Rubyca

2012.09.15 - Maraton MTB Bicaz

Recommended Posts

Asociatia Renasterea Bicazului, in parteneriat cu Primaria Orasului Bicaz, organizeaza editia a II-a a Maratonului Mountain Bike Bicaz.

Concursul se va desfasura in data de 15 septembrie 2012 si se doreste a fi una dintre cele mai tari curse din zona Moldovei. Este un eveniment ce se adreseaza, in primul rand, mountain biker-ilor amatori care iubesc natura si miscarea in aer liber, fiind un bun prilej de a ne cunoaste si a lega prietenii stranse cu cei pasionati de ciclism montan.

Am invatat mult din greselile inerente oricarui inceput de drum si speram ca la editia de anul acesta vom reusi o organizare mult mai buna astfel incat distractia sa fie maxima.

Castigatorii vor fi premiati cu medalii, diplome, cupe si vor fi unele surprize din partea sponsorilor.

Limita inscrierilor este de 300 concurenti. Inscrierile se fac numai ON LINE.

Mai multe informatii gasiti pe site-ul concursului http://www.mtbbicaz.com/Mountainbike/

E bine ca se tine din nou. Traseul de anul trecut a fost cam monoton dar bun pentru a vedea cum stau lucrurile la prima editie. O urcare pe asfalt apoi o coborare in mare viteza spre izvorul Alb apoi ceva probleme cu marcajul pana la un drum ce tinea linia de diferenta de nivel pana la baraj. Traseul de tura lunga putea fi parcurs fara probleme si de cei de la tura scurta.

Cum ciclisti buni in zona Piatra Neamt sunt, iar locurile fantastice, astept eu si toti ceilalti care vom veni si vor incerca tura lunga sa ne puneti la treaba serios.

• Upvote 1

Pe site scrie "Taxa de înscriere include: număr de concurs, asistenţă pe traseu, fructe şi alimente energizante pe traseu, asistenţă medicală, rezultate la cerere."

Sa inteleg ca nu primim tricou? :D

Cumva schimbat traseul , cu toate ca in principiu e acelasi mare parte din el, doar ca se parcurge in sens invers si se scapa de partea asfaltata de anul trecut de la inceput. Traseul lung se pare ca are un inceput cu fugareala in draci. Zic eu ca e mai interesant anul asta

Asa pare. Totusi e diferit pentru ca din satul Izvorul Alb se mai continua o bucata de-a lungul lacului apoi vad o urcare spre braul Ceahlaului. Sosirea va fi periculoasa. E pe o poteca turistica care taie serpentinele drumului inainte de Izvorul Muntelui.

Pai iesirile alea de pe asfalt vor face deliciul, altfel ar fi fost monotona coborirea doar pe drum. Oricum si urcarea de la tura scurta are vreo 12km ,nu 6 cum credeam eu.

Concurs organizat cu mult suflet.Nota 10* organizatorilor.Cred, ca au ceva de invatat de la Dvs organizatorii de la multe concursuri ,care au deja "traditie".Mi-a placut tare mult coborarea tehnica de la final,am mai repetat-o inca o data dupa sosire.

Revin cu cea mai mare placere si in 2013. :)>-

Asteptam pozele!

Un concurs superb, solicitante urcarile alea, daca stiam ce e la sfarsit prin padure, trageam mai tare :)).

Nota 10 pentru organizatori. Medalia de la sfarsit a fost un plus la care nu ma asteptam, foarte buna ideea.

Rezultatele au fost puse la dispozitia organizatorului chiar la terminarea cursei. Probabil nu au fost inca incarcate pe site.

Foarte interesant traseul, a fost o fugareala pe cinste pana am dat de catararea cea lunga. Finalul in coborare putea sa fie putin curatat dar per total nota 10.

• Upvote 1

Frumos concurs si organizare impecabila.

Ar trebui sa fie vreo 5 seturi de poze.

Cine mai are cate un link cu poze, please share!

Guest
This topic is now closed to further replies.