purix

Recorduri ... MTB-isti

Recommended Posts

Traseul asta e cam nasol, in sensul ca circula multa lume prin imprejurimi. Tragi sa scoti un timp cat mai scurt dar ce s-ar intampla daca, dupa sectiunea de coborare, ar apare din stanga, dupa tufe alt biciclist sau cineva cu patine cu rotile?

Traseul asta e cam nasol, in sensul ca circula multa lume prin imprejurimi. Tragi sa scoti un timp cat mai scurt dar ce s-ar intampla daca, dupa sectiunea de coborare, ar apare din stanga, dupa tufe alt biciclist sau cineva cu patine cu rotile?

Eu sunt autorul provocarii si am facut traseul asta de foarte multe ori. Chiar daca apare cineva din stanga, nu-i mare pericol pentru ca pana la alee oricum trebuie sa franezi, altfel te duci in lac.

Eu sunt autorul provocarii si am facut traseul asta de foarte multe ori. Chiar daca apare cineva din stanga, nu-i mare pericol pentru ca pana la alee oricum trebuie sa franezi, altfel te duci in lac.

Am fost pe traseu acu cateva zile , dar n-aveam cum sa te intrec ca nu imi schimba bine nici pe fata nici pe spate , pana schimbam , ajungeam deja sa cobor .

In schimb am urcat de 24 ori pe acolo , cred ca pot mai mult daca am si ceva concurenta sau macar un target .

Am fost pe traseu acu cateva zile , dar n-aveam cum sa te intrec ca nu imi schimba bine nici pe fata nici pe spate , pana schimbam , ajungeam deja sa cobor .

In schimb am urcat de 24 ori pe acolo , cred ca pot mai mult daca am si ceva concurenta sau macar un target .

Salut Cristi, 

Eu cel mai mult am reusit sa urc de 30 de ori. Asta ca sa ai un reper cat de cat.

Nou record de viteza pe Calea Piscului din parcul Tineretului (duce de la Sala Polivalenta pana la Bulevardul Tineretului) : 52 km/h.

Pentru ca tot suntem la MTB, hai sa vb despre MTB :) 

67 km/h pe o coborare, drum forestier, saptamana trecuta, in Slovenia. 

Am avut noroc ca urcasem pe acelasi drum si am stiut unde pot sa ii dau drumul la vale. Mentionez ca de pe la 55-58 km/h in sus, nu am mai putut sa dau la pedale (am foaia mare de 38 doar) si am luat pozitia lu` Schumi :))

1h:52m urcare Transfagarasan Nord  Vama Cucului - Balea Lac cu MTB cauciucuri 2.25, fara sa pun piciorul jos. Coborarea nu conteaza :).

• Upvote 1

40 km/h pe plat mentinuta 1 km cu land cruiser umflate la 3 atm.

Exista autostrada București-Călărași? :)

Record viteza, 69.1km/h, la vale asfalt bun, panta de 14%, daca nu batea vantul din fata, poate prindeam mai mult :D. Pozitia "capu' la cutie" fruntea-n toptube(glumesc, evident, ca nu vezi asa drumul), si mainile pe ghidon aproape de pipa.

Pentru cei din Cluj, pe centura Valcele-Apahida, acolo, sus, dupa viaduct venind in jos, sau, spre Borhanci, la Biserica in jos.

• Upvote 1

Cum e portiunea respectiva? E mai mult pentru suspensii si roti groase sau se poate merge cu slick-uri si cadru rigid?

In imprejurimile Clujului nu am gasit pana acum o coborare destul de lunga si cu asfalt decent. Unde e asfalt bun e valurit ca naiba de sar in sa ca la rodeo.

Portiunea aceea e foarte buna,asfaltul e perfect.Acum imi pare rau ca doar am urcat pe acolo.

Din Bucuresti exista urmatoarele sosele:

Bucuresti-Ploiesti (DN1)

Tunari (DJ200B)

A3 (A3)

Stefanesti (DJ200)

Bucuresti-Urziceni (DN2)

Biruintei (DN3)

Cernica (DJ301)

A2 (A2)

Glina (DJ301A)

Oltenitei (DN4)

Berceni (DJ401)

Giurgiului (DN5)

Magurele (DC18)

Alexandriei (DN6)

Domnesti (DJ602)

A1 (A1)

Dragomiresti (DJ601)

Chitila (DN7)

Bucuresti-Targoviste (DN1A)

Nu exista sosea de Calarasi din Bucuresti. Exista autostrada Bucuresti-Lehliu 65km, apoi DN3 Lehliu-Calarasi 40km.

In afara discutiei, ca si ceilalti:

100 de km in 5 ore, din bucuresti in directia calarasi.

adica pe autostrada?

Nu exista sosea de Calarasi din Bucuresti. Exista autostrada Bucuresti-Lehliu 65km, apoi DN3 Lehliu-Calarasi 40km.

Directia Calarasi exista si de la Paris, si peste campuri si livezi, daca vrem sa fim rigurosi.

Trebuie citit mai cu atentie. 

credeam ca este evident ca am mers pe dn3, din moment ce pe autostrada este interzis.

Adica pantelimon-branesti-fundulea-tamadau mare-calareti-florica-ileana-stefanesti-lehliu-lehliu gara-nucetu-lupsanu

Asa exista si DN4 pana la Soldanu, apoi DJ311 prin Luica pana la Manastirea, apoi continuare pe DN31 pana la Calarasi. 115 km de la km 0 din Bucuresti, asfalt integral, trafic rezonabil si chiar ceva peisaje frumoase pentru o tura cu bicicleta. :)

Deci sa nu ne mai contrazicem inutil, mai ales ca niste ture pe asfalt la "recorduri MTB-isti" suna usor nepotrivit.

Distanta cea mai mare parcursa intr-o zi: 55 de  km in 6 ore 40, Prima Evadare 2012 cu un Rockrider de 24". Aveam 11 ani si bicicleta nu era grozava.... Oricum, pentru 11 ani nu e rau deloc din punctul meu de vedere :mtb:

• Upvote 1

Cum e portiunea respectiva? E mai mult pentru suspensii si roti groase sau se poate merge cu slick-uri si cadru rigid?

In imprejurimile Clujului nu am gasit pana acum o coborare destul de lunga si cu asfalt decent. Unde e asfalt bun e valurit ca naiba de sar in sa ca la rodeo.

Deja au inceput sa asfalteze zona neasfaltata, adica zona de dupa viaduc, dupa urcarea de 14%. Recent am trecut pe acolo, in jos.

Poti merge si spre Apahida de la viaduct, in jos, acolo-i doar de 9% panta, dar ii lunga, are cred, 1 km, linie dreapta.

Distanta cea mai mare parcursa intr-o zi: 55 de  km in 6 ore 40, Prima Evadare 2012 cu un Rockrider de 24". Aveam 11 ani si bicicleta nu era grozava.... Oricum, pentru 11 ani nu e rau deloc din punctul meu de vedere :mtb:

Iar acum vad ca ai 13 ani. Frumos! Bine ai venit si tine-o tot asa!

Deja au inceput sa asfalteze zona neasfaltata, adica zona de dupa viaduc, dupa urcarea de 14%. Recent am trecut pe acolo, in jos.

Poti merge si spre Apahida de la viaduct, in jos, acolo-i doar de 9% panta, dar ii lunga, are cred, 1 km, linie dreapta.

Exact ieri seara am fost sa vad zona. Am urcat pana la iesire din Gheorgheni, unde se termina asfaltul.

Coborarea a fost intr-adevar de vis, medie de 48km/h. N-am reusit sa trec de 59 viteza maxima, era destul de circulat in ambele sensuri,plus un caine care m-a obligat sa franez.

Drumul merita si de urcat si de coborat, totusi, in continuare imi lipseste o sosea buna in coborare mai lunga. Nu caut coborari abrupte, cat coborari de distanta cu inclinatia mai moderara. Da sa fie macar un 5km la vale...