com); nişte ergo SH mai ieftine; thumb-shiftere de MTB cu colier metalic pe care să le crăcănezi, cum ar fi Shimano TX30 sau TX50; şamd.

Pana la urma am vandut ghidonul. Voi pune unul drept, cu manete de frana de bmx, trebuie sa fie compatibile cu franele de cursiera.

La un moment dat ma gandisem sa o dezmembrez, dar imi cam pare rau de ea :)

Incerc sa fac din ea bicicleta de cicloturism, voi schimba butucul cu unul Joytech filetat si pun pinioane Megarange pentru urcari, manete de schimbatoare de mtb pe cadru si eventual cauciucuri 700 x 28c

Am facut modificarea :) Am montat ghidonul de pe mtb si o pipa tot de mtb mai scurta, dar cu unghi inalt. Ca pozitie e mult mai ok, nu se mai simte faptul ca e cadrul mare de mine.

Mai trebuie sa reusesc sa reglez franele, le-am facut provizoriu, tin cat de cat, dar e loc de mai bine, voi incerca si cu alte manete daca nu-mi iese cu astea de bmx.

Si uite asa a mai murit o cursiera.

N-a murit, doar s-a transformat :) Pana la urma se face la loc imediat, mai am manete, cumpar ghidon daca chiar imi trebuie cursiera, dar momentan imi place asa.

Si uite asa a mai murit o cursiera.

Pacat...asta e, viata merge inainte.

Pana la urma trebuie sa iti dau dreptate. Era prea mare de mine, dar asa sunt eu, mai incapatanat :) Daca voi mai lua vreodata cursiera, iau una mai noua, pe masura mea si cu ergopowere. Desi nu cred ca in viitorul apropiat, acum vreau 2 roti motorizate, sub aspect de chopper :D

Am mers pe una de generatie noua, echipata Ultegra si e diferenta de la cer la pamant (in favoarea celei din urma).