Sign in to follow this  
floryn_fresh

O intrebare mai ciudata..

Recommended Posts

Salut ! Am o intrebare (poate s-a mai discutat acest subiect pe forum) care ma framanta cam din totdeauna . Ma uit si eu la turul frantei pe eurosport si la alte tururi ce le mai arata pe la tv si vad ca tipii aia merg 100-200km pe zi si fac cam 5-6 ore pe bicicleta . Ei bine in timpul ala nu le vine si lor un pipilica sau un rahatzel :oops:?? Cum fac sa nu le vina ?

Mai opresc si ei din cand in cand prin cate o padure unde nu sunt camere si oameni.:mrgreen:

Cum zicea si rata_boy, la cat transpira nu mai au ce pipileca face iar :9898: vine o data la una pana la trei zile deci no problem!:001_302:

Ma, sper ca topicul asta sa nu fie la misto....

In cursa pipilica nu prea-ti vine sa faci ca apa se elimina prin piele iar cacuta o faci dimineata ca deobicei :oops:. Ce Intrebari puneti si voi...

se face pipilica la greu, tocmai atunci cand evadeaza unii. pipilica se face dupa alimentare, daca te trece treaba mare, abandonezi.

Am plecat la 8.00 de dimineatza si m-am dat cu bicla pana la 17.00! si am si mancat...am si baut apa de mai rar / in jur de 4 litrii si pana am ajuns acasa n-am facut nici "pipilica" nici alte alea :rolleyes: ... si eu ma dau asa ca gradinarii cu bicla ... ia sa ne gandim la liceenii de la giro cum o fii? ma indoiesc ca abandoneaza vreunu ca ii trece alea alea si nu se pot abtzine ... plus ca sunt obligati sa mearga la toaleta inainte de fiecare tura din 2 motive ... asta din cate stiu eu / 1. sa fie cat mai "light" pe bicla si 2. tocmai ca sa nu "abandoneze" pe traseu :D

Pipilica mai fac si din mers :mrgreen:

La un magazin second-hand am vazut niste pantaloni de ciclism si vanzatoare zicea ca sunt "pantaloni cu pampers" (nu stia de ce au "chestia aia dintre picioare", adica intaritura), in contextul de mai sus poate avea si ea dreptate :mrgreen:

Cand le vine pipilica, fac semn la masina tehnica, asta se apropie de ei, soferul deschide geamul din dreapta si ciclistul face pipi in masina. Ma mir ca nu ai vazut la tv, se intampla des. Este interzis sa se faca pipi pe traseu, deoarece riscul de "polutie" este foarte mare - eritropoitina si celelalte substante ingurgitate contin chimicale care in contact cu asfaltul produc asa numitul "efect CDP" (cyclist's deadly piss). Cauta pe wikipedia.

eu chiar ma inodiesc ca fac in masina. M-am uitat destul la tv la diverse tururi si nu am vazut niciodata asa ceva :neutral:

da daca le vine sa faca secs cu o suporterita de pe margine ce fac frate?

Daca nu stiti raspunsul eu zic sa va duceti la culcare!

Pai logic ar fi ca aia care au apucaturi d-astea sa plece in cursa pe o bicla de dama, si cand pica in cale suporterita o pun pe cadru improvizat adhoc. Ma duc sa ma culc.

Ei bine in timpul ala nu le vine si lor un pipilica sau un rahatzel

Datorita "suplimentelor nutritive si a nutritiei" luate in forma de praf, rahatelul pleaca si el in forma de praf; pipilica lepadata-n mers e balsam pentru picioroangele barbierite.

BTW. Altfel va merge bine si alte probleme nu aveti ? ;-) Pipilicacam-...

Ok deci pipilica nu fac de la efort (nu cred ce zice Frank despre pipilica) si caca nu fac de la nutrienti si suplimente nutritive . Mersi , am lamurit-o ;-)

... nu cred ce zice Frank despre pipilica...

;-) Quod erat demonstrandum / sa fii sanatos ;-)

Cand le vine pipilica, fac semn la masina tehnica, asta se apropie de ei, soferul deschide geamul din dreapta si ciclistul face pipi in masina. Ma mir ca nu ai vazut la tv, se intampla des. Este interzis sa se faca pipi pe traseu, deoarece riscul de "polutie" este foarte mare - eritropoitina si celelalte substante ingurgitate contin chimicale care in contact cu asfaltul produc asa numitul "efect CDP" (cyclist's deadly piss). Cauta pe wikipedia.

Pur şi simplu, am vrut ca minunăţia asta să se mai citească o dată. E genială.

Acum, îmi explic şi eu de unde vin ploile acide. Că merge lumea pe bicicletă, ceva de speriat!

Şi, la amatori, nu vine maşina după tine...

pai chiar in etapa de ieri in zona de alimentare unde au incetinit toti unul facea cu mana catre cameraman sa nu-l filmeze ca vrea sa-i dea drumu din mers la pipi. cu treaba groasa f rar dar am vazut wc-uri amplasate tot in zona de alimentare unde poti face un pitstop

Eu am vazut cum in timpul unei curse un ciclist si-a schimbat ciorapii din mers!

S-a dus langa masina, s-a tinut de ea, a bagat piciorul pe geam si asistentul din dreapta la descaltat de ghete ia schimbat ciorapii, la incaltat si si-a continuat cursa.

Nu mi se pare corect fata de ceilalti ciclisti care au pedalat in continuare. E normal asa ceva? Este penalizat cumva sau toti fac asa? Eu nu prea ma uit la concursuri de cursiere.

Cum poti sa faci din mers cand porti pantaloni mulati cu bretele???

cu treaba groasa f rar dar am vazut wc-uri amplasate tot in zona de alimentare unde poti face un pitstop

in timpul pitstopului ai avantaju ca mai poti face o injectie, o schimbare de ruata, sex cu fetele de pe margine.

singura chestie problematica, este ca atuncea cand pleci de la pitstop 20 de secunde nu ai voie sa depasesti viteza de 18.23km/h

Eu am vazut cum in timpul unei curse un ciclist si-a schimbat ciorapii din mers!

OFF TOPIC:

Si eu am vazut pe unu' care isi schimba chilotii tot din mers ... bine ca nu la Giro dar ... nu cred ca are vre-o importanta!

SI MAI OFF TOPIC:

Aaaa! sa nu uit...astia mai schimba si altceva cu aia din masina de asitenta? Am auzit cum ca ar face tot felul de schimburi dubioase in timpul cursei: cafea pe tigari / sapun pe aparate de ras ... chiar si steroizi pe castraveciori bulgaresti!

Ce ti-e si cu contra'debandada' asta! :mrgreen:

Nu mi se pare corect fata de ceilalti ciclisti care au pedalat in continuare. E normal asa ceva?

Se pare că sunt permise anumite manevre, ca cea pe care ai citat-o. La fel, e şi cu unele proceduri medicale (ciclistul se ţine de maşina medicală); la fel se fac anumite reglaje tehnice, ţinându-se de maşina tehnică.

Într-o etapă trecută, l-am văzut pe Valverde adus în pluton în plasa maşinii echipei. E cu desăvârşire interzis, dar uite că n-a păţit nimic.

Se apreciază cât i-a putut ajuta ciclistului asemenea procedee şi se judecă de la caz la caz.

Într-o etapă trecută, l-am văzut pe Valverde adus în pluton în plasa maşinii echipei. E cu desăvârşire interzis, dar uite că n-a păţit nimic.

Se apreciază cât i-a putut ajuta ciclistului asemenea procedee şi se judecă de la caz la caz.

Este interzis doar daca maşina nu se află în caravană. Naum şi Banciu aberează cu nonşalanţă când spun ca nu au voie sa stea in spatele maşinilor din caravana.

Ciclistul care revine in pluton poate sa meargă in trena maşinilor (fără sa exagereze..normal)