csuporj

Asfalt bun, masini putine

Recommended Posts

Propun sa adunam aici rezultatul "marii asfaltari" a drumurilor catre sate. Adica acele drumuri care nu-s pline de gropi si au masini foarte putine.

Incep eu lista:

Dumbraveni - Viisoara - Coroisanmartin, 24 km, link

- bun pentru cine vrea sa mearga din Dumbraveni (jud. Sibiu) in Balauseri (jud. Mures)

- asfalt proaspat si masini putine (pe cei 24 km cu masina am intalnit vreo 6 masini)

Poate stiti din astea si la sud-vest de Cluj.

Urcarea la Belis prin Rasca - unul din cele mai frumoase si linistite drumuri pe care am fost cu cursiera - ultima data asfaltau partea superioara, care mai avea ceva gropi. E un drum de vis.

Bratca - Beius peste munti a fost asfaltat in ultimii ani si, in caz ca nu s-a facut praf, ar trebui sa fie superb.

Si asteptam (nu neaparat cu mare incantare) Rachitele - Pietroasa prin Padis.... Ca posesor de cursiera o sa am o consolare ca se asfalteaza drumul ala....

Urcarea la Belis prin Rasca - unul din cele mai frumoase si linistite drumuri pe care am fost cu cursiera - ultima data asfaltau partea superioara, care mai avea ceva gropi. E un drum de vis.

L-au terminat, am fost săptămâna trecută - e impecabil.

Si asteptam (nu neaparat cu mare incantare) Rachitele - Pietroasa prin Padis.... Ca posesor de cursiera o sa am o consolare ca se asfalteaza drumul ala....

Padiş - Beiuş e gata, dar eu sincer aş fi preferat să rămână cum era şi să-l facem cu MTB-urile în mult mai multă linişte şi fără jeg.

Putin offtopic, am dat azi de un drum superb, din pacate de doar cateva sute de metri lungime, care face accesul in satul Buceș-Vulcan de pe DN74. Din punctul meu de vedere, drumul ala e un exemplu de cum ar putea si cum ar trebui sa arate o gramada de trasee pentru ciclism de la noi din tara - un drum ingust, cu panta dificila, cu asfalt excelent, care trece prin padure si prin satele de munte si e extrem de putin circulat de masini.

Am facut si un filmulet pe coborare:

De unde am inceput eu filmarea, drumul asfaltat se continua cu un drum forestier care urca si mai vertiginos si cred ca ajunge chiar pe Muntele Vulcan (vizibil la sfarsitul filmuletului). Daca ar fi asfaltat pana sus, ar fi absolut genial.

Salciua - Vanatarile Ponorului, 5 km, link

- drum asfaltat ingust, lat doar de vreo 3 m, cu multe curbe

- in mare parte prin padure, dar sunt portiuni cu belvedere spre Bedeleu (est), Cheile Posegii (nord), Valea Ariesului (vest)

Un drum splendid, asfaltat si pustiu: din segmentul Simeria - Sebes se face spre Pianu (sud), se continua spre Pianu de Sus care se depaseste pana la Strungari - Rachita si iesirea in Transalpina. Este minunat segmentul Strungari - Rachita: 3 m latime, catarare epica de 15% minim dar scurta, urmata de coborarea de mare rafinament pana in Transalpina. Asfaltul e unt, drum nou si intretinut. Singura chestie incurcata este intersectia cu santierul autostrazii unde e ceva praf. Este un "must due" pentru mine in primavara cu plecare si sosire in Sebes.

http://www.bikemap.n...type=ts_terrain

Iar pentru cine are chef de facut muschi la picioare (urcand) si la ochi (privind peisajul de mare rafinament), un drum proaspat asfaltat este....huuuuu....rupere de oase....:

http://www.bikemap.n...type=ts_terrain

La coborare nici nu indraznesc sa ma gandesc... este maxima adrenalina. De preferat insa evitarea uichendurilor.

Balcesti - Dealu Botii - Rachitele, 12 km, link

- drum prin padure, deasupra Lacului Belis

- asfalt proaspat, dar drum ingust de nu incap doua masini

- marginea inca nu e facuta, asa ca in cea mai mare parte daca masina iese de pe asfalt atinge fundul.

Interesant. Am fost la sfarsit de mai, in 2012 pe acolo. Era drum forestier in toata regula. Ba chiar am prins si un noroi zdravan  :D

Sub Cetate (600 m) - Izvoare - Cabana Harghita Madaras (aproape 1600 m), 18 km: harta

- drum recent asfaltat, lipseste asfaltul pe vreo 2 km dupa iesirea din satul Izvoare, drum lat de doar vreo 3,5 m

- am fost duminica pe el cu masina (fara aparat foto), am gasit doar un reportaj in maghiara: reportaj

Voi merge inclusiv pe Pietroasa-Padis-Rachitele luna viitoare, light-touring. Stie cineva gradul de asfaltare? M-ar ajuta in alegerea anvelopelor pt MTB (intre conti Raceking si DMR supermoto). Sunt cam decis pe DMR Supermoto, de aceea intreb sa nu am vreo surpriza.

Din Pietroasa pana in Padis e asfalt nou. Padis - IC Ponor 11 km de forestier destul de rau. Apoi asfalt, din nou.

Verificat personal doar Padis-Rachitele-Huedin dar internetul zice ca e adevarat restul.