Recommended Posts

Ma mira preturile in general la fixe , pur si simplu nu inteleg pe ce dai banii .

Luand exemplu bicla asta de pe evanscycles , ce model sunt rotiile , ce model e angrenaju , ce model e lantul , cat or costa acestea ??

Care ar putea fi diferenta intre bicla aia , care costa 25 mil si bicla asta ?

In afara de cadru , care e hi-ten si dincolo e cro-mo .

25 la suta e factorul de "cool"

Restul, e un cadru indestructibil, roti bune, peste media cu care sunt obisnuiti romanii ("nu lua roti subtiri ca se stramba de la gropi" = fals), butuci pe rulment, angrenaj decent (unele au Sugino acela de nivel mediu) lant KMC, anvelope bune (ma refer la WTB Thickslick), in general o biciceta pe care te poti baza.

Si da, se merita mai degraba sa o cumperi la reduceri. Ca si alte obiecte, gen computere, adidasi etc. Plus, unora nu le sta in putiinta sa isi monteze singuri o bicicleta, si atunci se mai pune factorul cost de asamblare per bucata (facut roti, montat cuveti, angrenaj, tot restul)

or fi lucruri bune la pumpshop, dar eu nu m-am putut apropia de nimic de acolo :( te pisca eticheta, dom'le

Lucrurile sunt scumpe la nivel absolut sau scumpe in sensul ca ai gasi in alta parte mai ieftin?

N-am apucat sa trec din lipsa timpului pe la magazin, dar din ce vad pe net au si produse de gen Cinelli sau Dodici, care cam costa de regula. Ma deranjeaza lipsa preturilor de pe site, doar pe facebook am vazut ceva preturi, dar erau cazuri speciale, cu reducer/promotii.

Ma mira preturile in general la fixe , pur si simplu nu inteleg pe ce dai banii .

Luand exemplu bicla asta de pe evanscycles , ce model sunt rotiile , ce model e angrenaju , ce model e lantul , cat or costa acestea ??

Care ar putea fi diferenta intre bicla aia , care costa 25 mil si bicla asta ?

In afara de cadru , care e hi-ten si dincolo e cro-mo .

Am vazut la fata locului bicicleta Leader, arata destul de "ieftin", de la cadru la frane, pedalier sau lant. Oricum, e de admirat ca in banii astia primesti o bicicleta noua, care desi nu-ti ia ochii cu nimic probabil ca e mult mai sigura ca alte variante care se mai gasesc prin magazinele pentru popor. Pentru doritori, roata spate are doua pinioane, in sensul ca intorcand roata in furca poti avea fixa sau "freehub" dupa gust.

Lucrurile sunt scumpe la nivel absolut sau scumpe in sensul ca ai gasi in alta parte mai ieftin?

Sunt scumpe in general, oriunde. Vroiam o janta, ca am facut-o pilaf pe a mea. Cea mai ieftina la ei era 60 de euro, adica 250lei. Cusca si curele din piele retrape tot pe la pretul ala. Cel mai ieftin butuc era parca undeva pe la 100euro, adica 450lei. E just ca-s piese mai de calitate, dar imi pare exagerat sa platesc 800lei pentru o roata de SSP. Intr-adevar - Dodici, Miche, Cinelli. Lucruri care probabil nu le gasesti altundeva unde se vand si Acera ori Acor, deci e binevenit magazinul, serveste o nisa. Dar am preferat sa-mi fac o roata Remex pe rulmenti si caseta de 8, totul la 250lei.

Mi-am cumparat azi o fixa sh , aia de la sportwin la 8 mil , am dat 450 ron(are cateva zgarieturi pe cadru , dar functional e in stare buna)

Am mers cateva ore in seara asta cu pinionul fix si mi se pare destul de greu sa franezi doar cu pedalele , adica de la 25-30 la ora nu cred ca ma opresc nici in 20 de metri fara sa pun frana de pe fata .

Bicla merge extraordinar , multe peste ce ma asteptam , merge mai bine ca mtb-ul care e de 10 ori mai performant(cauciucuriile astea subtiri si cu presiune mare fac minuni + greutatea redusa* ).

Ca aspect ... ce pot sa spun , e echipata cu piese care se asorteaza cromatic dar care sunt ultra-low-budget , mansoanele sunt dintr-un plastic asa de dur ca nu inteleg de ce le-au mai pus , ghidonu , pipa si tija de sa sunt subtiri ca niste paie(sunt pe cele mai vechi diametre) , singurele componente de care pot sa spun ca sunt multumit sunt pedalele care par foarte robuste si frana de pe fata care este mai puternica decat frana 105 de pe cursiera .

Pentru cine cauta utilitatea , eu zic ca e bicla ideala(poate doar niste aripi si ii lipsesc pentru a fi bicla de oras perfecta pentru mine , eventual si un stop pe spate).

Acum sper sa nu mi-o fure...

*greutate redusa pentru o bicicleta in general , pentru o fixa este un calorifer , cred ca trece de 12-13 kg , dar nu ma deranjaza greutatea ca nu ma duc pe transalpina cu ea .

Adica franezi cu skiduri sau incetinesti cu pedalele? Ehe o sa inveti sa mergi altfel daca te dai pe fixa prin bucuresti te uiti mai inainte anticipezi mai mult... Ce raport are. Are cauciucuri de 23.

Cu cat sunt mai subtiri piesele cu atat mai bine, ca sunt mai usoare, masivitatea nu merge decat pe biclele de fgfs si acolo are un rost.

Pinionul este de 16 si foaia de 44 , nu prea am avut curaj sa ma las pe ghidon pt a incerca un skid , am senzatia ca nu o sa reusesc sa opresc pedalele.

Ieri i-am dat bicla unui prieten , i-am zis ca e mai complicat de mers , da el batman batman si a cazut si si-a luxat umarul , acum e jumate in ghips .

Asta e si motivul pentru care unii considera fixi-ele greu de furat. Iti inchipui surpriza hotului dupa ce incepe sa pedaleze.....

Legat de asta, as zice ca avem un paradox. Practic, multi dintre noi asa invatam sa pedalam - prima fiind in general o tricicleta "fixa". Dupa care "uitam" modul asta primordial de pedalat...

Pinionul este de 16 si foaia de 44 , nu prea am avut curaj sa ma las pe ghidon pt a incerca un skid , am senzatia ca nu o sa reusesc sa opresc pedalele.

Ieri i-am dat bicla unui prieten , i-am zis ca e mai complicat de mers , da el batman batman si a cazut si si-a luxat umarul , acum e jumate in ghips .

Mortal :)) :))

Daca ai ratrape (fara e imposibil) poti incerca un skid la viteza mica, nu te lasa mult pe ghidon pt ca la inceput ca risti sa cazi mai usor. Te ridici un pic de pe sa si smecheria e sa tragi (in loc sa apesi) de una din pedale cand ajunge in fata si evident sa si apesi pe cea din spate dar aia din fata e importanta. Si nu uita sa tii bine ghidonul. La mine primele skiduri erau f scurte abia daca opream roata spate 30cm dar cu timpul capeti forta (folosesti alti muschi decat ce folosesti la pedalat si e f probabil sa te alegi cu o febra musculara) si experienta

• Upvote 1

Ce ratrape recomandati ?

Ma intereseaza sa fie rezistente si sa pot sa le cumpar din Bucuresti.

Pentru skiduri , am raportul potrivit ( 44/16 ) ?

Ba da dar ratrapele sunt mai comode in oras ca merg cu orice tenesi.

Cele mai bune sunt curelele alea late dar sunt scumpe si in bucuresti nu gasesti.

S-ar putea sa aibe la http://www.bikexpert.ro/categories/pedale_5787_26/page1.aspx sau la decathlon mai au si la playbike dar nu sunt din bucuresti. A si pump shop dar la pret baban.

Raportul e ok sa inveti pe el dar nu e bun pt skid-uri pt ca ai numai 4 petice de franare sau 8 daca poti face skiduri cu ambele picioare. Daca pui pinion de 17 o sa ai 17 sau 34 petice de franare. Eu am invatat sa fac skiduri pe 48/17 si cu el merg si acum, pt mine e ideal in Bucuresti.

Termenul "petice de franare" e cam aiurea, mai bine suna puncte sau pozitii de franare.

Si cam incurcati topicele. SSP si FG sunt chestii foarte diferite, chiar daca au tot un singur pinion.

• Upvote 1

Din topicul de cautat bicicleta se va alege manual de rupt clavicule, dar hai sa ma bag in seama:

Peticele sau punctele de franare, sunt valabile cand vrei sa stii in MAXIM cate puncte ti se va uza cauciucul facand skid-uri. Adica, avand un pinion fix cu numar par de dinti, si o foaie de angrenaj la fel, cu numar par de dinti, si socotind ca faci skid-uri cu piciorul dominant (imadiat explic) rezulta ca teoretico-posibil roata ta va frana in aceleasi puncte tot timpul. Cu cat numarul de puncte este mai mare, cu atat uzura va fi mai uniforma. Calculul da cu vigula sau numar infinit la unele combinatii, de regula pinion cu numar impar sau chiar prim de dinti. De acolo fasinatia pentru rapoartele astea. Urmeaza...

Raportul nu trebuile ales in funtie de skid-points. Uzura depinde de cauciuc, asfalt, forta cu care franezi etc. Cel mai bine sa alegeti un raport convenabil pentru voi in oras, in funcite de forta picioarelor, varsta (genunchii maica!) si relief. (Ex. eu am 46-16, Timisoara e plata ca o scandura, si merg destul de repede. Insa cateodata se resimte in genunchi). Sa revin...

Legatura mai demna de luat in seama despre skid si raport este: cu cat raportul este mai mare, cu atat skid-ul va fi mai greu de executat. Tu, incercand sa opresti roata, ea conform principiului actiune-reactiune, va incerca sa te puna in miscare. Avand un pinion mic si o foaie mare, forta din capatul pedalelor (F X Bf adica Forta X Bratul Fortei) vor fi mai mari. Ergo, genunchi mai stresati.

Ajuta un set de cauciucuri umflate bine de tot, preferabil slick, si tari. Cele cu compus moale se lipesc de asfalt. Sfat tampit: incercati pe o suprafata cu dale lucioase (Timisoara: Schela de Petrol sau Iulius Mall) dar vedeti sa nu scapati bicla de sub control. Ajungem imediat si la ce se intampla acolo...

Acum, despre tehnica (zic din ce am citit si pus in practica apoi, personal). Te ridici din sea, lasi greutatea corpului spre fata, te sprijini in ghidon, cu capul sa fii in linie cu ghidonul sau peste el, depinde de cat de aventuros esti, iar cu piciorul dominant (de regula dreptul - poti vedea care este, daca te dai pe snowboard, este cel cu care mergi inainte, nu intru in detalii) deci cu piciorul dominant tragi in sus de ratrapa, iar cu celalalt, impingi in jos. Vazut din lateral, dinspre pedalier, picioarele sunt la ora 2 dreptul si la ora 8 stangul. Sau pe acolo...Tragerea si impingerea se face simultan, iar corpul este ridicat din sa. Bicla o ia dupa maini si cap, de aici skid in curba, numai pentru cei care au priceput cum e cu cel in linie dreapta.

Dupa ce ai prins miscarea asta, se poate skidui cu picioarele invers, cu stangul sus si dreptul jos. De aici vine termenul de ambidextrous skid sau cum i-o fi zicand. SI asta e cazul in care se dubleaza numarul total si posibil de skid patches, deoarece relativ cu pedalele, pinionul cu foaia vor avea alte pozitii, deci si cauciucul va nimeri in alte zone contactul cu asfaltul. Cum ziceam, nu va bateti capul de astea, sunt prostii.

Se poate face skid si fara ratrape, pentru cei curajosi. Aici, piciorul care trage se strecoara repede SUB pedala de sus. Nu recomand :P

Atentie: verificati ratrapele inainte, daca se desprinde vreuna, pac! plonjati peste ghidon. La fel plonjati peste ghidon daca aveti viteza prea mare si va lasati corpul prea in fata (aici actioneaza bine-mersi inertia). Am patit-o :(

Ratrape din material de centura se gasesc la Cool Bike Team, in Timisoara. Altfel, eu am Aurora Collective, si sunt decente.

Scuzati greselile si literele aiurea, nu sunt un mare scriitor pe net.

• Upvote 2

Adevarat dar diferenta intre 44-16 si 44-17 e insesizabila pt genunchi si cu una ai 4 petice de franare si cu cealalta 17. Cu doar patru skid points 100% o sa uzezi f inegal cauciucul spate. Eu le zic petice pt ca punct suna gresit, nu e un punct, suprafata de franare e mult mai lunga. M-am uitat la cauciuc imediat dupa skid si urma e de chiar 30+cm pt ca in franare nu tii picioarele 100% fixe si mai rotesti usor roata.

Ar mai fi o chestie legata de skid-uri, daca tragi prea tare de pedale si prea brusc poti sa faci roata spate sa sara de pe asfalt fara sa franezi prea mult. si mai si rist sa te imprastii pe strada.

Eu am ramas fara un surub de la o ratrapa dar cum am 2 curele nu am avut probleme doar ca a trebuit sa am grija cand bagam piciorul sa fie cusca dreapta.

Da' de ce va uitati numai la de-astea noi? Se poate gasi o cursiera second din otel (am vazut si Bianchi si ce mai vreti voi) la un pret rezonabil si se poate transforma in fixa. Nu merge si asa? De ce sa dai o poala de bani pentru o bicicleta pentru naveta citadina, cand se poate si altfel?

[...]Si da, se merita mai degraba sa o cumperi la reduceri. Ca si alte obiecte, gen computere, adidasi etc. Plus, unora nu le sta in putiinta sa isi monteze singuri o bicicleta, si atunci se mai pune factorul cost de asamblare per bucata (facut roti, montat cuveti, angrenaj, tot restul)

Am stat io mult si bine si am cugetat la cele spuse de voi, si in cele din urma dupa calculele facute: cost achizitie ssp nou vs. cost achizitie cursiera second+upgrade-uri am ajuns la concluzia ca mai bine mi-o fac cu mana mea.

Drept urmare, m-am mutat pe threadul de Home Made

In sfarsit mi-am luat si eu fixie second :)

Am mers cu el de cateva ori pe fixie dar e cam dificil/riscant pentru gustul meu, asa ca o sa-l schimb pe SSP.

Ca ratrape am niste benzi care se prind asa cam in imagine, dar nu am incerca sa merg cu ele .

trebuie sa imi iau o sa mai comoda, sa mai reglez frana dar in rest sunt multumit.

Imagine postată

• Upvote 1

Frumoasa , asta vroiam sa o iau si eu , dar nu era marimea potrivita .

Saua nu e inclinata aiurea ?

Cu cat a dat-o pana la urma ?

In poza arata bine. De aproape mai are ceva zgarieturi, dar e OK. Da , am reglat saua.

700 RON pret final .

Ce raport ai pe fix si pe liber ?

Eu am 44/16 si mi se pare cam mult , daca ai pinion de 18 vreau sa merg si io cu ea , ca vreau sa cumpar pe viitor un pinion mai mare .