Sign in to follow this  
vegax

Turul Frantei 2008

Recommended Posts

Ptr ca cineva trebuie sa fie contra eu zic ca da -va castiga;-)

Eu pariez pe Menchov!

Rusu pana acum a stat in umbra si maine da lovitura...

Astazi, 25.07.2008, la interviul luat invingatorului etapei, Chavanel, s-a vazut cata franceza cunoaste Radu Banciu: n-a tradus nimic, lasandu-l doar pe Manolo sa faca traducerea... :-P

De când ai făcut afirmaţia asta, îl urmăresc ”la sânge”. Am declarat că o rup pe franţuzeşte. Ştie perfect. Nuanţe ca ”le gorille”, pas ”la gorille”. Apoi, când face traducerile de pe internet pentru locurile şi evenimentele care ţin de ele, de pe traseul TdF, foloseşte cuvinte care nu-ţi vin nici în româneşte. Eu nu ştiu ce scrie unde citeşte el, dar se vede spontaneitatea şi ştiinţa. Se vede, de asemenea, respectul pe care-l are Naum pentru franceza lui Banciu. A stat acolo, e profesor, ai putea să mă crezi pe mine: ştie!

Cum explic faptul descris de tine? Eu cred că Banciu n-a avut sunetul în franceză, ci l-au avut amândoi în engleză. În asemenea cazuri, întotdeauna traduce Manolo, pentru că Banciu e varză.

Despre ce ştie Bancui, a se vedea respectul pe care-l au pentru el şi Manolo şi ”Jean”...

29 de secunde! Atat i-a luat Evans! Sastre castiga "Le Tour"!

La 33 ani, se pare ca Sastre e pe val! A luat locul II, la Turul Spaniei, iar acum a venit sa se razbune la Turul Frantei!

Totusi nu ai mers pe mana lui.....

Ce sa intamplat de te-ai intors?:cry:

Sa dovedit ca cei imbracati in galben ,imping mai puternic la pedale la CTI.

Acum o sa vedem maine ce si cum

Am mai fost la 'filmul' asta si de aceea stiam finalul;-)

Ce sa intamplat de te-ai intors?

Am scris: "se pare", deci mai e si maine o zi, cand poate sa alunece intr-un viraj mai strans! :D

Da se pare ca tii cu ursul.

Dar sa nu uiti ca Ursul e cscist :cry:

Am urmarit Turul Frantei pe eurosport si am ramas dezamagita cand am auzit comentariul aberant al celor doi domni care numai comentatori nu se puteau numi si anume in ultimele 20 de minute ale turului (atat am urmarit pe programul romanesc) in loc sa relateze informatii despre desfasurarea ultimilor kilometri de tur vorbeau despre tot felul de aberatii si ambasade si despre cat de scumpa este viata in Paris(dupa expresia lor "pe chans elizee"..adica sansa elizei in loc de champ-elizee)am mai auzit expresiile "gaina beata" "ii rupe capul" "tesatorista" " cu numele acesta nu are nici o sansa" " este mic in rosu si cocarjit pe bicicleta...nu ai cum sa nu il vezi" " cea mai mare gluma este sa lipesti o guma pe un tablou de la luvru" "taran prost" " in piata aceasta ai nevoie de tupeu numai ca sa privesti in vitrina" in ultimul kilometru de tur ...cand in fundal se auzea comentatorul francez plin de verva ...acestia comentau despre pizza napoli si " nu-i o mare vitejie sa mananci pe chans-elizee" apoi despre cum a murit cel mai mare cantaret francez intr-o piata apoi despre cum au luat viza in franta in 1998 in timp ce ,cei de la ambasada se uitau la meci ...DOMNILOR A FOST PENIBIL...cum ati ajuns acolo ...sunt alti oameni capabili lasati-i sa-si faca meseria...si mai spuneti ca de 10 ani comentati turul acesta(vrajeli ca mai sus si alte mangleli) RUSINE!!! eurosport tv romania

Felicia mama ... linisteste-te ca poate faci un atac de cord! Exista un topic special pt a-ti spune parerea despre Radu & Radu! Eventual varsa-ti nervii acolo. Aici e mai mult sport...barfa e acolo...la "Cafnea"!