dragosb

Magazine online de biciclete

Recommended Posts

Legat de rose.de, as vrea sa stiu daca pachetul vine la usa sau trebuie sa mergi la punctul vamal de la posta ca sa-l ridici si daca se mai aplica TVA in Ro peste costul total (produse + shipping). Mersi!

Intreb ptr ca m-am zgaiesc la bicicletele pe care le pe site...

Legat de rose.de, as vrea sa stiu daca pachetul vine la usa sau trebuie sa mergi la punctul vamal de la posta ca sa-l ridici si daca se mai aplica TVA in Ro peste costul total (produse + shipping). Mersi!

Intreb ptr ca m-am zgaiesc la bicicletele pe care le pe site...

Pentru ce cumperi din EU, TVA-ul din tara de origine este inclus in pret, nu se mai adauga.

Nu am fost indeajuns de clar in postul meu de mai devreme.

Eu intrebam daca peste costul final la achizitie (produse + shipping), cand ridici coletul in tara se mai aplica si cei 24% TVA de la noi.

De obicei am mai comandat diverse din US si asa este procedura, dar ma gandesc ca poate in UE este diferit dpdv aplicabilitate TVA.

Nu am fost indeajuns de clar in postul meu de mai devreme.

Eu intrebam daca peste costul final la achizitie (produse + shipping), cand ridici coletul in tara se mai aplica si cei 24% TVA de la noi.

De obicei am mai comandat diverse din US si asa este procedura, dar ma gandesc ca poate in UE este diferit dpdv aplicabilitate TVA.

Pai eu am fost destul de clar, cred :)

Pretul in magazinele din EU includ TVA-ul din tara de bastina, iar tu, cumparator din Romania (adica tot din EU) cumperi produsul cu acel TVA inclus. Nu se mai adauga TVA "romanesc".

Se plateste TVA-ul in tara de origine.

La ce cumperi din US platesti si TVA si vama.

8 zile calendaristice pt. comanda de la rose, din momentul plasării până la primirea avizului. Vine cu Poşta Româna la oficiul de care aparţii. Tariful redus de expediere se reflectă in ambalarea sumară (ca să nu zic precară): o cutie de carton şifonat de la transport cu umplutură de hârtie mototolită, pusă într-o pungă de plastic transparent sigilată la gură. Adresa scrisă de mână pe o hârtie prinsă de sigiliul pungii. Cred că e destul de evident ce s-ar fi întâmplat dacă respectiva hârtie era smulsă în timpul transportului. Oricum, marfa e intactă şi asta e tot ce contează. Pentru componente mai delicate însă parcă n-aş avea curaj să apelez tot la ei; poate ne spun ceilalţi care au mai comandat dacă au avut parte de aceeaşi calitate a ambalajului (eu am avut o şa, deci nu necesita cine ştie ce grijă).

P.S. - n-am primit nici un mail de la ei de la plasarea până la sosirea comenzii.

L.E. - când am vrut să arunc ambalajul am remarcat că hârtia de la sigiliul pungii e românească. Pe dosul ei scrie "Birou schimb internaţional - Bucureşti - Colete poştale externe nevămuite". Se pare că punga a fost adăugată la Poşta Română, iar adresa destinatarului apare şi pe o etichetă lipită pe cutia din interior, aşa cum era normal.

Salut

Eu mi-am cumparat un univega ht300 de pe www.sportaddict.ro. Au si biciclete si piese de bicicleta de la mai multi producatori gen focus, drag, bbb, continental etc.

biciclete - http://www.sportaddi.../biciclete.html

piese - http://www.sportaddi...-bicicleta.html

echipamente - http://www.sportaddi...-bicicleta.html

accesorii - http://www.sportaddi...-bicicleta.html

Mi-a placut de ei si ii recomand. La scurt timp dupa ce am facut comanda m-au sunat si m-au intrebat ce inaltime am, ce greutate, unde vreau sa folosesc bicicleta. Incercau sa ma ajute sa-mi iau bicicleta buna pentru nevoile mele, asta mi-a placut.

S-a mai deschis un magazin nou de biciclete: www.motorside.ro, magazinul se afla pe soseaua Pipera, la pod, comercializeaza KTM , Scott, Ideal, are si service.

M-am tot uitat prin sectiunea asta, dar nu am gasit nicaieri site-ul asta:

http://www.bike-x-perts.com/

Stie cineva ceva de el? A mai comandat cineva? Am gasit niste cauciucuri la pret foarte bun, si as vrea sa le iau, dar descrierea produsului nu este foarte clara, si imi este un pic teama sa nu ma trezesc ca raman cu banii dati si bicicleta desculta.

Daca a mai comandat cienva as aprecia feedbackul, eventual daca mai vrea cineva sa comande ceva de acolo, poate impartim costul trasnportului. As vrea sa dau comanda in weekend sau saptamana viitoare.

Mersi!

Azi am fost la Maros Bike in cluj napoca sa-mi montez angrenajul slx cumparat de pe bike24 cu 470ron cu transport inclus

Omu de la maros m-a intrebat de unde l-am luat ca ma stia ca am mai caumparat de la ei. I-am zis toata povestea si dupa

aia a facut un calcul si mi-a zis ca e scump cum l-am luat eu. Lui ii iesea un pret de ~380 ron , pret de raft.

Mi-a zis ca cine e interesat de anumite produse , chiar daca nu apar pe stoc la ei se poate face comanda si ajunge in ro in cateva zile.

Si in plus cine vrea o piesa poate sa propuna si un pret. Eu nu stiam de lucrul asta ca altfel nu dadeam 90 ron in plus.

Cine e interesat ii poate contacta.

Azi am fost la Maros Bike in cluj napoca ...

Mi-a zis ca cine e interesat de anumite produse , chiar daca nu apar pe stoc la ei se poate face comanda si ajunge in ro in cateva zile.

Cine e interesat ii poate contacta.

I-am contactat eu. Este vorba doar de gama de produse fabricate de partenerii cu care sunt in relatii directe.

Dintr-o cautare pe net am aflat ca ei aduc urmatoarele produse: Cannondale, Focus, Univega, Drag, Continental, BBB, Bellelli.

Am dat azi peste inca un magazin online de biciclete: http://www.totalbike.ro . Desi mai este de lucrat la el au o varietate mare de biciclete italienesti si dispozitive home fitness. A comandat cineva, pareri?

Salut, in cautarea unei cursiere si "rasfoind" paginile forumului am dat si de urmatorul site: http://www.discountcyclesdirect.co.uk

Discounturile mi se par destul de mari si de departe preturile sunt mai mici decat multe site-uri mentionate anterior. Stie cineva ceva de el?

Am vazut ca livreaza doar in UK dar pentru cei care au ceva relatii pe acolo cred ca e f interesant.

A cumparat cineva de la bike-mailorder.de? Ma intereseaza cu ce vine coletul, cu Posta Romana?

A cumparat cineva de la bike-mailorder.de? Ma intereseaza cu ce vine coletul, cu Posta Romana?

In cazul in care mai e cineva interesat:

- Coletul este trimis din Germania cu Deutsche Post DHL (a nu se confunda livrarile prin Deutsche Post DHL cu cele prin DHL), iar in Romania este preluat de Cargus.

- In cazul meu, coletul a fost expediat joi din Germania, iar luni a intrat in Romania (in Oradea). Dupa intrarea in tara, coletul poate fi urmarit pe site-ul Cargus. Din Oradea, traseul in continuare a fost: Cluj-Napoca, Brasov, Timisoara - livrat marti.