sergiuniculescu

Zgârieturi vopsea cadru

Recommended Posts

Salut,

După niște trasee prin pădure mi-am tras câteva zgârieturi pe cadru, unele fine care se observă doar de aproape, altele care ies în evidență pe negrul mat care îl am. Sunt zgârieturi de crengi în special în partea din spate a cadrului, care devin supărătoare vizual, mai ales după ce îmi fac bicicleta lună. Probabil mulți nu dau importanță la aceste zgârieturi dar mi-ar plăcea să scap de ele.

Mă gândeam la o cremă polish auto, dar nu știu cât de bine reacționează cu vopseaua mată. Sau mai erau creioanele acelea corectoare de reparare a zgârieturilor pe nunața de vopsea care o ai, dar sunt cam scumpe și nu știu cât de eficiente.

Știți vreo metodă cât mai practică și eficientă pentru a scăpa de zgârieturi?

Mulțumesc!

O vizita la psiholog, pentru reducerea nr de pasarici, sau o cantitate mai mare de bere, atunci cand o faci luna.

Salut,

După niște trasee prin pădure mi-am tras câteva zgârieturi pe cadru, unele fine care se observă doar de aproape, altele care ies în evidență pe negrul mat care îl am. Sunt zgârieturi de crengi în special în partea din spate a cadrului, care devin supărătoare vizual, mai ales după ce îmi fac bicicleta lună. Probabil mulți nu dau importanță la aceste zgârieturi dar mi-ar plăcea să scap de ele.

Mă gândeam la o cremă polish auto, dar nu știu cât de bine reacționează cu vopseaua mată. Sau mai erau creioanele acelea corectoare de reparare a zgârieturilor pe nunața de vopsea care o ai, dar sunt cam scumpe și nu știu cât de eficiente.

Mulțumesc!

Eu empatizez, sufar de acelasi lucru. Daca e vopsea mata nu merge poshil, o sa indepartezi mai mult din vopsea. Poate un marker permanent estompeaza vizibilitatea zgarieturilor. La urmatorul cadru vei fii mai atent. Ia-o ca pe o lectie invatata, astfel gasesti si ceva pozitiv in situatia asta.

@shuy_cg M-am gândit la un marker permanent negru, să văd ce iese, desi cred că la următoarea spălare a bicicletei se va curăța markerul. Însă voi încerca. Oricum astfel de zgârieturi sunt inevitabile, oricât aș încerca să protejez cadrul. Numai dacă treci pe o cărare îngustă unde sunt buruieni, ciulini, arbuști de o parte și de alta, este imposibil să nu te alegi cu o zgârietură mai mult sau mai puțin accentuată pe cadru :(

Eu am un cadru care-i plin de mici zgarieturi (care se vad bine, ele fiind albe si cadrul fiind negru mat). Am si unele mai adanci, si unele superficiale. Nu le bag in seama.

Pana la urma, MTB-ul e pentru off-road. Daca nu vrei zgarieturi, mergi pe sosea, desi pana si acolo te poti procopsi cu mici zgarieturi. Daca-ti iei MTB si te gandesti ca-l tii "ca nou", pleci de la o premisa gresita. Zgarieturile sunt inevitabile, oricata grija ai de cadru. Sar pietricele, crengi, treci prin fel de fel de tufe, n-ai cum sa protejezi fiecare cm de cadru. Apoi, nici sa-l invelesti cu folii si alte chestii nu merge, ca se zgarie folia si tot aia e. Priveste-le ca pe ceva normal, bucura-te de ture si da-o incolo de vopsea, ti-ai luat bicla sa te distrezi cu ea, nu s-o tii de expozitie.

P_cz, tu esti mai? Daca vezi Canyonul meu MTB, te crucesti. Nu gasesti absolut nimic pe el ;)

Da, eu :P.

Eu pe asta asa l-am luat, dar nu consider ca-i o problema :).

La Trek-ul meu 6500 am capatat niste zgarieturi din primele ture. Una am facut-o cand am cazut prima data dupa ce mi-am pus SPD-uri: am uitat ca-s legat de pedala, si cand am oprit in varful dealului sa ma dau jos...fail, am picat asa, frumos pe-o parte. Rezultat: vopseaua putin ciobita pe chainstay. Apoi niste mici urme pe downtube de la fel de fel de chestii ce au lovit acolo, din categoria pietre, crengi, etc. De asta zic, ca sunt mici sansele sa arate ca noua bicla dupa ceva mii de km off-road.

@adip Teoretic așa ar trebui să gândim pentru că zgârieturi supărătoare pot apărea orice împrejurare oricât ai încerca să le previi. Însă mi-ar fi plăcut să scap de ele sau să le maschez într-un fel, dacă nu cele accentuate măcar zgârieturile fine. Am mai văzut Fix it Pro Pen la 15 ron, dar din păcate este doar pentru vopsea metalizată...Cea mai la îndemână metodă cred că va rămâne varianta cu marker-ul permanent, să vedem ce iese. Revin cu poze "before and after" :D

Sa stii ca pixul ala e pentru lac, si el continand tot lac. Dar lucrurile nu sunt asa de simple, pentru ca lasa mult surplus, care trebuie curat cu "sanding paper" (granulatii progresiv mai fine, cu lubrifiere), apoi niste "rubbing compound" sau "clarifying compound" care sunt polish cu granulatie medie sau mare (lasa niste micro zgarieturi, "swirl marks" care daca se vrea se pot scoate cu polish foarte fin). Daca mai pui si o ceara, ai un finish ca la carte, dar cred ca e deja aberant pentru bicicleta. De fapt, pentru orice nu e exponat de muzeu.

E multa munca dar daca e facuta cu atentie, zgarietura nu se mai vede decat daca e mai adanca de stratul de lac. E si riscant sa nu iei prea mult sa ajungi la vopsea, etc. Bottom line: nu merita. Invata din situatie, data viitoare ai mai multa grija sau pur si simplu mergi pe sosea. :) Oricum, nu prin desisuri, eu nu am fost in situatia asta.

eu unul zgaraieturile pe cadru, furca sau alte componente le las asa cum sunt, mai scade ceva din greutatea bicicletei

dar ce castig in greutate cu zgaraieturile pierd prin noroiul ce se depune pe cadru :)

Eu am folosit creion dintr-ala corector cu vopsea insa pe masina. Arata oribil: nuanta de albastru era alta decat cea a masinii...La fel va arata si negrul tau...

Insa iti va fi protejat cadrul de rugina :))

Am umblat cu cioara vopsită ca să zic așa și am măzgălit zgârietura cu un marker subțire permanent de scris pe CD/DVD-uri, apoi am întins cu degetul ca să uniformizez urma de marker. Cam asta a ieșit după prima aplicare (așa cum apare în poză). Acum după s-a uscat bine am mai dat un strat de marker și s-a estompat și mai bine, dar nu mai apucat să îi fac poză. La prima vedere a ieșit chiar bine, dar cred că la următoarea spălare a bicicletei se va curăța. Rămâne de văzut.

post-13580-0-19869500-1345571115_thumb.jpg

post-13580-0-47066300-1345571125_thumb.jpg

• Upvote 1

o bicicleta zgariata, sau murdara, arata mai bine, ma refer la mtb. Si cred ca scade ca valoare in ochii hotilor.