purix

Recorduri ... MTB-isti

Recommended Posts

Mtb 13 kg (pe sosea si offroad usor cu caucioace semislick)

Viteza maxima sosea (in oras pe Antiaeriana), pe plat - 43 km/h

Viteza maxima coborare sosea - 54 km/h

Viteza maxima coborare offroad - 38 km/h

Distanta maxima parcursa intr-o zi (sosea+ offroad usor): 144 km

Distanta maxima parcursa intr-o zi (offroad in toata regula) - 41 km

Diferenta de nivel 800 si un pic de metri, zona Ciocanu-Sirnea-Brusturet-Stana Grind-Dambocicioara-Podul Dambovitei

Recorduri ce se vor inbunatati in timp :)

Distanta maxima - 130 km cu 3700 m diferenta de nivel

Restu nu le stiu ca n-am calculator .

2 august 2009, pe vremea cand aveam cube acid „încălțat” cu big apple 2.35” am parcurs cu liviustefan cea mai lunga tura, spre Alexandria: 183.46km în 8h:18min (dus-întors)

LE: Postat și pe topicul „ture bucuresteni (SOSEA)”

Big deal :D

asfalt, coborare din poiana catre rasnov 62 .3 km/h

drum forestier din poiana brasov 61 km/h (nu cu slickuri :) )

iar pe un fel de plat in oras, dar mergand la 1-2 metri in spatele unui mercedes sprinter am atins top speedul de 52.5 km/h. Ciclocomputerul meu este setat corect. urmeaza sa il compar si cu un gps, in una din zile. Toate vitezele de mai sus sunt viteze de top, mtb cu maxxis detonator de 1.5 si cu foaie mare de 44 si pinion mic de 11.

Nu stiu.

Viteza maxima sosea, pe plat(fara vant) - 50 Km/h

Viteza maxima coborare sosea - 75 Km/h(era sa fac accident) nu mai repet experienta, 50, max 60 daca nu vreau sa uzez franele imi ajunge.

Viteza maxima coborare offroad (in Padurea Codrisor, Bistrita)- 50 Km/h adrenalina pura si mai vreau.

Distanta maxima parcursa intr-o zi (sosea+ offroad): ~125 Km

Distanta maxima parcursa intr-o zi (offroad in toata regula) - Habar nu am ca nu am tinut evidenta, dar mai mult de 50km 100%

Maxim in concurs e 65 Km/h.

Bicicleta este un Bianchi de 17 kg.

Foarte tare viteza pe plat avand in vedere si greutatea bicicletei. (50km/h cu 17kg) Aveai cauciucuri de sosea?

Numai bine!

Adrian

46 km/h cu SSP de 9.5kg, cauciucuri cu balonaj de 23 și raport 48/15.

Am si eu o intrebare, daca nu se supara lumea. Are vreun rost topicul acesta?

Același pe care îl au și poveștile vînătorești sau pescărești :)) :)) :))

Viteza maxima sosea, pe plat - 42 Km/h

Viteza maxima coborare sosea - 72 Km/h acu 2 saptamani in Thassos. Cu aceasta ocazie am parlit in 3 km un set de placute! Misto senzatia pana la prima curba si primul imbecil care taie curba. Adica pana la al doilea imbecil ca ca primul eram eu. Sau primul cu masina care vine din sens opus.

Viteza maxima coborare offroad - 43 Km/h dar din greseala si nu mai vreau pt ca: 1. mi-am spart curu si 2. mi-a fost infernal de frica (daca sunt intrebat din public de ce am mers cu viteza raspunsul este: "de bou!")

Distanta maxima parcursa intr-o zi (sosea+ offroad): 65Km

Distanta maxima parcursa intr-o zi (offroad in toata regula) - vreoooo...40???

Bicla, Trek 4300D 12 kile ea, X10 eu!

Foarte tare viteza pe plat avand in vedere si greutatea bicicletei. (50km/h cu 17kg) Aveai cauciucuri de sosea?

Numai bine!

Adrian

Salut. Pe spate am schwalbe hurricane de 2.0 si pe fata un mountaineer II de 1.9 dar e cam tocit. Din punctul meu de vedere a fost o intamplare, nu am mai reusit sa ajung la viteza aia.

Viteza maxima coborare sosea - 72 Km/h acu 2 saptamani in Thassos.

bah ma lasi!?.. 72 km/h.. si pe curbe.. :-J ..tu nu prinzi 72 la ora nici in cadere libera ca te impiedica aerodinamica..

asa..revenind.. deci, ce placa mare ai si ce pinion mic?..

intreb ca eu m-am chinuit sa obtin un 78 pe o coborare de 2-3 km, timp in care am bobinat de mai aveau nitel si-mi sareau galosii din picioare :D ..ce-i drept, atunci inca nu pusesem spd-urile..

valea cu pricina ..as mai incerca o data acum, cu gume de asflat si cu spd..he he.. :bici-7:

Viteza maxima sosea, pe plat - 50.9 Km/h

Viteza maxima coborare sosea - 67 Km/h

Viteza maxima coborare offroad - 55km/h la My Race

Distanta maxima parcursa intr-o zi (sosea+ offroad): 70Km

Distanta maxima parcursa intr-o zi (offroad in toata regula) - 40km la concurs

Distanta maxima parcursa intr-o zi(sosea) - 340 km

bah ma lasi!?.. 72 km/h.. si pe curbe.. :-J ..tu nu prinzi 72 la ora nici in cadere libera ca te impiedica aerodinamica..

intreb ca eu m-am chinuit sa obtin un 78 pe o coborare de 2-3 km, timp in care am bobinat de mai aveau nitel si-mi sareau galosii din picioare :D ..ce-i drept, atunci inca nu pusesem spd-urile..

Trecand peste afirmatiile tendentioase si rauvoitoare ale anumitor fani...sa raspundem ascultatorilor:

Cauciucuri Schwalbe Hurricane 2.1 fata/spate

Foaie mare/pinion mic..habar nu am..poti sa te uiti cu prima ocazie

Disclamer: NU PEDALAM!

Ma duceam la vale de la Panagia spre Chrissi Ammoudia (cred ca asa se scrie) iar panta avea 12%.

Si cred ca as fi mers cu mai mult daca reuseam sa inchid gura.

valea cu pricina ..as mai incerca o data acum, cu gume de asflat si cu spd..he he.. :bici-7:

79,67 Km/h coborire pe Grossglockner. Cube Acid cu Conti X-King.

Aerodinamica te lasa.

Viteza inregistrata atit de ciclocomputer cit si de GPS.

am senzatia ca mi-ai raspuns mie, nu prea am inteles de ce, probabil referitor la chestia cu aerodinamica.. eu doar faceam afirmatii tendentioase si rauvoitoare la adresa idolului meu, domnul Corvette ;)

normal ca aerodinamica te lasa..

De ce sa te lase mariusescule,ti se pare super viteza 72km|h?eu am prins "doar" 70,coborare tot pe sosea binenteles.

Ciclocomputer VDO setat corect,raport transmisie:42-11,cauciucuri Schwalbe Racing Ralph 2.1 Evolution Line.

uou uou uou uou!.. usurel!.. am zis ca te lasa in sensul ca-ti permite. acelasi lucru banuiesc c-a zis si Max, iar eu eram de acord cu el..

ce i-am raspuns eu amicului Corvette era o satira si trebuia tratata ca atare ;) ..

n-am idee pana unde iti permite aerodinamica sa ajungi fara a pedala (bine, ma refer la bicicleala d-asta uzuala, nu recorduri masurate pe vulcani :D ) dar banuiesc ca e vorba de inclinatia pantei, de lungimea ei, de picioarele pedalagiului, de materialul dintre picioare..etc..

Cea mai lunga tura pe care am facut-o cu mtb-ul echipat cu slick-uri, intr-o singura zi, a avut aproximativ 275 km (de acasa pana la Balea si inapoi), iar cea mai lunga tura pe mtb echipat cu cauciucuri de mtb a avut tot vreo 270 km (IBO 2012).

Mariusescu, ai auzit vreodată de fizică? Ai idee ce poate face fizica pe o coborâre celui care e mai durduliu?

Să-ți dau un exemplu, coboram liniștiți pe drumul către Daia (spre Giurgiu), nimic interesant, eu pe cursieră, o poziție cât mai aerodinamică (am până în 70 kg). Iar din spate, cu pieptul în vânt, vine Puterfixer (cu cel puțin 40 kg în plus per total) și trece cu un rânjet pe lângă mine și eu scufundat cu dinții în pipă...

• Upvote 1

Eu am prins maxim 76.3 km/h cu "detonatoare" in usoara coborare in plasa unui camion. am tinut 2-3 minute 60-70 km/h , da' dupaia mi-a fost frica sa mai stau in spatele lui si am abandonat.

Mariusescu, ai auzit vreodată de fizică?

parca parca.. daca nu ti-e cu suparare, explica-mi mai pe indelete asa..

Ai idee ce poate face fizica pe o coborâre celui care e mai durduliu?

am o vaga banuiala.. dar daca vrei sa detaliezi putin si aspectul asta, promit sa te citesc cu interes.

Fizica sau chiar rulmentii, in cazurile de greutate egala :)

teoretic in cazurile de masa egala intervin coeficienti ce tin de frecare si aici avem cauciucuri aerodinamica bicicletei si a ciclistului, daca nu avem mase egale per total bicicleta plus ciclist calculelel sunt mai complicate, daca se mai si pedaleaza e si mai complicat! dar de dragul artei am putea face o problema!

offtopic: care e ce-a mai buna coborare atat ca grad de panta cat si ca asfalt si lungime? eu pana acum u am reusit decat un 71 de km pe cursiera la o coborare lunga in dobrogea pe drumul de la mircea voda spre constanta dar nu era asfaltu minunat si la un moment dat am avut impresia ca o sa se rupa cadru sub mine

Ehe, acum am văzut că m-am băgat ca musca-n lapte la altă categorie - deh, graba butonatului. Dar tot îmi plac poveștile vînătorești :)

Viteza max. pe coborare- 63km.[ in Dodrogea, pe dealul de la intrarea in loc. Jijila]

Viteza max. pe plat- 38,6km.

Distanta max. parcursa intro zi- 106,5km.

Bicicleta este echipata cu RaceKing 2.2 si toate aceste rezultate le-am obtinut intro singura zi- 1 mai 2012 [numai pe sosea].