purix

Recorduri ... MTB-isti

Recommended Posts

@mariusescu & other

Distinsul domn mariusescu (vezi tu cand te prind!) vrea sa sustina ca un profil aerodinamic de balena esuata cum are subsemnatu ar contribui la imposibilitatea atingerii vitezelor enuntate.

78,23 km/h ieri pe Transalpina.

Cred ca cineva mai bazat decat mine si ajutat de fizica(mai greu pe ansamblul calaret+bicicleta) sau pe cursiera, se duce spre 90 km/h sau peste. Discutam de o portiune in linie dreapta, din fericire libera, pe care masinile nu pot sa urce decat in viteza I, lansat de pe o panta mai putin abrupta si cu ceva dat la pedale pentru pregatire, foaia mare+pinionul mic.

MTB Santa Cruz Blur XC/cauciucuri Schwalbe Sammy Slick 2.10.

Bicicleta 9,5 kg/subsemnatul 67 kg.

Foarte multumit de sistemul de franare: frane Ashima cu rotoare Ashima Ai2 de 180 mm, care a facut fata cu brio pe toata coborarea.

No pai vedeti dragilor de ce "se rad" de noi soselisti! Uite de aia ca ridicam in slavi metebeul si postam recorduri de sosea...

Bine acuma nu fac morala nimanui vorbeam mai mult pentru mine, ca si io cu mtb-ul incarcat cu genti si pe fata si pe spate am facut 195 km intr-o zi, e drept ca intre Budapesta si Baja, da' era si cod rosu de canicula

Imagine postată

Io fiind al din spate.

Daca nevasta-mea nu ar fi in pragul divortului din cauza pasiunii mele biciclistice si as avea si loc unde sa o tin, mi-as lua si o cursiera. Asa trebuie sa ma multumesc cu MTB-ul si implicit sa merg cu el si pe sosea.

Am si mentionat ca o cursiera pe TA sau TF face suta. Cred ca l-am auzit pe Alex Ciocan in comentariul Vueltei, ca au prins 120 km/h pe coborare pe Paltinis(sper ca nu ma insel).

Si eu folosesc MTB-ul pentru toate cele... Fiind inca stapan pe viata mea ma gandesc sa-mi iau repede cursiera, pe urma daca o vrea sa ma ia, sa ma ia cu tot cu biciclete!!! :))

Grabeste-te! Clubul nevestelor furioase pe biciclit este in plina afirmare si conditiile de acceptare sunt minimale. =))

Ps: Poate sa-ti confirme si MaC. =((

• Upvote 1

@sole42 120 de km pe paltinis singura explicatie ciclocomputer defect! nu ai portiune pe paltinis unde sa depasesti 70 zic eu care sunt undeva la mijlocul dintre frica si nebunie pe coborare, @xemax mergeai la trena:> 195 in conditile pozate pe zi e mai mult decat perfect!

de mtb nu stiu inca dar de cursiera sunt sigur ca rivalizeaza in multe aspecte cu femeia atat prin spirit cat si prin infatisare asa ca poate asta o fi explicatia:> daia inainte de inel trebuie achizitionat macar un cadru de cursiera sa ai dupa pretext!

Unde ai prins viteza asta? Pe ce portiune?

De la releu la Novaci am prins 70.94 km/h. Cu o "scula" mai buna, coboram mai vijelios...

Desi e o puerilitate, e o senzatie placuta cand reusesti sa depasesti o masina, chiar daca majoritatea coboara de la Ranca cu viteza melcului.

De pe culme spre Ranca. Este o portiune foarte abrupta si relativ dreapta, pe care am urcat-o greu in a I-a la 180 cp si mi-a venit ideea sa ma intorc si sa ma dau, mai ales ca era ora pranzului si masinile se rarisera. Vad ca esti din zona, este pana unde incepe urcarea spre Ranca, pentru ca intre culme si Ranca este si o portiune de urcare.

MTB de 14.3 kg

Viteza maxima sosea, pe plat - 53 km/h (cu vânt spate)

Viteza maxima coborare sosea - 59 km/h

Viteza maxima coborare offroad - 46 km/h

Distanta maxima parcursa intr-o zi (sosea+ offroad usor): 175 km

Distanta maxima parcursa intr-o zi (offroad in toata tura) - 80 km off-road + 40 șosea (off-road în toată tura nu prea ai cum să faci decât dacă "traseul" e la 100 de metrii de casa sau ai mașină cu care să ajungi acolo direct)

@sole42 120 de km pe paltinis singura explicatie ciclocomputer defect! nu ai portiune pe paltinis unde sa depasesti 70 zic eu care sunt undeva la mijlocul dintre frica si nebunie pe coborare

120kmh sunt constient ca nu poti prinde pe Paltinis dar undeva la ~75kmh, sau poate chiar mai mult se poate ajunge cu o cursiera.(este o panta mai lunga in primul km de coborare de la Paltinis unde poti sa iti incerci norocul)

Daca tot am postat, sa-mi scriu si eu recordurile.

Viteza maxima coborare sosea: 69kmh(Pe paltinis, pe portiunea de care vorbeam mai sus)

Distanta maxima parcursa intr-o zi (sosea+ offroad usor):140km (transfagarasanul inclus, singura data cand am urcat la Balea )

Cred ca cineva mai bazat decat mine si ajutat de fizica(mai greu pe ansamblul calaret+bicicleta) sau pe cursiera, se duce spre 90 km/h sau peste. Discutam de o portiune in linie dreapta, din fericire libera, pe care masinile nu pot sa urce decat in viteza I, lansat de pe o panta mai putin abrupta si cu ceva dat la pedale pentru pregatire, foaia mare+pinionul mic.

Cred ca este pentru mine acolo daca este mai abrupta decat Transul ? Anul asta la intalnirea ciclism am avut 2 valori maxime si nu stiu exact care este real(nu stiu exact in ce parte am reusit maxima ca eram concentrat la sosea sa nu-mi rup gatul )86,3 inregistrat cu Sport Traker si 96,2 cu ciclocomputeru Cateye setat corect. Obiectul muncii ...Cyc Kona Jake 2009 echipat cu anvelope continental 700x23,raport 50x11 si eu 188cm si 110 kg :)

54 min (cu MTB-ul cu cramponate de 2.1) pe urcarea spre Poiana Brasov dispre Rasnov,de jos de tot unde se intra pe drum pana sus,in cel mai inalt punct.

3 ore 57 minute (68km,cu MTB-ul cu cramponate de 2.1) pe traseul : Predeal -Paraul Rece- Rasnov -Poiana Brasov- Brasov (coborare pe Drumul Vechi) - Predeal (pe DN)

• Upvote 1

bah ma lasi!?.. 72 km/h.. si pe curbe.. :-J ..tu nu prinzi 72 la ora nici in cadere libera ca te impiedica aerodinamica..

asa..revenind.. deci, ce placa mare ai si ce pinion mic?..

intreb ca eu m-am chinuit sa obtin un 78 pe o coborare de 2-3 km, timp in care am bobinat de mai aveau nitel si-mi sareau galosii din picioare :D ..ce-i drept, atunci inca nu pusesem spd-urile..

valea cu pricina ..as mai incerca o data acum, cu gume de asflat si cu spd..he he.. :bici-7:

Te grabesti. E foarte credibila viteza aia in zona respectiva. Eu sunt mai linistit pe coboraii si tot bateam spre 70. Oricum, sunt mai degraba mandru de timpii pe urcari. http://app.strava.com/rides/16118941#

Eram pe un Grand Canyon cu slickuri de 1.5.

Imi pare rau cand aud de problemele create in cupluri de pasiunea asta pentru ciclism. Eu sunt foarte norocos in privinta asta, am parte de un suport nemarginit.

Eu sunt foarte norocos in privinta asta, am parte de un suport nemarginit.

Și noi am fost norocoși. :D

La-nceput. Primele 5-6 weekenduri consecutive ;))

P-ormo se cam schimbă definiția nemărginirii...

Ca sa va linistesc cu recordurile voastre de viteza ia uitati-va cat am inregistrat io pe o coborare in Apuseni acum cateva zile:

Imagine postată

azi am coborat ptr prima data pe asfalt din poiana cu actuala bicla, catre brasov...dezamagit, si cu pipa pusa in jos,adica am o pozitie mai aerodonamica, si cu pedalat, cu slickuri de 1.5 ,mai mult de 60 km/h nu am reusit sa prind, iar din poiana catre rasnov am prins cu usurinta 62 km/h.

Sa ma bag si eu

Mtb 14kg

Viteza maxima coborare sosea - 64 km/h

Viteza maxima coborare offroad - 32 km/h

Distanta maxima parcursa intr-o zi: 82 km (50/50)

stima,

Radu

Metebeu de 15-16 kile (nu l-am cantarit niciodata)

Viteza max. plat (fara vant din spate/fata/lateral) - 35 km/h (inregistrat cu ajutorul GPS-ului)

Distanta max. parcursa intr-o zi: 80 km

Distanta max. parcursa de cand m-am reapucat de biciclit (pentru mine este cel mai important record) - 850 km.

La vale am prins max 53,2 KM/H cu știftul meu MTB de 3milioane, insa cu cauciucuri schwalbe land cruiser 26''/2.0 ...Totusi ma puteam duce si mai tare, daca mai aveam pinioane...

La drum drept am prins 38km/h

Distanta parcursa pe zi ~60km

Bicicleta are ~22kg, cadru otel...

Subsemnatul 68Kg

Totusi, cred ca stie toata lumea ca, un rol important il are puterea si directia vantului... Eu am obtinut "performantele" astea cand nici macar nu adia vantul. Pe aceeasi vale unde azi am obtinut 53,2 - saptamana trecuta nu am reusit sa prind nici 35km/h cu vant in fata.

:)

170 km mixt asfalt+offroad 1500m dif de nivel - pe malul Dunarii Bulgaresc

156 km 2950m dif de nivel - Sibiu lacul Oasa prin seaua Steflesti

180 km 500m dif de nivel numai sosea - Giurgiu-Bucuresti-Ploiesti-Valeni de Munte-Valea Plopului

13600 km parcursi in 2011 cu 36000m dif de nivel, majoritatea facuti pe taram Bulgaresc

11000 km parcursi deocamdata, dar cu o dif de nivel de ~ 62000m pentru 2012 and counting

42km/h in sprint pe 600m plat fara vant

65km/h coborare pe prima parte de la Paltinis fara pedalat

toate datele de mai sus sunt la nivelul anului 2012, pentru 2013 vreau sa modific unele cifre

toate cifrele de mai sus au fost realizate cu un MTB de 17kg incaltat cu cauciucuri de 2.25.

Daca vreti sa va bateti recordul de viteza, cea mai potrivita locatie in Romania este pe Transalpina, pe coborarea din pasul Muntinu spre Obarsia Lotrului, la vreo 3 km mai jos de pas, un pic dupa intersectia cu strategica din muntii Lotrului. Este o bucata de vreo 2 km perfect dreapta, cu asfalt perfect, cu panta cam 10-12% si pe care aproape tot timpul este vant de spate la coborare. Personal nu sunt pasionat si interesat de viteza, asa ca n-are nici o relevanta cat am prins eu, dar sunt multi care au depasit acolo suta.

• Upvote 1