Rubyca

2012.11.04 - Arges Autumn Race - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Salut baieti,

Ma puteti ajuta cu un contact al organizatorului?

Multumesc,

Ciprian

Multumesc Viorel, cred ca mi-a scapat linkul :)

Viorel, ati stabilit ora cursei pe data de 4 Nov ? Ma gandesc ca cei care nu au timpul sa vina in recunoastere, sa poata sa faca o tura inainte de concurs sa vada ce obstacole sunt.

Viorel, ati stabilit ora cursei pe data de 4 Nov ? Ma gandesc ca cei care nu au timpul sa vina in recunoastere, sa poata sa faca o tura inainte de concurs sa vada ce obstacole sunt.

Mai oameni buni, pentru ce Dumnezeu este siteul competitiei ? Ca voi sa intrebati pe forum si eu sa va citesc de pe site ?

• Upvote 2

Nu stiu cat de multe reiese asta din ultimul filmulet postat de Viorel, insa traseul de anu' asta e cu mult mai greu decat cel de anul trecut. Daca baietii din filmulet n-au facut push-bike, nu inseamna ca noi ceilalti vom face la fel :)

Sunt 2-3 urcari nenorocite rau de tot pe care tre' sa mulinezi bine bine ca sa le urci in sa :D

Spor la antrenament!

Trebuie ca tu inca te resimti dupa tura aia de acum cateva zile de peste 400km, ca dupa Iron Bike sau tura lunga Geiger nu erai asa fleoscait :)

• Upvote 2

Nu stiu cat de multe reiese asta din ultimul filmulet postat de Viorel, insa traseul de anu' asta e cu mult mai greu decat cel de anul trecut. Daca baietii din filmulet n-au facut push-bike, nu inseamna ca noi ceilalti vom face la fel :)

Sunt 2-3 urcari nenorocite rau de tot pe care tre' sa mulinezi bine bine ca sa le urci in sa :D

Spor la antrenament!

Arges Autumn Race nu e fost niciodata recomandat incepatorilor. Este si motivul pentru care organizam saptamanal ture de recunoastere.

Sunt surprins de postul tau in calitate de finisher la IBO si Geiger tura lunga anul acesta. Ce este asa infernal in 6 km in padurea Trivale pt. 2 ore unde diferenta maxima de nivel pe o coborare/urcare poate fi de maxim 15 metrii ?

Pt. cei care nu se simt in stare in parcurgerea circuitului ii invitam in calitate de suporteri/fotografi la competitie.

• Upvote 1

In ultimele cateva zile am facut traseul zilnic. Inca nu imi vine sa cred ca la noi in padure avem in sfarsit un nou circuit atat de solicitant si tehnic. Cele mai tari mi se par coborarile in trepte, cea scurta cu trepte foarte inalte una dupa alta si cea de la final in S care are vreo 3 trepte nu la fel de ianlte dar foarte interesante. Din pacate nu am reusit sa ajung la recunoasterea de weekendul acesta si probabil nu voi ajunge nici la urmatoarele recunoasteri care vor mai fi pana la data competitiei deoarece sunt mai mereu plecat la sfarsit de saptamana, Oricum imi iau doza de adrenalina in timpul saptamanii. Arges Autum Race avanseaza brusc anul acesta din punct de vedere al traseului. BRAVOOI!!

Maine este cineva pe acolo? Noi fo 5 o sa fim acolo pe la 10 caci duminica nu se prea poate. Ne poate spune cineva daca dupa ce facem recunoasterea traseului avem ce sa mai facem prin padure pe acolo? Ceva plimbareala

Sunt destule poteci prin padure pe langa traseul AAR,

eventual puteti sa faceti traseul asta mai lung

Maine este cineva pe acolo? Noi fo 5 o sa fim acolo pe la 10 caci duminica nu se prea poate. Ne poate spune cineva daca dupa ce facem recunoasterea traseului avem ce sa mai facem prin padure pe acolo? Ceva plimbareala

Va fi cineva acolo sa va conduca pe traseu. Ti-am lasat pe privat datele de contact.

am dat azi cateva ture pe traseu si a fost excelent. Mult peste ce a fost anul trecut ca dificultate,tehnicitate si distractie. Minunate ideile cu coborarea in scari si contrapantele la capatul unuor coborari. O sa fie un concurs f interesant.

Arges Autumn Race nu e fost niciodata recomandat incepatorilor.

Ti se pare ca eu as fi spus altceva? :)

Am fost azi pe traseu... f frumos!!! 2 urcari crima cu premeditare, 4 omor din culpa iar restul pana la 14 complicitate gradul 1 :)). Mai greu fata de anul trecut, mult mai greu si tehnic dar merita toti banii ca sa zic asa! Nu are rock garden ptr Campian dar mai bine ca jur ca stateam acasa insa baietii si-au dat silinta sa faca ceva tare acolo. In contrapanta a doua intri cu viteza mare si iesi ca de pe portavion. Nu au ce cauta incepatorii curajosi si sincer nu cred ca 2 marathonuri facute ar ajuta. Multumim pentru pastorire lui Andrei, Mihai si inca unui prieten pe al carui nume din pacate nu l-am retinut. Imi cer scuze. Ne vedem pe 4. Chapeau

• Upvote 2

Va salut cu respect,

Nu am decat cuvinte de lauda pt Viorel si pt Warpsoft.Se pare ca au facut o treaba incredibil de buna.

Eu in ultimul an am fost absent din acest hobby nimic ciclismul, din motive de sanatate.Cu toate acestea o sa vin pe 4, pt atmosfera si pentru a mai schimba cate o vorba cu prieteni dragi.Viorel, daca ai nevoie de inca un om pt wekend-ul cu concursul te poti baza pe mine.

O sa incerc sa fac si eu o tura dupa concurs, asta daca nu deranjeaza pe nimeni, tocmai pentru a vedea ce senzatii iti pot oferi.Ma bucur ca Pitesti-ul se poate mandri cu un traseu foarte bine pus la punct si foarte dificil.

Inca o data va felicit pe toti si sper sa ne vedem cu bine pe 4 noiembrie.

• Upvote 1

@VGeorge

Multumim pentru aprecieri.

Ne poti ajuta sambata la marcaj, asa cum ne-ai mai ajutat si in anii precedenti si duminica ca arbitru pe traseu. O sa te contactez eu.

Cazarea ,ca de obicei,la Cornul vanatorilor?Tarifele ,ca si anul trecut?

Cazarea ,ca de obicei,la Cornul vanatorilor?Tarifele ,ca si anul trecut?

Cazarea la Cornu. Tarifele sper sa fie acelasi, postez joi daca apar modificari.

Despre ratacirile pe traseu ...

In ultima perioada am primit o gramada de reclamatii sau reprosuri referitoare la pre-marcarea proasta a traseului Arges Autumn Race, din partea celor care au dorit sa faca o recunoastere individuala.

Dorim sa precizam urmatoarele :

1. Am recomandan pernanent utilizarea unui GPS, track-ul pe de site-ul competitiei este foarte exact. Sagetile puse de catre organizatori dispar permanent, si oricat de mult efort am depune nu le putem inlocui zilnic.

2. Saptamanal organizam ture de reconoastere in care organizatorii pot indruma concurentii pe traseu.

3. In ziua competitie traseul va fi marcat cu banda continua pe marea majoritate a lui. Vor fi si foarte multi arbitrii pe circuit.

• Upvote 1

Ne apropiem de ziua competitiei. Au mai ramas cateva zile pana la start. Vom organiza in continuare ture de recunoastere pentru doritori, pentru familiarizarea cu traseul.

Sambata la ora 14 si Duminica la ora 12. Intalnirea in zona de start, la Grota in Trivale.

Care este progamul din ziua concursului? Nu am gasit pe site.

Programul competitiei se gaseste pe site, la sectiunea regulament. punctul 5. Este acolo afisat si neschimbat din luna august.

In ultima saptamana au fost realizate cam ultimele imbunatatiri ale circuitului. S-a construit o contrapanta noua pe prima coborare,

a fost modificata coborarea cu trepte pentru a fi mai abordabila si s-a eliminat prima treapta de pe ultima coborare care era prea periculoasa.

Astazi au fost realizate si multe alte retusuri in urma feedback-ului primit de la cei care au venit la recunoasterea traseului (au fost in jur de 25 daca nu ma insel) :

P.S. Juniorii s-au distrat la banana astazi, care din pacate la aceasta editie nu va face parte din circuit.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.