Sign in to follow this  
Leviathan

Slalom Urban

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?v=UYKDlSorJqs

din 14 iunie 2008, am decis sa incep sa urc pe youtube mici filmulete realizate de mine prin care sa dovedesc faptul ca in Romania, in conditiile in care numarul de masini creste si pentru roman e mai cool sa aiba 2-3 masini cat mai mari, de preferinta passat-uri sau Q7, bicicleta este cel mai bun mijloc de transport in orase. pentru ca stau in minunatul oras de la poalele Tampei, Brasov, voi filma traficul de aici care, chiar din 14 iunie 2008, s-a schimbat radical prim transformarea Centrulu Civic intr-un imens giratoriu. Iertati-ma, nu pun muzica inca, pentru ca asa consider ca e mai bine. Sunetul original al orasului este mai bun.

Iniţiativa ta e minunată!

De abia aştept să le văd, pentru că mă interesează cum se descurcă bicicliştii mei.

Primul film e ”nereuşit”, în sensul că sugerează că ai locui într-un oraş normal. Câte o maşină pe minut, dacă sunt 3 benzi, prima e a biciclistului, când sunt doar 2, maşinile par a trece pe banda de lângă axa drumului. Nu sunt prea mari lucrări stradale. Pare a fi un fragment dintr-un film de propagandă pentru alegerea noului primar.

Sunt convins că următoarele filme o să ne arate traficul ăla de marţi, la ora 12:00, infernul de maşini, gaze de eşapament de nu mai vezi în faţă etc. Atunci, chiar că ajungi mai repede cu bicla, decât cu maşina.

Trance: si prietena mea a ramas socata azi cand i-am aratat filmarea. mi-a spus sa nu mai fac asta niciodata :mrgreen: bineinteles ca asa voi face (da sigur). in filmulet se vede ca as trece milimetric pe langa masini, dar te asigur ca in realitate sunt cativa centimetri distanta. si oricum, ma indoiesc ca de la un impact cu un cot de ciclist se va rupe vreo oglinda. am lovit eu cu masina oglinzi si nu s-a intamplat nimic, doar s-au indoit.

roller: mersi de aprecieri. filmarile astea le-am facut sambata, ca sa testez mecanismul de filmare ultra-sofisticat compus din banda adeziva neagra si una bucata mobil. am ales ziua de sambata pentru ca este relativ liber pe sosea si in plus, soferii au fost mai reticenti cand s-a dat in folosinta noul imens giratoriu. filmarea asta nu e singura de sambata. am mai filmat incontinuu pentru 33 de minute un traseu pe care brasovenii il cunosc (Spitalul Judetean - Toamnei - Kogalniceanu - Iuliu Maniu - Parcul Titulescu - Livada Postei - Prefectura - Teatrul Dramatic - Cinema Patria - Tribunal - 15 Noiembrie - Hidromecanica - Calea Bucuresti - Spitalul Judetean - Liceul de Informatica Grigore Moisil - Zorilor - Giratoriu Saturn-ROMAN - Blvd Saturn - Complex Orizont 3000 - Gemenii - Blvd Vlahuta - Blvd Garii - Sala Sporturilor - Gara Brasov - Blvd Victoriei - Kogalniceanu - Hidromecanica - Centrul Civic - Blvd 15 Noiembrie - Calea Bucuresti - Spitalul Judetean - acasa :-) 33 de minute si 37 de secunde.). din pacate, nu pot sa urc pe youtube intreaga filmare asa ca am impartit-o in 4 parti egale de 8:24. le voi urca maine.

P.S Marti la ora 12 e trafic lejer in Brasov :rolleyes:

Am ştiut că sâmbăta e ”de vină”. Eu nu mă pricep la sculele de filmare şi am crezut că foloseşti o cameră. E minunat ce ţi-a dat în gând.

Fericiţilor, locuitori care marţi, la miezul zilei, aveţi un trafic omenesc!

Mă gândeam la Bucureşti...

Intr-adevar e o initiativa superba. Felicitari!

Oarecum offtopic.. m-am gandit si eu la acest lucru pt Bucuresti, dar as fi vrut sa folosesc un helmet-cam, am cautat pe net si am vazut ca se invart pe la 300 de euro chestiile cat de cat interesante - un site interesant este helmetcameracentral.com. Mai ieftin ar fi ATC2K dar nu l-am gasit nicaieri la noi. Ideea e ca as vrea s-o tin montata mai tot timpul, si as vrea sa nu se vada. Aveti idee de unde pot face rost?

Spun puţin dacă spun că le urmăresc cu sufletul la gură. Nu-i vorbă, Loganul ăla alb, care vine din dreapta, în primul fragment chiar e capabil să-ţi scoată sufletul.

Pentru că despre ”echipamentul” de filmare ne-ai spus câte ceva, s-ar impune să ne prezinţi şi bicla. Aşa fac marile case de film. ”Filmed in Panavision”, ”Color by De Luxe” etc. Echipamentul contează.

Nu ca zic, dar vreau sa spun... strazile alea-s GOALE!

Poti sa scoti linistit aia cu "dangerous", parerea mea ;-)

Nu a incercat nimeni o filmare in Bucuresti la ora 4? Sa vedeti acolo slalom urban :mrgreen:

Poate că operatorul n-are timp la 4, îl rugăm să filmeze între 6:00-20:00...

Cu VirtualDub(recomand codecul xvid), poti sa comprimi ORICE film, de oricate minute, sub 50Mb(care-i limita max. admisa de youtube)!

limita maxima admisa pe youtube e mai nou de 1024 MB, adica 1 GB, ca sa incurajeze si urcarea de HD. Din pacate, limita de timp e de 10 minute.

mai nou exista si full screen, si unele video-uri se vad chiar fain, daca cel care le pune le pune la rezolutie mare. de aia e asa o discrepanta intre limita de MB si cea de timp - 1024 MB / 10 minute asta ar insemna ca un minut de film ar fi in jur de 100 MB. asta e HD clar

Cred ca filmuletul asta l-a mai vazut toata lumea care are o bicicleta, dar la subiectul asta se potriveste perfect:

Cei care tot fac astfel de filmulete, ar trebuie sa fie f. precauti, intrucat traficul le poate juca feste:

Imagine postată

In Bv se circula chiar OK, de 2 ani merg cu bicla la munca fara dureri de cap.

@Jax: faina faza :D