Rubyca

2012.09.30 - Maros Bike Marathon - Gilau

Recommended Posts

Cu parere de rau trebuie sa spun ca nu am vazut atatea ambalaje de geluri aruncate pe jos in viata mea la un concurs, mai ales la urcarea de la pe Pape erau exagerat de multe! Nu inteleg ce impresie are lumea, ca cineva trebuie sa mearga dupa concurs sa culeaga toate gunoaiele?...ma rog...am fost dezamagit de asta si nu inteleg ce este asa de greu daca ai carat un gel pana acolo cu tine, sa il manaci si sa pui ambalajul la loc in spate...

In rest doar cuvinte de lauda. Traseul lung, mult schimbat fata de acum 2 ani, dar mult mai frumos, si mult mai greu, cu niste single trail-uri frumoase, pentru care merita sa te chinui la tura lunga...

Foarte foarte bine marcat peste tot...bravo!!!

• Upvote 3

Eu m-am rătăcit pe traseul lung, imediat după ce s-au despărțit traseele. Drumul continua în dreapta, însă traseul urca direct în sus, pe o zonă cu bolovani pe care se făcea push-bike. Erau într-adevăr marcaje cu spray pe iarbă, dar nu am fost atent.

Sunt cel puțin 3 concurenți care s-au rătăcit tot acolo, ar fi fost util un X pe drum. Nu a ajutat deloc nici săgeata căzută undeva la 20-30m distanță, tot pe acel drum :).

De asemenea, zona din vârful urcării menționate mai sus putea fi mai bine marcată, au fost unii concurenți care au ocolit copacul tăiat prin partea de jos în loc să o ia pe la baza lui.

În rest, numai de bine. Traseul a fost foarte frumos, organizarea excelentă.

Subscriu la ce a spus colegul, eu am fost unul din ceilalti 3 rataciti pe exact aceeasi portiune si daca nu era el mai mergeam 2 km in plus. Merci pe aceasta cale!

La fel si partea cu copacul cazut, ori a cazut dupa marcare ori altfel nu inteleg de ce nu era un semn pe unde sa ocolim copacul, Dar per ansamblu astea sunt chestii minore care nu pot sa umbreasca traseul minunat pe care l-ati pregatit. Felicitari inca o data!

Dupa despartirea traseelor, pe tura lunga intr-adevar a fost o problema. Desi am pus X-uri in continuarea drumului principal, am inteles ca nu mai erau... As fi vrut sa trimit o echipa de voluntari si acolo dar nu am mai avut oameni din pacate. Am sperat totusi ca spray-ul si benzile vor atrage atentia.

Despre copac nu stiu nimic, unde mai exact era? Undeva pe single trail?

Da, era un copac pe zona de single trail dar era sus, înainte de coborâre - nu cred să-i fi făcut probleme cuiva.

Copacii cazuti pe traseu au fost surprize din partea localnicilor-glume "mocanesti" ca sa-i faci..., la fel ca si ruptul de marcaje.

Joi cand am fost la marcat pe prima urcare, chiar spunea unul din Somesul Rece , mai glumet de felul lui, ca o sa taie un copac pe traseul de maraton, sambata seara.

Sunt lucruri care inevitabil apar si care nu le poti controla in totalitate, numai daca impanzim tara de camere video.

la ciclocros iti pun copaci in drum chiar organizatorii :D nu mi s-a parut mare problema, era mic copacul, un bradut, si-l treceai repede.

Si care e problema cu copacul? Sa mor daca inteleg. Te dai jos, treci peste copac, te urci si continui. Nu pierzi nimic, toti trebuie sa treaca acelasi copac.

• Upvote 1

Si eu aveam impresia ca brazii aia erau praspat taiati.Cetina era pusa stivuit in poteca ,apoi bradul taiat cu drujba , parea ca nu-si daduse seama ca la taiat cineva <):) . Insa problema era pe 10-20 de metri de poteca ,erau marcaje in spate ,marcaje dupa ,era comfirmarea ca esti pe traseu ...

Am fost la tura scurta, totul mi s-a parut f. bine organizat, PA, voluntarii, marcajele, singurul "-" a fost cu servirea mesei, dar cred ca nu a tinut neaparat de organizatorii concursului, ci de cei de la Motel Gilau care s-au ocupat de prepararea hranei. In rest totul a fost frumos, si vremea a tinut cu noi, nu se putea mai bine. Dupa ce anul trecut mi-am fracturat clavicula pe o coborare, nu m-am lasat si anul acesta am iesit pe 4 la categorie. Voi reveni oricand cu placere la Gilau si la conpetitiile organizate de clujeni, care au facut o meserie din asta la care se pricep f. bine.

Multumim pentru tot!

• Upvote 1

Si eu am terminat cu bine tura scurta, am fost anuntat ca primul cu furca fixa :)) Oricum, am ajuns cu bicicleta intreaga la final si concluzia e ca nu iti trebuie nu stiu ce bicicleta ca sa participi si sa termini in conditii bune - asa cum era recomandat pe situl concursului - in orice caz, nu iti trebuie o bicicleta de 20+ milioane. Coborarile, in special prima a fost mai dura decat ma asteptam, dar a mers bine, chiar am depasit pe cativa pe acolo. Experimentul a fost fain, si poate ca anul viitor nu voi mai avea furca fixa, in special pentru confort, pentru ca inca nu pot sa strang bine cu mana dreapta :)

Multumesc celor care mi-au dat sfaturi aici si pe traseu, ele au fost foarte bine venite.

Si nu in ultimul rand felicitari si multumiri organizatorilor, sper ca si alte concursuri sa se desfasoare la fel :)

Puteti citi mai multe pe blogul meu -> SERGIU

A,da,deci tu ai "pile" la organizatori....de asta ai scos cu 11 min la mult timpul....mda, :P

Guest
This topic is now closed to further replies.