purix

Recorduri ... MTB-isti

Recommended Posts

Tot un record pe aici.Eu unul am reusit sa sar peste ghidon fara sa-l ating la o frana violenta pe ambele roti...saritura a urmat dupa ce ajunsesem aproape vertical insa cu capul in jos.Intre timp am mai reusit marele record de a identifica si ocoli coltii bebei si puietii de salcam...asta dupa 7-8 pene in 3 iesiri...maine fac o luna de cand am MTB :).

"a century", cum ar spune baetii de peste marea manecii si de peste balta atlantica; adica 100 de mile; bravo, pe ce traseu le-ai facut? 

Multumesc.

N-am mai dat pe topic dar sper ca nu e prea tarziu.

Eu stau in Bistrita, am mers pe asfalt pana aproape de Castelul Dracula la Tihuta(mai aveam vre-o 4-7km pana acolo), unde face drumul curba mare la dreapta si incepe dintr-o data urcare, cand si daca mergi pe acolo iti dai seama despre ce zona vorbesc, am luat-o la stanga pe drum montan pana in satul Sant. Am continuat iar cu asfalt o portiune si am luat-o pe Stramba(tot offroad) si apoi pe drum de piatra prin dealuriile din zona pana in Rusu Bargaului sau ceva de genu, apoi pe asfalt inapoi in Bistrita. Din aia vre-o 7 km i-am facut in oras, sprinturi, ca vroiam sa trec de 160km sa fac suta de mile :). Auzisem de barajul asta psihic ce il au americanii si am vrut sa vad ce e asa de mare branza si apoi m-am oprit ca nu avea rost sa pedalez fara sa fie tura.

Din pacate nu pot sa-ti spun ce diferenta de nivel a fost si nici cati km am facut pe drum neasfaltat ca nu am facut traseul pe harta. Poate voi incerca sa-l fac si sa vad cat, ce si cum.

Recordul meu este de 42,6 pe plat. Mentionez ca am o bicla cross, de mana a doua si am reluat mersul pe bicicleta de vreo luna, dupa o pauza de vreo  23 de ani. Am cauciucuri cu crampoane destul de mari ( cel de pe spate nu prea mai are, fiind cam tocit) cu balonaj 2,10.

Si eu incerc sa-mi dobor recordul de viteza la MTB si recordul de cea mai lunga saritura la cursiere.... Invers ar fi banal...

• Upvote 3