Rubyca

2012.09.30 - Maros Bike Marathon - Gilau

Recommended Posts

@elisei

Din pacate anul acesta nu voi putea participa, fiind foarte constrans de timp pentru realizarea circuitului de XCO de la Pitesti :(

Cred ca este singura editie la care nu particip. A fost primul meu concurs de MTB si nu o sa-l uit. Cu un First-Bike de 18 bike pe care l-am facut praf pe prima coborare (s-au rupt franele, manetele etc etc de am ajuns la finish cu salvarea). A fost invatatura de minte si mi-am luat apoi un Trek.

Succes la organizare si tineti stacheta sus, asa cum va stiu.

A mai făcut cineva traseul lung cu un GPS? Mie al meu îmi spune că ar fi fost 3450m diferenţă în urcare. Pe site scrie 2000 şi ceva... Cred că ceva nu pricep eu.

@elisei

Din pacate anul acesta nu voi putea participa, fiind foarte constrans de timp pentru realizarea circuitului de XCO de la Pitesti :(

Cred ca este singura editie la care nu particip. A fost primul meu concurs de MTB si nu o sa-l uit. Cu un First-Bike de 18 bike pe care l-am facut praf pe prima coborare (s-au rupt franele, manetele etc etc de am ajuns la finish cu salvarea). A fost invatatura de minte si mi-am luat apoi un Trek.

Succes la organizare si tineti stacheta sus, asa cum va stiu.

Pai, Viorel, tu tocmai acum 2 saptamini ai decis ca vrei sa boicotezi acest eveniment din cauza ca apar literele "F" "R" "C" pe undeva si acum iti pare rau ca nu poti participa?
  • Upvote 1

@Max

Dupa cum poate observi, Maros este singura competitie organizata de un club privat in colaborare cu FRCT care are un topic pe acest forum.

Sa spunem doar ca sunt printre putinii organizatori de competitii din Romania care si-au dorit sa faca concursuri UCI, cu puncte UCI pentru sportivii profesionisti. Si au trebuit sa se faca frate cu draku !

Cat despre mine, am spus 'din pacate' si nu 'ca imi pare rau'.

Din surse, se pare ca organizatorilor de la Cluj li se poate reprosa ca nu-i nimic de reprosat.

"Ireprosabil" a venit momentan doar recenzia de traseu si organizare de la tura lunga.

Bravo baieti!

• Upvote 1

A mai făcut cineva traseul lung cu un GPS? Mie al meu îmi spune că ar fi fost 3450m diferenţă în urcare. Pe site scrie 2000 şi ceva... Cred că ceva nu pricep eu.

Diferenta de nivel pusa pe site-ul maratonului este este o insumare a urcarilor importante calculate dupa formula altitudine in varf-altitudine jos (am citit asta undeva pe site, dar nu mai stiu unde). Micile urcari si coborari nu sunt luate in considerare, deci e posibil sa fie reala diferenta de nivel pe care ti-a dat-o gps-ul.

P.S. Si mie, la tura scurta, gps-ul mi-a calculat 2000 m in loc de 1700 cat erau anuntati.

Acum doi ani mi s-a rupt o roata langa manastire - abandon.

Anul trecut mi s-a rupt lantul langa manastire - dupa vreo 20 minute am primit de la cineva o presa de lant, n-aveam.

Intrebarea evidenta era: anul asta ce o sa se strice la manastire?

Ei bine, surprinzator, anul asta mi s-a blocat freehub-ul - abandon. A trebuit sa cobor toata zona Austria pedaland energic - cum ma opream din pedalat, cum se dadea schimbatorul peste cap.

Cred ca am trecut de prea multe ori pe la manastirea asta si n-am intrat niciodata. O sa remediez asta cu prima ocazie...

Altfel, atat cat a fost pentru mine, organizare exemplara, vreme superba de pedalat, putea fi o zi minunata :) Multe felicitari lui Eli si echipa si sunt convins ca anul viitor si sigla UCI va reveni pe emblema evenimentului...

Multumesc lui Fowler pentru poze, vad ca nu numai "eu vara nu dorm".

Ce am scris eu despre cursa mea: http://vezentan.blogspot.ro/2012/10/maros-bike-marathon-pentru-treia-oara.html

M-am simtit foarte bine, am avut si eu niste mici probleme tehnice iar la finish am avut ceva crampe musculare din cauza ... sedintei de pozat.

Multa lume, multi cunoscuti si prieteni, unii chiar pasari rare la concursurile de MTB. Sezonul de MTB inca nu s-a incheiat, ne mai vedem :)!

Extraordinar!! Am revenit dupa 3 ani si totul a fost exemplar. Organizare, traseul lung a fost mult modificat si modificat in bine, foarte greu dar in acelasi timp de o frumusete rara. PA cu exact ce era nevoie, oameni saritori. Felicitari, respect! Poate are cineva poze de sus din platoul acela golas unde erau si cateva stane parasite, erai la 1200 m alt dar zici ca erai in gol alpin la peste 2000 m. Am avut o senzatie de libertate si de relaxare a mintii. Deosebit!

• Upvote 1

Despre organizare nu am nici eu nimic de spus decât "impecabil". Traseul bestial, foarte greu la tura lungă, după părerea mea. dar şi deosebit de frumos.

Foarte fain! Felicitari!

Singura mea problema e ca organizatorii se intrec in a face traseele tot mai grele, eu zic ca e suficient :)

• Upvote 1

Pentru mine, la prima participare, a fost extraordinar! M-am simţit foarte bine, chiar dacă unele porţiuni au fost foarte dificile (mai ales Papele).

Obiectivul meu pentru acest an a fost să trec linia de sosire, fapt ce s-a şi întâmplat.

Anul viitor voi fi din nou pe traseu.

Felicitări organizatorilor!

Felicitari organizatorilor, traseul de la tura lunga mi se pare unul daca nu chiar cel mai frumos traseu pe care l-am facut pe bitza pana acuma. Va ajuta si zona, ce-i drept! Keep up the good job!

felicitari echipei Maros si voluntarilor, organizarea a fost din nou excelenta.

Si eu cred ca organizatorii merita felicitari!

ps. mie imi arata GPSul ca am facut 45,21 km .... e gresit, nu?

+2,863.3 / -2,816.5

fain traseul lung si foarte saritori voluntarii din PA (mai ales cel numeros, cu fata de la Geiger).

Buclucas startul dar rezolvat rapid cu sclipire. Felicitari pentru organizare si traseu!

2 garminuri identice ,acelasi traseu : 2599m, si 2597m

Multumim tare mult pentru aprecieri! Ma bucur sa aud ca traseul a fost bine marcat. Pentru asta am consumat 10 spray-uri si se pare ca a avut efect mai bun decat sagetile capsate care in unele locuri dispareau in cateva ore dupa ce le puneam. Daca cineva s-a ratacit, il rugam sa ne spuna unde. Stiu de Levi de la Mures care a intrat pe trasul scurt, luandu-se dupa concurentul din fata desi era marcat in doua locuri despartirea traseelor si aveam si oameni la directionare. Pe viitor vom incerca sa punem panouri mai mari la despartirea traseelor.

In privinta diferentei de nivel cat si a distantei, datele publicate de noi sunt oarecum orientative si rotunjite. Diferenta de nivel difera In functie de device-ul folosit si de aplicatia (site-ul) care o interpreteaza. De exemplu Bikemap calculeaza diferenta de nivel in functie de altitudinile oferite de GoogleMap, nu de cifrele inregistrate de catre device (astfel variatiile mici nu vor fi calculate), motiv pentru care daca downloadezi un track de la ei, nu vei avea profilul de altitudine in device. La fel e si cu distanta, aici fiind important cat de multe waypointuri sunt inregistrate in track si daca s-a pierdut sau nu semnalul gps la un moment dat.

• Upvote 1

Eu m-am rătăcit pe traseul lung, imediat după ce s-au despărțit traseele. Drumul continua în dreapta, însă traseul urca direct în sus, pe o zonă cu bolovani pe care se făcea push-bike. Erau într-adevăr marcaje cu spray pe iarbă, dar nu am fost atent.

Sunt cel puțin 3 concurenți care s-au rătăcit tot acolo, ar fi fost util un X pe drum. Nu a ajutat deloc nici săgeata căzută undeva la 20-30m distanță, tot pe acel drum :).

De asemenea, zona din vârful urcării menționate mai sus putea fi mai bine marcată, au fost unii concurenți care au ocolit copacul tăiat prin partea de jos în loc să o ia pe la baza lui.

În rest, numai de bine. Traseul a fost foarte frumos, organizarea excelentă.

Guest
This topic is now closed to further replies.