Rubyca

2012.11.04 - Arges Autumn Race - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Camera era pe bicicleta lui Logigan :). Dar cu ajutorul noului nostru partener speram ca anul viitor sa va putem arata mai mult din ceea ce vedem noi intr-o competitie.

• Upvote 6

Ciao,

50 de poze la rezolutie mare si fara semnatura, facute la Arges Autumn Race 2012 pot fi ale voastre.

- se trimite link la raducanuflorian@yahoo.com cu poza dorita.

- o poza pentru fiecare concurent.

Aici gasiti pozele https://www.facebook...24685187&type=1

Multumim pentru imagini Florian. Insa linkul fie nu este operational fie e FB cu acces restrictionat. "Oferta" este valabila doar pentru cele 50 sau si pentru cele 75 de pe blog?

Multumim pentru imagini Florian. Insa linkul fie nu este operational fie e FB cu acces restrictionat. "Oferta" este valabila doar pentru cele 50 sau si pentru cele 75 de pe blog?

Ciao,

Link-ul este ok, poti vedea pozele chiar daca nu esti prieten cu mine, insa ai nevoie de un cont pe facebook. Pe facebook sunt toate pozele (591) din aceste poze, 50 de persoane isi pot alege o poza.

Viorel a urcat pozele si pe google+ https://plus.google....2353?banner=pwa sper ca le pot vedea si cei care nu au cont pe fb. :)

Camera era pe bicicleta lui Logigan :). Dar cu ajutorul noului nostru partener speram ca anul viitor sa va putem arata mai mult din ceea ce vedem noi intr-o competitie.

pai poate o fixezi pe casca, cu un bat de juma de metru in fata capului, sa vedem si grimasele :)

sa traiasca noul partener deci si sa nu va speriati de 200-300 grame in plus pe bicla ;)

• Upvote 1

Prima data la AAR, al 2-lea XCO al meu. Cred ca s-a stors si ultima picatura din potentialul acelei paduri. Traseu impecabil, nu foarte dificil dar foarte variat, cred ca e ceea ce-si doreste orice mountainbiker. Nu mai pun la socoteala vremea care a fost pro-concursuri mai tot anul.

Răule, nu-i tăia aripile... ;)

e la al 2-lea XCO.

Îndrumă-l, arată-i cele bune și cele mai puțin bune, nu-i zi doar "greșești" :D. Pencă Gugăl n-are răspunsurile în acest caz...

• Upvote 3

@Silviu

Realizarea unui traseu de XCO pentru amatori este o alegere foarte dificila. Noi am considerat ca trebuie sa tinem pasul cu media ciclismului din Romania. Cand l-am intrebat pe Tudy despre traseu mi-a zis ca este de fuga. Cand l- am intrebat pe alt prieten participant la foarte multe maratoane montane mi-a zis ca este de rupere.

Fata de anul trecut majoritatea au spus ca este mult mai dificil, dar iata ca 25% din concurenti au facut pushbike la urcare si carrybike la coborare. Dovada este si numarul mic de participanti, 129. Foarte multi au renuntat la competitie dupa o recunoastere a traseului. O analiza a timpilor realizati pe ture de catre concurenti spune tot.

Putem realiza fara probleme un traseu extrem de dificil demn de cupa mondiala, si ce rezolvam ? 35 de concurenti maxim la start ?

Padurea Trivale are un foarte mare potential, avem foarte multe idei de pus in practica pentru la anul, dar o sa trebuiasca sa mentimen permanent acel echilibru intre dificultatea traseului si potentialul ciclismului amator din Romana.

• Upvote 6

Daca faci comparatie cu maratonul, e si normal ca iese prost ecuatia... la maraton e plin de oameni care vin ca la restaurant, ei platesc taxa doar ca sa faca o tura fara sa se rataceasca si sa nu-si care singuri mancarea, sunt in grava minoritate cei pe care-i intereseaza aspectul de a-si depasi limitele atat fizice cat si tehnice... Ceea ce de altfel e foarte normal, printre bikerii de pe-afara racerii sunt o felie foarte mica. Problema la noi e ca multi organizatori fac maratonul ca un business si in consecinta toata lumea se crede Absalon.

Dar pentru un XCO 129 de oameni e deja foarte mult, undeva la 50-60 e media normala cam peste tot in lumea asta. Poate nu ar strica niste sectiuni mult mai tehnice si cu optiune ceva mai lunga de chicken run... sau o separare a celor care au facut push bike data asta, sa se poata uita la profi si pe urma sa se dea singuri.

@pinkbike

Competiile Arges Race n-au fost niciodata profitabile si nici nu a fost asta idea. Avem un motto de la infiintarea clubului : 'Din pasiune pentru ciclism'. Nu este o afacere dar nici act de binefacere.

In acelasi timp ne-am dorit sa realizam un concurs adresat ciclistilor amatori, intradevar, celor mai bine antrenati.

Vom limita numarul de participanti atata cat vom cosidera de cuviinta astfel incat competitiile noastre viitoare sa fie mai bune decat cele precedente.

Viorel este un organizator responsabil, el si echipa lui au depus mult suflet, efort si pasiune si s-a vazut. Este modest si s-a vazut ca a avut ceva emotii duminica. Cred ca si noi am avut emotii, fiecare mai mult sau mai putin, pe cele 2 coborari abrupte, pe scari sau pragul de la final.

S-a limitat numarul de participanti de la 250 la 225. O alegere prudenta. Am fost 130 inteleg. Doar de 2 ori am intrat intr-un grup care mergea mai incet insa daca mai aveam forta in picioare ii puteam depasi. Nu am facut-o pentru a ca am ales sa pastrez forta pentru urcarile pe care le mai puteam parcurge pe bicicleta. La AAR ai nevoie si de strategie, nu doar de picioare si inima/plamani antrenati. Deci mergea sigur cu 225.

Personal mi s-a parut cam de 25% mai greu ca acum 2 ani cand fusesem pentru prima data la un XC si implicit la AAR. Traseul mi s-a parut acum abordabil (nu m-am dat pe coborarea 2, voi incerca la anul, acum mi s-a parut prea apropiata de viraj), treptele si pragul de la final lasau tutusi si putin loc pentru eventuale greseli ale ciclistilor.

E nevoie si de echipament pe masura! Dupa ce am facut praf un DT Swiss X1800 pe fata am fost nevoit sa particip stock cu SunRingleul de pe Cube Reaction 2008. Deja e mini S (sarpe), nu i-au placut treptele.

Ce am vrut sa scriu, pe scurt este ca traseul este abordabil, dificil dar frumos insa e nevoie de antrenament si echipament bun. Astept cu viu interes imbunatatirile de la anul si de asemenea ma bucur ca Viorel este moderat deoarece majoritatea inca avem multe de invatat ca si tehnica, participarea la maratoane fiind de multe ori prea putin tehnica si mai mult solicitanta fizic strict ca efort. La 3Munti, AAR si partial Cheile Gradistei Fundata am invatat lucruri noi anul acesta insa mai e nevoie la tehnica...pentru a fi competitiv.

• Upvote 1

Frumos filmuletul, ca de altfel mai toate ale baietilor de la Bike Reaction.

Ce i-a mai placut lui Horatiu, zambea cu gura pana la urechi la final! :)

• Upvote 1

Pentru voi concurenti sau spectatori, Arges Autumn Race s-a terminat pe 04.Nov.2012 dupa amiaza.

Pentru noi ca organizatori, a mai durat un pic, au mai fost multe de facut.

Putem considera intr-un final si noi organizatorii ca s-a incheiat concursul. Sa ne vedem cu bine la anul.

• Upvote 5

Foarte frumos gest!

Adevarul este ca elevii aceeia ne-au motivat cum au putut ei mai bine. Multumiri si lor pentru sustinere!

Guest
This topic is now closed to further replies.