Recommended Posts

Salutare,

Doresc să achiziționez un SSP, iar pe la noi prin țară am găsit doar două siteuri unde sunt disponibile spre vânzare astfel de biciclete noi: Ciclop și Veloteca

Dacă mai cunoașteți voi alte magazine de pe la noi care vând așa ceva, atunci vă rog să postați aici ceva linkuri.

Menționez că bugetul meu pentru achiziția unui SSP nou este până-n 2.500,00 RON.

Dacă aș lua-o de afară, atunci m-aș îndrepta către bicicleta asta: Globe Roll 2 care ar costa cu tot cu transport £490.00, putând fi achitată așa cum scrie aici

Dacă aveți și alte sfaturi, linkuri sau oferte, atunci sunt bine venite.

Menționez ca o voi utiliza doar prin oraș, pentru plimbări și navetă.

Thnx ;)

Parca era o lista intr-un numar din MBike....

Din cate imi amintesc era cam asa: Bianchi Pista Via Brera la kerobike.ro, Scott OTG20 si Scott OTG10 la probike.ro, Felt Dispath si Felt Brougham la mosionroata.ro, Giant Bowery si Trek district nu mia stiu unde.

Astea au butuc flip flop: pe o parte e SSP, pe cealalta e fixed.

Mai cauta pe freerider.ro la http://www.freerider...e-urbane/page/2

• Upvote 1

Incearca si pe rose.de parca era 499 euro fara transport

Si io am ramas fara bicla de mers prin oras , parca nu mi-as lua tot o vechitura la 2 milioane , e putin enervant sa fi pasionat de biciclete si sa mergi pe ultimele jeguri doar ca sa nu ti le fure .

Mie imi place mult asta , dar mi-e frica ca raman fara ea destul de repede .

Fixele la mana a doua sunt destul de putine , desi era o varianta buna , ma gandesc ca se uzeaza foarte greu ...

Am vazut niste fixe si la sportwin , destul de ieftine (700-800 ron) , dar erau urate in draci .

Si mie imi plac bicicletele acelea de la Pure FIx, dar nu se livreaza decat in Canada si US.

Momentan cochetez cu ideea achizitionarii Globe Roll-ului 1 de la probike, dar mai astept si alte sfaturi/idei.

Daca dati un sărci pe okazii o sa gasiti unele chiar foarte frumoase.

Dar la niste preturi "ciudate"! Unele vechi si improvizate costa cat Globe Roll-ul de mai sus!

Daca dai search pe ocazii , gasesti undeva la 7-8 bicle fixe :| , sincer toate mi se par urate , una singura ar fi cat de cat dar nu se potriveste marimea .

Nu mai vorbim ca preturiile sunt puse mai mult asa ca sa incerce piata ...

Mie nu imi place de loc cum arata albul pe o bicla si vad ca totusi sunt multe bicle cu combinatii de alb , jante albe , cadre albe :-&

Mie îmi place aceea galbena dacă ai vazut-o.Am văzut-o şi pe viu şi arata extraordinar. :P

http://www.निषिद्ध...ate--a117206611

Daca te referi la asta....nu te-as angaja decorator in casa mea! Glumesc, dar culorile alea nu merg impreuna nici la o nunta de bulibasa! Sau.... >-)

tare asta :)) in alta ordine de idei am vazut date ca exemple bicle de peste 2000 ron, eu cred ca in banii astia iti poti face una mai "cool" (cum spun unii) hand made si mai ieftina , usoara si buna, dar na gusturile nu se discuta , cateodata e mai bine sa iei totul de-a gata :)

Mi se pare mie sau aia e fixa leader , care la sportwin costa 830 ron ?

Nu mai vorbim ca ai scris in anunt ca o vinzi din cauza ca pleci din tara in iunie si suntem in septembrie .

Eu am avut un Globe Roll si intr-un fel absurd, imi pare rau ca l-am vandut (ieftin). Primesti "multa" bicicleta de banii aia, cadrul oversize din 4130 nici nu e asa greu. Am schimbat seaua si ghidonul care mi se pareau incomode, insa am sarit cu ea borduri si am pers prin zapada cu slick-urile dezumflate :D

Daca iti pasa, are butuci pe bile, unora nu le convine asa.

Stai departe de Create daca nu vrei sa iti iei teapa.

Bicicletele de la magazinul acela de mai sus sunt frumoase (unele) dar cam scumpe. Ai grija ca jantele Dodici sunt grele ca o piatra de moara :))

or fi lucruri bune la pumpshop, dar eu nu m-am putut apropia de nimic de acolo :( te pisca eticheta, dom'le

Offtopic: mi-a placut o bicicleta de oras, cu un pret absolut accesibil, si frumoasa pe deasupra. Altfel, trend-ul se plateste.

@gcycles: Multam de feedback. Tine-o tot asa.

Referitor la create-uri, pot spune ca nu imi plac, dar a fost primul rezultat gasit pe net la prima cautare prin magazinele online de la noi. In plus de asta, acele biciclete, datorita culorilor in care sunt vopsite jantele, cadrul, etc, mie imi par stridente. Imi place mai mult designul simplu si elegant al globe roll-urilor.

Momentan m-am oprit asupra globe roll-ului 1 de la probike si asupra globe roll-ului 2 de la evansccycles, pentru ca aceste cadre au un design pe gusturile mele: cadru drept (tob tube), unghi pipa la 90 de grade, ghidon drept (sau cum este cel de pe roll 1), si o vopsea de culoare frumoasa, naturala.

Aici am dat de aceasta frumusete, insa este disponibila doar marimea "S", si careia i-as fi schimbat ghidonul daca as fi cumparat-o.

Singura de pana acum care ar putea sa imi schimbe alegerea, ar fi Bianchi Pista Via Brera , dar am un buget si trebuie sa ma limitez in el.

Referitor la pumpshop, am aceeasi parere cu ce a lui dr_p.

Frumoasa, dar parerea mea este ca: Bianchi nu mai este facut manual in Italia. Tot in Taiwan ca si Globe/etc. Nu te uda prea tare. Ia un Mongoose, ii pui o pipa cu unghi de care vrei tu (pentru ca e pe 1+1/8 din cate vad, simplu de schimbat) si un Brooks, la fel, de care vrei tu.

320 + 100 transport (eu stiu de 10 euro, dar nu stiu daca e valabil si la o bicla intreaga) + 150 Brooks si pipa si te incadrezi in buget.

Sau Globe.

Da' de ce va uitati numai la de-astea noi? Se poate gasi o cursiera second din otel (am vazut si Bianchi si ce mai vreti voi) la un pret rezonabil si se poate transforma in fixa. Nu merge si asa? De ce sa dai o poala de bani pentru o bicicleta pentru naveta citadina, cand se poate si altfel?

@Traveller sunt deschis oricaror sugestii.

Dap, iti inteleg mirarea ta si a celor din jurul meu vis-a-vis de alegerea facuta, insa am optat pentru achizitia unui SSP nou pentru ca nu mai am incredere in ceea ce se vinde second pe siteurile de la noi.

Sunt patit cu un MTB Canyon, pe care am dat 850 Eur, acum un an.

Din anunt, poze si conversatii telefonice cu proprietarul totul era bine si frumos. Neavand posibilitatea de a o vedea cu ochii mei, am mers pe incredere si am comandat-o. Cand a venit curierul cu ea, acesta nu mi-a dat voie sa verific continutul coletului inainte de a plati rambursul. Am sunat proprietarul pentru a primi acceptul lui, insa nu a raspuns. Mi-a trimis mesaj ca e in drum spre Germania si nu poate sa vorbeasca. Atunci, pe moment, cu curierul langa mine a trebuit sa iau o decizie, si naiv fiind din fire (pentru faptul ca eu cred in bunatatea persoanelor necunoscute) am inclinat balanta inspre bine.

Drept urmare am achitat-o si dupa ce am asamblat-o si m-am dat cu ea, am constatat ceea ce as fi putut constata daca o vedeam la fata locului, si anume: cadru mai mare decat era descris si confirmat telefonic ca marime pentru constitutia mea. Pedalierul si schimbatorul spate trebuiau schimbate, placutele de frana pe spate si fata ruginite, discul de pe roata fata strambat, etc. De atunci am renuntat la a mai cumpara seconduri de pe siteuri de la noi.

Tot ce se poate sa fie si oameni cinstiti in atatea anunturi, dar odata patit, nu mai am incredere in piata aceasta.

@mihnea_vld Sunt constient de acest aspect, si oricat de multe mijloace de a o asigura am si spatii de depozitare asigurate, acest lucru sper sa nu mi se intample. Daca o sa fie furata, atunci o sa fie din vina mea.

@gcycles: link pentru mongoose?