dragosb

Magazine online de biciclete

Recommended Posts

@pentru cei care au facut comenzi pe situl www.actionsports.de.

Am incercat sa inteleg detaliile despre comenzi desi sunt doar in germana si nu cunosc aceasta limba. Din ceea ce am citit legat de comenzi, inteleg ca o comanda pe site pentru Romania se poate face platind cu cardul (MasterCard) si costa pe langa pretul produselor inca 25Euro transportul. Nu sunt sigur daca acest pret de transport se aplica la fiecare produs comandat sau la un pachet cu mai multe produse. Ma poate lamuri cineva in legatura cu aceasta?

Daca pretul este per pachet, cate produse se pot comanda pentru a fi trimise intr-un singur pachet? Este vreo taxa in functie de greutatea pachetului?

O alta intrebare ar fi daca la sosirea pachetului in tara mai sunt alte taxe care trebuie platite (posta, tva (presupun ca nu din moment ce suntem in Uniunea Europeana), vama)?

Poti achizitiona produsele cu Visa sau cu Mastercard.

25 de eruo este pretul platit pentru transportul produselor in Romania. Aceasta suma se plateste o singura data, indiferent cate produse comanzi.

La bike24 exista o diferenta la pretul transportului in cazul in care comandai produse voluminoase (trainer, roti etc). Aici vad ca nu exista asa ceva.

Nu platesti nici o taxa suplimentara in tara. Produsele sunt livrate din Germania, suntem in UE=>NO TAX!

Vezi ca preturile pe Chainreaction sunt exprimate in lire sterline. E adevarat ca acum paritatea pound - euro s-a mai echilibrat, dar totusi inmulteste preturile cu 1,2 si vezi daca-s atat de bune.

In partea dreapta (my settings)ai posibilitatea de a selecta moneda cu care iti calculeaza preturile. (am selectat Euro)

A comandat cineva de pe http://www.starbike.com??? Ca din cate am vazut, taxele de livrare spre Romania sunt mult mai mici ca la restul magazinelor de afara, putand sa ajunga la 0 (zero!) in cazul unei comenzi sanatoase.

Mi se pare ca au multe chestii interesante... Singura chestie mai ciudata la ei sunt preturile, in sensul ca la unele produse pretul lor este cu peste 20% mai mic decat pe bike24, iar la altele cu peste 20% mai mare ;)

Deci, in consluzie, la unele produse au preturi imbatabile...

A comandat cineva de pe http://www.starbike.com??? Ca din cate am vazut, taxele de livrare spre Romania sunt mult mai mici ca la restul magazinelor de afara, putand sa ajunga la 0 (zero!) in cazul unei comenzi sanatoase.

Sa inteleg ca nimeni nu stie nimic despre acest site? Chiar nu a comandat nimeni de aici? :))

Sa inteleg ca nimeni nu stie nimic despre acest site? Chiar nu a comandat nimeni de aici? :P

Eu am comandat (dar abia acum am văzut thread-ul). Doar „mărunţişuri” (un ciclocomputer SIGMA şi ceva accesorii). Au venit la timp, mi-au dat şi un link de tracking la DHL. Din păcate livrarea în Românica se face cu Poşta Română care a omis să-mi trimită aviz acasă. Cei de la starbike mi-au răspuns foarte promt la mail şi am reuşit în câteva ore să aflu că de fapt pachetul era (de mult) la oficilul poştal din zona în care locuiesc.

La începutul săptămânii acesteia am comandat din nou (discuri şi plăcuţe de frână) dar am ales livrarea în Germania (de unde mi le aduce cineva de Crăciun).

am ales livrarea în Germania (de unde mi le aduce cineva de Crăciun).

Deci pe mine m-au pacalit! Mi-au spus ca nu exista Mos Craciun! :confused:

postez aici fiindca tine de cumparaturi...

am inteles ca anul asta se vor scumpi piesele si biclele. am inteles bine? si pana la urma de ce? :confused:

ptr ca am fost neperformanti si euro si-a mai tras un leu in plus.Ptr fiecare mie de euro dai o mie de lei in plus:)

Sa inteleg ca nimeni nu stie nimic despre acest site? Chiar nu a comandat nimeni de aici? :rolleyes:

Eu mi-am comandat o frana...trebuie sa vina.

Dar daca doresti ceva, poti sa ii intrebi, 100% iti raspund in maxim 24 ore.

Livrarea este 15 E, ceea ce mi se pare ok si sunt multe treburi la preturi bune.

Ce te-ar interesa in mod special sa afli in legatura cu ei?

Adevarul cu cresterea E-ului, este ca te arunci numai daca ai nevoie mare de ceva, trebuie sa iti faci o lista bine gandita de proiritati, sau poti sa astepti pana se vor limpezi apele.