preda_0

Hotarare abuziva FR Ciclism

Recommended Posts

De parcă cei doi ar avea vreo idee în legătură cu ceea ce se întâmplă cu adevărat în competițiile oficiale, nu doar private. Pe mine Manolo m-a marcat cu o vorbă spusă în turul Franței, la finalul etapei băieții merg la ”dezobosire”. M-a marcat profund, un astfel de personaj care e comentator de sport să spună etapei de revenire a organismului după efort - ”dezobosire”...

• Upvote 1

adi.murariu a pus punctul pe i. Nu exista ciclism profesionist in Romania, nu exista ciclisti profesionisti, ci sportivi de performanta care frecventeaza un club afiliat sau nu la balciul mioritic aka FRC. O competitie oficiala este una care puncteaza pentru clasamentul UCI. Sunt tone de concursuri in vest care nu ofera puncte UCI la care sunt prezenti ciclisti profesionisti, neingraditi de vreo federatie.

Practic, hotararea hotaratoare data de FRC nu numai ca este abuziva, dar "ar fi" valabila pentru un fenomen la noi inexistent. Profesionist? Come again?

Sunt curios care e sau va fi pozitia celor 39 de cluburi afiliate FRC.

Care 39?Pe hartie poate...Sunt o gramada de cluburi fantoma a caror "reprezentanti" vin si voteaza cand se fac alegeri,cu cine credeti? :-bd

39 de cluburi? Nu-s atatia ciclisti care participa la sosea in competitiile de seniori! Ah, da, votul... Nu-i face nimeni o oferta de nerefuzat nasului de la federatie?

Manolo e habarnist ca si Terzian dar amandoi au afirmat explicit ca nu cunosc despre ce e vorba in competitiile private.

Manolo si Terzian sunt una si aceeasi persoana. :D Dar iti dau dreptate ca e habarnist, iar pana sa vina Alex Ciocan, niciunul dintre cei 3 magnifici comentatori (Manolo, Jean si acel laba-trista cu retetele) niciunul dintre comentatorii Eurosport de ciclism nu stia sa mearga pe bicicleta. Si in continuare, acum ca sunt 4 doar Ciocan stie :))

Laba-trista, cum ii spui, Alex Hovco, e chiar un tip care cunoaste sportul numit ciclism, si oricum nu e el responsabil cu retetele ci Terzian. Nici Topescu nu jucase fotbal, ca sa fii redactor si comentator, nu trebuie sa ai "skills" de sportiv, poti sa ai cultura sportiva si daca nu esti practicant. Ciocan, cu siguranta, este cu adevarat binevenit la microfonul transmisiilor eurosport.

Toti 4 mai au insa un coleg care a aparut doar citeva ori, a carui identitate o banuiesc. Nu stie nimeni sigur cine este? :) :) 

Amu' hotararea asta abuziva a FRC mai e valabila daca s-a schimbat conducerea si-a venit un om mai destupat la minte la conducere? (nu cunosc situatia bine, am prins doar fragmente de stiri)

@trevezes: amice, individul nu ar recunoaste o bicicleta nici daca l-ar lovi una, i se pare ca ce se practica in Romania e sub demnitatea lui. Cand vezi biciclete doar la televizor si iti faci documentarea de pe wikipedia, nu inseamna ca stii cu ce se mananca ciclismul. Ti-ai schimba parerea buna daca i-ai cunoaste si caracterul de kkt.

Toti 4 mai au insa un coleg care a aparut doar citeva ori, a carui identitate o banuiesc. Nu stie nimeni sigur cine este? :) :)

Este vorba de Costin Gheorghe,tipul cu username-ul Eddy za Canibal.

El comenteaza adeseori la snooker.

Atunci sa-i uram colegului nostru lui Costin aparitii cat mai reusite, ca altfel imediat te fac unii albie de porci !

Atunci sa-i uram colegului nostru lui Costin aparitii cat mai reusite, ca altfel imediat te fac unii albie de porci !

stiu ca a mai comentat si la Turul Californiei la ciclism desigur.

Si Costin chiar stie cu bicicleta, si despre ea, chit ca merge pe una foarte mica :))

Dintre toti comentatorii de la Eurosport de departe cel mai bun mi se pare Alex Hovco, mai bun chiar decat Ciocan. Omul e o adevarata enciclopedie, tine minte cine si cum a castigat etapa x de acum nu stiu cati ani si de la ce echipa era rutierul pe atunci. Si chiar stie ciclism, poate nu din saua bicicletei dar cum zicea si maestrul Trevi - nu trebuie sa fi facut sport de performanta ca sa devii un crainic bun. Am vazut ca se "baga" si pe la tenis. Alex Ciocan e un baiat cu muuult bun simt, cu ani de experienta la curse adevarate, om extrem de valoros pentru tot ciclismul romanesc, nu numai pentru Eurosport, ca virgula comentator. Mie imi pare rau ca nu il avem aici, pe forum, langa un Basso, Maus, 445, IlPirati, Frank (si alti cativa membri de calibru) sa ne mai invete si pe noi cum e cu ciclismul asta.

Manolo Terzian pt. mine e un baiat foarte talentat si dedicat meseriei de comentator sportiv mai ales la fotbal dar la ciclism se vede ca are lacune mari de tot. Cu toate astea nu l-as schimba niciodata cu Banciu/Naum (care mi s-au parut extrem de antipatici dintotdeauna). Asta pt. ca tot vad nemultumiti pe internet care ii vor inapoi pe cei doi. Celalalt, Andrei “Jean” Comşa (nu reusesc sa gasesc nicio poza cu el pe internet), mi se pare un tip care e la fel ca Manolo, nu prea stie multe despre ciclism, dar imi place stilul lui critic mai ales cand vine vorba de dopaj si dopati. Categoric trebuie sa fie si unul ca el care sa spuna lucrurilor pe nume.

Dintre toti cel mai slab mi se pare Costin. Imi pare rau dar trebuie sa o spun: nu stiu cum a ajuns acolo pt. ca nu prea le are deloc. In Turul Californiei nu am auzit decat un singur cuvant de la el: Incredibil. " Wow, incredibil cum se catara, incredibil ce bicicleta are; incredibil ce traseu; incredibil cum l-au ajuns; incredibil incredibil incredibil!".

• Upvote 1

Costin e la inceput de drum ,merita incurajat ,sunt curios cum te-ai fii descurcat tu sau altul de pe aici

Una e sa vorbesti in fata unei sticle cu bere  alaturi de prieteni  si alta e sa vorbesti la TV ( unde te asculta zeci de mii de oameni si trebuie sa fii atent sa nu spui ceva nepotrivit ). Se cunoaste ca n-are experienta dar totusi..

• Upvote 2

De acord cu cele enuntate mai sus, insa, Costin este la inceput, are nevoie de timp si acomodare. Nici Alex Ciocan n-a fost inca de la bun inceput ` lapte si miere ` ptr ca venea cu prea multe detalii tehnice si ceilalti se uitau la el un pic crucis ! :>

De exemplu, aseara, in Turul Colorado, Costin l-a scos un pic din pepeni pe Hovco dar nu cred c-a facut-o din lipsa de informatii, ci pur si simplu el asa avea informatia si asa a prezentat-o si el.

Hovco este toba de ciclism, desi nu-l practica, Manolo nu practica nici el niciun sport, Jean e cam speriat de bombe ptr c-a lucrat la Libertatea si acolo e plin de paparazzi care se pare ca i-au lasat anumite...sechele ! :))

Hovco si Ciocan sunt cei mai buni comentatori ptr ca ei comenteaza 300% despre CICLISM, in timp ce Manolo ii trage cu istoria si geografia zonelor si nu rateaza niciun amarat de castel care apare pe ecran.

Ca si comentator trebuie sa te mulezi cu cel de langa tine, altfel ajungi sa te contrazici in direct si arata urat din orice unghi.

Nu sunt de acord cu faza ca Hovco este mai bun decat Ciocan. Da, la capitolul materie este mai bun, omul citeste si se documenteaza ca nimeni altcineva, dar Alex vine din acest sport, il practica, a fost de atatea ori campion national...e ca si cum am spune ca Marius Mitran ii da clasa lui Camataru sau mai stiu eu ce jucator care activeaza in acest moment.

Ciocan nu este lasat sa vorbeasca cand sunt in 3 ( cu Manolo si Jean ) iar atunci cand are posibilitatea...intervine acelasi Manolo care-i reteaza si asa putinele secunde acordate. Problema sta total invers cand este doar el si cu Hovco, iar anii in care au comentat impreuna le-a prins de minune, se inteleg perfect si sunt pe aceeasi unda, cum s-ar spune.

Ps - Naum & Banciu erau colegi de birou la Pro Sport, prieteni cat de cat, cu o cultura generala ff buna si amandoi vorbitori de limba franceza si care erau mult mai aplecati asupra acestui sport. Manolo si Jean sunt un hibrid la capitolul comentariu la ciclism si ne-am obisnuit cu ei, altii de unde ?