purix

Recorduri ... MTB-isti

Recommended Posts

Eu zic sa nu mai incerci recorduri de-astea pe strazile orasului...Ca nu stii niciodata cine/ce apare de dupa colt...

• Upvote 1

Mai ales ca strada e destul de ingusta.

47,5 km/h (de 2 ori) pe aceeasi coborare piata-str. Ramnicu Sarat. Trebuie sa incerc si in alta parte, aici nu pot obtine mai mult de la angrenajul asta. Pedalez ca in desene animate.

Mai ales ca strada e destul de ingusta.

La amenda te-ai gandit? Daca te prinde radarul cu viteza peste 60kmh??

• Upvote 1

Sa fi vazut cum era cand aveam dhs-ul pliabil cu roti de 20, cu ala pe panta se invarteau in gol pedalele :)

La amenda te-ai gandit? Daca te prinde radarul cu viteza peste 60kmh??

limita de viteza in localitate este de 50km/h.

Dar daca demonstrezi ca stii sa mergi cu peste 50, te primesc si pe autostrada :))

Eu vreau sa vad recordu' pe Strava, altfel nu exista...

medie 60 nici la vale nu reuseste...

Daca cu mine vorbeai, ba, am mtb cu slickuri, si 60km/h prinzi in maxim 3 locuri la coborare din poiana, si sunt 12 km... nu mie ciuda, nu am motive, eu doar sunt realist.

Banuiesc ca pe Transalpina s-o putea face o medie de 60 la coborare spre Sugag. Dar mi se pare irelevant pentru acest topic, asa cum irelevante mi se par orice recorduri cu MTB pe asfalt.

Ar fi foarte frumos (si instructiv, si motivant pentru altii) sa vedem recorduri pe offroad adevarat. Si nu neaparat de viteza, cat de altitudine, de timp, de distanta... 

In concluzie, hai sa nu deviem de la subiect!

• Upvote 1

record personal coborare din poiana bv pe forestier (drumul care iese in drumul vechi) cu o montana, fara nici o suspensie, 62 km/h topspeed. Cu martori.Pe acelas drum, cu magellanul cu slickuri,undeva la 48km/h.

Pe forestierul ala mai circula si oameni, caini, alti biciclisti. Ai grija cu vitezele alea, ca nu stii ce-ti apare in fata si nu mai apuci sa franezi. Mie personal mi se pare ca o viteza de 35-40 la coborarile alea e la limita sigurantei (chiar daca bicicleta si tu poti mai mult). Vorbesc de posibilitatea destul de mare sa-ti apara obstacole neprevazute.

Am avut si eu un record d-asta de 60 si un pic la ora la o coborare lunga pe un drum forestier anul trecut la Triada mtb - Targoviste. Pe asfalt la coborarea din Poiana nu am reusit mai mult de 57 cu MTB-ul, dar nici nu m-am chinuit prea tare. La 50 ajungi usor, peste e ceva mai greu. Trebuie pozitie aerodinamica, anvelope de asfalt si asa merge. Nici una nici alta nu se prea regasesc pe MTB.

Ai dreptate,si din pacate circula si baietii cu enduro, si la peste 40 la ora nu mai aud nimic din cauza vantului,aerului,era sa ma lipesc de un motocrosist...noroc ca si eu si el am avut reflexe bune.

Apropo de drumul asfaltat poiana, si acolo ai dreptate,dar ia coboara pe rasnov :)

Care e performanta sa prinzi viteza mare pe un drum asfaltat in coborare ?

Mai bine spune-ne in cat timp ai urcat .

Cred ca nu e vorba de performanta in cazul meu, ci de : need 4 speed :)

Care e performanta sa prinzi viteza mare pe un drum asfaltat in coborare ?

Mai bine spune-ne in cat timp ai urcat .

După ultima pățanie, pentru mine ar fi record să cobor varianta sudică a transfăgărășanului (pe șosea) fără să cad :) Iar daca acest lucru s-ar întâmpla și cu o viteza medie ridicată, atunci și mai bine.

• Upvote 1

Azi am urcat pe Dobrogeanu Gherea dinspre racadau, iar pe coborare catre universal, am prins 59.9 km/h cu masini in fata mea, fara sa merg tare.  am testat noile manete de frana avid :)  si la aceasta viteza tot cu un deget le dozez :)   ( am postat doar sa ii oftic pe cei ptr care conteaza recorduri doar in urcare :) )

Am vazut o postare pe undeva aici pe forum: un video, cu un tip care initia cumva o provocare pt un traseu in parcul Tineretului (cel mai bun timp pt 3 coborari si urcari consecutive undeva in zona iesirii spre Brancoveanu).

Imi poate da cineva un link, va rog, nu reusesc sa regasesc respectivul filmulet.