Rubyca

2012.11.04 - Arges Autumn Race - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Imagine postată

Arges Autumn Race - a treia editie de toamna a XC-ului de la Pitesti din Padurea Trivale se va desfasura in 4 noiembrie 2012.

Fiecare om are cate-o nebunie, dar cea mai mare nebunie, dupa mine, e sa nu ai nici una ! (NIKOS KAZANTZAKI)

Inscrierile se pot face pe noul site http://www.arges-race.ro/ Acestea sunt limitate la 200 de participanti

Sa speram ca macar vremea de anul trecut sa fie la fel in aceasta editie :)

@Ibzk De vreme se ocupa popa, ca tot ne canta la fiecare concurs :)

De traseu ne ocupan noi, si pentru anul acesta pregatim unul nou nout.

• Upvote 2

Sa speram ca macar vremea de anul trecut sa fie la fel in aceasta editie :)

si daca n-o fi buna exista intaritor pentru lacul de unghii :)

Norocul tau ca esti organizator, ca tare mult mi-ar fi placut sa te vad cu Scott-ul prin padure, la tura lunga, pe ploaie ;))

Norocul tau ca esti organizator, ca tare mult mi-ar fi placut sa te vad cu Scott-ul prin padure, la tura lunga, pe ploaie ;))

Traseul AAR este anuntat EXTREM in caz de conditii admosferice neprielnice. Scrie pe prima pagina de 2 ani de zile. Nu te tin picioarele nu te bagi.

@Catalin. Ai fost la IBO 2 editii, pe cald si pe ploaie. Nu mai zic de Geiger tura lunga. AAR este o tura in circuit in padure de maxim 8 km :) Mai conteaza vremea ? Cat de HARDCORE ar puteafi in Trivale 1 ora jumate ? Compara.

• Upvote 1

Tocmai am fost la un XCO la Cluj si mi-am adus aminte ce fain e.... Abia astept, sper sa faceti ceva si mai tare ca ultima data, chiar daca am inteles ca nu se va mai putea face pe CX.

Tocmai am fost la un XCO la Cluj si mi-am adus aminte ce fain e.... Abia astept, sper sa faceti ceva si mai tare ca ultima data, chiar daca am inteles ca nu se va mai putea face pe CX.

Traseul Arges Autumn Race deja devenise platonic. Mici modificari editie de editie. Din pacate nu se mai poate pe CX la aceasta editie.

Va fi un traseu nou, mult mai solicitant. Vom avea scari si bolovani la 2 coborari pentru care daca nu ai o furca buna or sa fie foarte dificil de abordat. S-au adaugat si 4 urcari/coborariri in plus in traseu. Ca o compensatie am scurtat timpul :)

Traseul va fi rapid in continuare si speram sa va fie pe plac.

Va tinem la curent cu detaliile. In curand vom organiza si ture de recunoastere a traseului.

P.S. Don't forget : Fiecare om are cate-o nebunie, dar cea mai mare nebunie, dupa mine, e sa nu ai nici una ! (NIKOS KAZANTZAKI)

AAR nu a fost si nu va fi vreodata un concurs usor !

Scari ? Bolovani ? m/

Abia astept sa vad noul traseu.

Avand in vedere hotararea de astazi a Federatiei Nationale de Ciclism, facem mentiunea ca Arges Autumn Race 2012 nu este un eveniment aflat in calendarul federatiei si nici nu beneficiaza de avizul federatiei.

Le recomandam sportivilor legitimati in cadrul FRC sa tina cont de acest fapt inainte de inscrierea la evenimentul nostru.

http://frciclism.ro/...6ddef432a99dcom

Motivația:

Având în vedere evenimentele în care au fost implicaţi sportivi participanţi la competiţii neautorizate de federaţie, care le-au pus în pericol integritatea corporală, atât a lor cât şi a celorlalţi participanţi, chiar şi a spectatorilor.

Dacă se implică federația, nu se vor mai întâmpla accidente, iar participanții și spectatorii vor fi în siguranță!

@-)

• Upvote 1

Mie-mi place slujba aia dar nu a tinut toate turele data trecuta. Viorel poate mai vorbesti la biserica sa tina slujba tot concursul si sa mai bage o boxa in plus acolo :D

Anul trecut mi-a adus aminte de o cursa in Al Ain un orasel cu palmieri unde am ajuns terminati dupa a 6a zi de cursa si ne-au restartat cumva rugaciunile musulmane care se auzeau in tot orasul.

Ai dreptate Dan, anul trecut slujba s-a terminat cu 3 ture inainte de cele 200 de minute.

Anul acesta avem doar 140 de minute la tura lunga, asa ca o sa va cante popa linistit, prindeti finalul slujbei :)

P.S. Boxe are, dar o sa-l rog sa le indrepte spe padure.

Si catolicii ce fac?? :P

Hai sa-l lasam pe popa sa zica acatistele cuvenite sa nu va accidentati, indiferent de religie.

Traseul a crescut foarte mult in dificultate si poate un ajutor spiritual nu strica :)

• Upvote 1

Auzi bre, da' fara popa nu se poate? ori e concurs, ori e slujba? cei evlaviosi pot sa merga la rugaciune, in loc sa participe. Mai e si gratis pe deasupra. Bag eu seama ca o parte din taxa merge la taica popa. Macar de-ar da si el la final un vin popesc. Mai bine bagi niste metale sa ne tina-n priza.

Dupa 2 luni de proiectare pe hartie si mers in padure, dupa definitivarea traseului nou nout promis, astazi s-a intrat in forta pe teren pentru curatenie si marcare.

S-a marcat si curatat deja o treime din traseu si s-au realizat primele 2 (din cele 8) contrapante care vor fi pe circuit. In cursul acestei saptamani se va realiza si coborarea pe trepte promisa. Mai sunt de adaugat diverse obstacole pe traseu. In total circuitul are in jur de 5.3 km si este compus din 14 urcari si tot atatea coborari. Vizual 250 de metrii diferenta de nivel / tura. Ramane sa vedem la final cu GPS-ul in mana diferenta efectiva de nivel.

In jurul datei de 6-7 oct speram sa va putem invita la o prima recunoastere oficiala a traseului.

Un mic filmulet de astazi :

P.S. Multumim pitestenilor pentru ajutorul acordat.

• Upvote 6

Sunteti cei mai tari! Asa se munceste un traseu adevarat, multi nu apreciaza la adevarata valoare...

• Upvote 1

Bravo baieti! De data asta nu am putut veni pt ca am fost ocupat cu botezul celui mic, dar data viitoare daca anuntati din timp voi fi si eu prezent.

Respect.

Bravo baieti!Venim la concurs...abia asteptam!Venim cu o zi inainte,sa exersam scarile,contrapantele...

min 1:45 : presimt ca pomul de la iesirea din curba o sa fie foarte iubit in cursa (mai ales dupa ce se mai lasa buza contrapantei) :)

min 1:45 : presimt ca pomul de la iesirea din curba o sa fie foarte iubit in cursa (mai ales dupa ce se mai lasa buza contrapantei) :)

Acea contrapanta o sa fie lungita cu 2 zile inainte de concurs. Momentan nu se poate pentru ca la baza ei este o poteca foarte circulata de oameni. Ca o masura suplimentara de protectie pe acel copac (si nu numai) vor fi montati bureti speciali de protectie.

Guest
This topic is now closed to further replies.