Rubyca

2012.09.30 - Maros Bike Marathon - Gilau

Recommended Posts

Echipa Maros Sport Team are placerea sa va invite si in acest an la a VI-a editie a Maros Bike Marathon care va avea loc pe data de 30 septembrie 2012 in Muntii Gilaului din judetul Cluj.

MBM 2012 este o competitie open la care poate participa orice persoana peste 14 ani care dispune de o bicicleta MTB, este obisnuita cu efortul de anduranta si cu drumurile bolovanoase de munte, are o atitudine pozitiva fata de mediul inconjurator si fata de colegii de concurs si doreste sa se autodepaseasca sau macar sa fie tag-uit in pozele de pe facebook Imagine postată

Traseul este asa cum il stiti de anul trecut – Traseul RACE de 47 km cu 1700 m total ascensiune iar Traseul MARATHON de 78 km cu 2700 m total ascensiune – dar daca vom gasi cate o poteca sau vreun drum mai fain decat ce avem deja, nu-i exclus sa-l includem in traseu. Desigur va vom tine la curent cu eventualele modificari, pana atunci puteti vedea mai multe detalii la sectiunea “trasee“.

S-a dat si drumul la inscrieri pe site-ul concursului.

m-am inscris si eu, si eram curios de o lista de participanti/inscrisi!

oare eu nu-s atent, sau nu exista?

nici eu n-am gasit-o. Probabil o sa apara pe parcurs, anul trecut era la subsolul chestionarului pentru inscriere, dadeai click pe un link LISTA PARTICIPANTI

Anul acesta bifez iar urcarea de la Pape.

Cum e urcarea aia?

Chiar...cum e Marosul comparativ cu Geigerul ca si dificultate?

Cum e urcarea aia?

Chiar...cum e Marosul comparativ cu Geigerul ca si dificultate?

Problema cu urcarea de la Pape e ca-i grea nu numai din principiu, ci mai ales pentru ca nu-i prima. Cel putin la tura lunga mai bine faci o pană înainte şi până o repari te mai odihnesti si urci :). Ca dificultate nu era peste Geiger si sper ca n-au ca ţel acest lucru, ca posibilitati sunt. Tura scurta totusi pare mai grea decat cea de la Geiger pentru ca sunt doua urcari mari si sunt expuse si la soare. Nici la final n-ai scapat, este si push bike - cel putin pentru mine.

Salutare!

Exista de ieri postat un link pe pagina de inscrieri catre lista de concurenti inscrisi.

In privinta dificultatii, nu ne dorim sa fie cel mai dur maraton ci sa doar atat de dur cat sa te mandresti ca ai participat la noi :) dar mai ales sa fie ciclabil. Desigur in conditii de oboseala si in functie de pregatirea fizica a fiecarui participant, exista si pante imposibile la prima vedere dar cu umpic de vointa se pot parcurge pe bicicleta. E totusi un concurs in zona montana, deci usor nu e.

Urcarea la Pape se pare ca e emblema maratonului :) E o urcare de aproape 4 km dar panta este constanta, nu te iarta dupa primele viraje asa cum te-ai astepta ci doar pentru o scurta portiune undeva mai sus.

Modificari nu cred ca vom face anul acesta la traseu. Avem in cap un single-trail in coborare dupa urcarea la Pape spre Somesul Cald, Ar scurta putin din traseu, am elimina ultima parte a coborarii care e una de viteza pe drum, am scurta si din portiune de sosea (ultima) dar am creste dificultatea tehnica. Marea problema e insa o stana de oi care ne sta in drum. Daca nu vom gasi o varianta alternativa, va ramane exact acelasi traseu.

Sa nu mai aud de pene!

La cum e descrisa pe situl maratonului, urcarea de la Pape e mai grea decat ce am avut la Geiger, tura lunga :-?

Merge cineva din BV si are loc pentru mine si o bicicleta? Eventual pot sa transport si eu inca 3 persoane cu bicicleta daca ne adunam 4 persoane...

elisei, eventual intreaba le nenea paznicu' daca nu se retrag pana in perioada respectiva, din cate stiu, cel putin la noi, sfarsitul lui septembrie, inceputul de octombrie, e sfarsitul de sezon la pascut!

La cum e descrisa pe situl maratonului, urcarea de la Pape e mai grea decat ce am avut la Geiger

Urcarea la Pape nu este descrisa inca pe site.

elisei, eventual intreaba le nenea paznicu' daca nu se retrag pana in perioada respectiva

Merci de idee! Mi se parea ca e prea bine instalat acolo dar cine stie
  • Upvote 1

Traseul de la Maros, trecand peste faptul ca e in zona mea cea mai draga de biciclit, mi se pare cel mai bun traseu de maraton din Romania, mai ales tura lunga. Este 100% ciclabil si foarte greu, dar accesibil oricui, cu totul alta viziune fata de Geiger care e mai mult pe latura adventure a ciclismului. Nu-mi aduc aminte sa fi fost nevoie de pus piciorul jos prea mult la Maros, parca e un push-bike mic mic de tot pe la 2-3 km inainte de finish, cativa metri, dar cam atat.

Mi-am adus aminte ca la versiunea noua de traseu mai sunt niste bucatele de push-bike pe la mijloc, la a doua urcare, da' nimic spectaculos.

Anul asta o sa particip si eu la maraton de tura lunga dupa o pauza de 3 ani. sa ne vedem cu bine si pe vreme buna!

salutare,

Stiti pe cineva din Bucuresti sau imprejurimi care mai are loc de o bicicleta + ciclist, sau macar doar bicicleta pana la Cluj/Gilau, pt maratonul Maros?

Cel mai mult ma intereseaza intoarcerea la Bucuresti, dupa concurs, aici sunt cam descoperit. Pana la Cluj as putea merge sambata dimineata cu trenul, am vazut ca au vagon de biciclete. La intoarcere e mai complicat...

Multumesc anticipat

@looki Poate te rezolv eu, suna-ma (0744166262).

Salut. am vazut ca pe site comentariile sunt oprite. m-am inscris la concurs ieri si se pare ca azi apar inscris de 3 ori, doua dintre dati apare si achitat, iar a treia nu. Nu stiu exact pe cine ar trebui sa contactez si de aia am scris aici.

Multumesc,

Sebi

PS stie cineva un traseu asemanator ca dificultate cu cel scurt de la concurs pe langa braosv?

Doua urcari pana sus pe Drumul Rosu.

• Upvote 1

PS stie cineva un traseu asemanator ca dificultate cu cel scurt de la concurs pe langa braosv?

Stai linistit , nu gasesti urcari de intensitatea drumului rosu pe tura scurta si nici coborari asa de grele ca cele din Vf Postavaru , colegii vor sa te sperie putin :D .

Din ce tin minte prima urcare seamana cu urcarea spre Susai din Predeal , doar ca e ceva mai lunga iar a 2-a urcare e tot pe un forestier cu pietre si are panta cam 11-12% , deci ceva mai inclinata decat prima .

Ultima urcare e cea mai grea , dar e scurta...

Adica Pape e mai simpla decat Drumul Rosu? Eu zic ca e o comparatie buna, prima urcare de la Maros e la fel cu urcarea din Brasov in Poiana pe drumul vechi iar ultimele doua lipite ar face exact ceva la fel de greu ca Drumul Rosu. Desi totusi cele de la Maros mi se par mai grele un pic. Am zis de 2 ori ca ma gandeam din Poiana, sa zicem 1 data din Brasov. Mie mi se pare comparatia perfecta daca ai lua toate urcarile de la Maros si le-ai lipi una de alta. Iar ca si coborari, la tura scurta Maros e 0, nimic deosebit.

Multumesc de raspunsuri :) eu ma gandeam ca e ceva mai mult decat din Brasov pana pe Postavaru pentru ca la Maros scrie ca ar fi 1700m urcari adunate, si Brasov (600) - Postavaru varf (1799) nu cred ca ajunge la atat, pentru ca nu prea cobori. Oricum maine o sa fac traseul asta sa vedem cum merge. Pe de alta parte aici ar fi un traseu de drum forestier; si la Maros e la fel? sau e ceva mai tehnic, prin padure, etc? Sper ca pe coborari sa fie ok pentru ca am un mtb cu furca rigida si devine un pic obositor dupa ceva vreme. Am pus intrebarile astea pentru ca e primul concurs la care particip si nu prea stiu la ce sa ma astept, in fine, probabil o sa fie ok :D

Numai bine

Pai asta e ideea, la Maros e doar forestier, atat, dar e foarte abrupt, mai ales ultima urcare destul de putini o fac pe bicicleta. E comparabila cu ultima jumatate din Drumul Rosu. Coborarile sunt in mare tot pe drum, doar la tura lunga sunt 2 coborari mai "tari". Adica e un maraton deosebit de greu, dar practic fara nimic tehnic, 2-3 bolovani izolati. E si o coborare pe un drum ceva mai prost, din ala cu sant de la apa pe mijloc, dar nimic deosebit. Practic, e un maraton in care abilitatile tehnice conteaza mult mai putin decat cele fizice si mai ales decat strategia - exemplu: prima urcare e foarte lunga, daca o iei tare de la inceput si nu esti in stare sa tii ritmul ala o ora, esti pierdut.

Vad ca ai furca rigida. Din toate maratoanele serioase de la noi cred ca asta e cel mai bland. Dar inca o data, incearca sa urci pe bicicleta pana sus pe varf in Postavaru. Daca merge si impingi doar sa zicem maxim 10% din urcare, n-o sa ai probleme la Maros.

Mai simplu ar fi sa-ti imaginezi ca prima urcare este un forestier de doua ori mai lung decit "Forestieru'" nostru, dar lipsit de portiunea descendenta, iar a doua urcare importanta(Pape) este cam de lungimea "Drumului Vechi" facut complet, dar ceva mai inclinat, panta medie 12-15%, insa mai usor decit Drumu' Rosu. Pina la 1700m se aduna alte catarari mai marunte. Cu furca rigida o sa te zgiltii mai tare decit pe "Forestier" sau "Vechi". Am participat la Maros la ultimele patru editii si la tura scurta si la lunga. Despre Postavar, fiind brasovean...

Pe undeva este "regretabil" ca Maros este primul tau concurs... Nivelul organizarii este foarte ridicat si o sa-ti inchipui ca va fi la fel la toate concursurile...

Guest
This topic is now closed to further replies.