Sign in to follow this  
vegax

Turul Frantei 2008

Recommended Posts

superb finalul. etapa frumoasa. v-am zis eu de valverde:> e flamand rau baiatu asta. ce sprint frumos a avut; superb finalul. Abia astept muntii. Vamos Valverde!

da super final toti s-au mirat . si eu cred ca Valverde o sa castige turul. ( la final am ras de am cazut din pat cand am vazut ca valverde a dat noroc de 3 ori cu aia)

Hai Valverde!!!

da super final toti s-au mirat . si eu cred ca Valverde o sa castige turul. ( la final am ras de am cazut din pat cand am vazut ca valverde a dat noroc de 3 ori cu aia)

Hai Valverde!!!

si totusi, sa nu ne hazardam:)

Valverde a atacat la momentul oportun insa au fost acolo toti favoritii in frunte cu cadel evans. Turul nu se castiga pe astfel de catarari si sa nu uitam ca in pluton un moment de neatentie te costa minute grele (vezi soler). Sper la un tur cat mai spectaculos si lipsit de incidente nedorite.

Voi ce ziceti, care-i mai bun la contratimp, Cunego sau F. Schleck ?

vrei sa pariezi h2h? :mrgreen:

Nu stiti un site unde pot vedea Live Turul Frantei cu comentatori englezi ca Fill Ligett sau Paul Sherven? (sigur ca ii cunoasteti nu?)

Am gasit Eurosport UK & Ireland dar pentru a vedea live trebuie platit. Rezumate ( 5' sau cam asa) sunt disponibile. Uite si link

http://uk.eurosport.yahoo.com/06072008/58/tour-de-france-valverde-victorious-brittany.html

Personal imi plac cei 2 Radu de la noi.Oricum vizionare placuta, oriunde!

La o privire mai atenta am descoperit un buton dragut pe care scrie "live audio" cred ca exact ce vroiai (am uitat sa spun ca e gratis!)

http://uk.eurosport.yahoo.com/audioplayer.html

Etapa superba, nimeni nu dadea doi bani pe fracezii aia. E bine cand mai cara tricoul galben si un ciclist cu trecut curat. Asta asteptam de la letour.

dupa asa un efort, maine la TT ar trebui sa fie cam rupt francezul :-( sunt curios cum se va evolua maine. valverde nu se conserva pentru munti se pare ca, asa ca va trebui ca evans si ceilalti sa tina aproape ca sa nu piarda timp. sper ca pana vin muntii soler sa se recupereze fizic. foarte frumos turul. merita fiecare minut.:-P

Intradevar superba etapa, superb finalul. Imi pare rau ca papleaca ala de (Barlword-MOA-Bianchi care este echipa mea favorita) Borghini a mers ca o Skoda veche pe sprintul final.

Se anunta spectaculos turul asta.

Si mai interesanta etapa de azi cu victoria lui Schumacher.

Stie cineva de ce e capabil pe munte acesta? Comentatorii nostrii dragi, precum si Eurosportul l-au exclus din start pe acesta in cursa pentru galben.

Valverde a dezamagit azi, dar probabil ca se pastreaza pentru munti.

Pana acum turul promite, mai ales ca nu avem nici un favorit cert.

Nu ii bun pe munte. Tin minte ca in giro 2006 o avut o evadare pe plat, o luat parca tricou roz si dupaia s-o prabusit. Evident o fost turul lui basso atunci. Dar cine stie? Poate s-o "antrenat" de atuncea...

mare favorit este Cadel Evans, a mers f bine la TT asa cum era de asteptat, fata de adversari.

pe zi ce trece devine mai interesant turul. Deja Valverde e inghesuit sa recupereze mai bine de un minut fata de evans care stim cu totii ca se tine foarte bine pe munti. Plus de asta mai urmeaza un TT si mai lung, asa ca trebuie sa isi ia o marja buna de timp Valverde pe munte. Pai comentatorii l-au descalificat clar pe schumacher pentru ca el nu spunea nimic; foarte mare surpriza cu atat mai mult cu cat i-a batut clar pe favoriti. Dupa acest contratimp e clar ca evans este foarte puternic. de-abia astept muntii.

Fie ca cel care ajunge primul sus ,sa castige:cry:

Hernandez Soler... columbianul accidentat

The winner of the polka dot jersey in 2007, Juan Mauricio Soler, has abaondoned the race. The Barloworld star came into the race with a wrist injury and then hurt the other wrist in a crash on Saturday before crashing in the neutral zone this morning. He has finally succumbed to his injuries.

http://uk.eurosport.yahoo.com/cycling/livematch/239197.html

nu stiu daca ati observat dar azi o fost o etapa plina de raspunsuri pentru cei care se intrebau ce fac ciclistii cand sunt presati de anumite nevoi :oops:

hmmm, nu vorbeste nimeni de final?!... o fac eu.

ati vazut finalul, INCREDIBIL cum acel "evadat" a fost prins pe ULTIMII ZECI DE METRI dupa o evadate de vreo 200KM. n-am mai vazut asa ceva...

Chiar mi-a parut rau de saracul om. Vorba comentatorilor, ziua de ieri a fost "tragica" pentru el.

Ce sa-i faci daca el venea cu CFR-ul si Cavendish si trupa cu TGV-ul....

chavanel moare, traiasca franta si turul ei; oricum domnul chavanel e in plus pe acolo ca mai toti francezi de altfel. eu cred ca isi da duhul pe munte.