Sign in to follow this  
sunset rider

Stevens 5 S vs alte variante MTB hardtail,pareri :D

Recommended Posts

Salut tuturor!

Sunt noua pe forum,daca am postat ceva gresit,scuze... :-<

Mi-ar pica bine niste sfaturi si pareri de la cei cu experienta.

Am un mtb decent,nu am avut buget mare,l-am luat,m-am dat,acum...vreau sa trec la un nivel mai ridicat dpdv al calitati...(de placere/hobby,nimic mai mult).

In functie de reducerile ce urmeaza si rabdarea mea sau eventualele impedimente ce pot interveni am mai multe variante diverse si departate ca pret,dar vreau sa stiu care s-ar potrivi cel mai mult.

UTILIZARE: off road,padure,dealuri,munte,drumuri cu pietris,denivelate,mici sarituri(din cauza denivelarilor nu intentionate) etc. In oras nu o voi folosi deci nu ma intereseaza aspectul asta!!! (poate rar pt ture de parc,vizite etc. nu prea sunt conditii pt. ciclisti prin oras)

Stevens 5 S ( http://veloteca.ro/b...s-5-s-2012.html )mi s-a “fixat” in cap... marimea 15" cred ca ar fi ok pt mine.Mtb-ul detinut are 17" dar as putea alege ceva mai mic.Oricum,se poate ridica tija de sa.Am 1.70 cm inaltime.

Alte variante:

Wheeler PRO 30http://bikenature.ro.../wheeler-pro-30

UNIVEGA ALPINA HT 510 2011 http://www.marosbike..._2011-3217.html

Commencal Premier V-brake 2011 http://www.playbike....?id_produs=4696

Corratec X-VERT HALCON 2012 12.97kg cadru 49cmhttp://www.labiclalo...con_16_137.html

RAM HT 1.1 ELIXIR http://www.dkbike.ro...emart&Itemid=64

UNIVEGA ALPINA HT-LTD disc Deore 2012 http://www.marosbike...eagra-6268.html

KTM ULTRA FUN http://sportwin.ro/m...ra-fun-26-.html

Stiti cumva alte magazine in afara de veloteca si asasport care au biciclete Stevens?

Astept si alte sugestii de mtb-uri bine echipate si mai ok ca variantele mele dpdv al raportului calitate/pret.

Second Hand nu ma prea intereseaza! (putine persoanele serioase si de incredere)

Mersi anticipat si o seara faina! <):)

Si scuze pt. cat am scris.

io as alege stevens:cea mai ok furca, cele mai bune frane si schimbatoare.

si cred ca la 1.70 marimea 17 e cea mai potrivita, 15 e un pic cam mic.

parerea mea

Stevens imi place si mie cel mai mult,din pacate momentan(nu ca m-as fi grabit) nu gasesc marime mai mica de 18".Oricum,nu e graba.

De Radon-ul asta ce ziceti?Stiu ca furca e mai nasoala ca la Stevens 5 S,cum se prezinta altfel?E o marca buna Radon-ul din cate stiu.

http://greenbike.ro/produse/biciclete-xc-hardtail-17/radon-zr-team-4.0-23.html

Nu luati in considerare ultimul mesaj.Nu am fost atenta.Radon 4.0 e 18",prea mare.

Radon 5.0 eventual daca fac un efort cred ca s-ar merita mai mult decat tot despre ce am vorbt pana acum.Stevens 6 S vs Radon zr team 5.0,voi ce ati alege?

Din cate stiu eu, xc28 e o furca mai buna decat suntour, dar poate ca ma insel:)

Probabil,am zis pt. ca stiam doar atat: xc28 e nasoala(peste tot am citit),nu era o parere din experienta ci o afirmatie dupa zvonuri.Oricum radon 4 iese din discutie din moment ce au marime 18" disponibila.

Radon zr team 5.0 vs stevens 6 s era intrebarea mea finala...ce ar alege lumea... <):)

Se pare ca tot gasesc cate ceva.Stiu ca schimbatoarele nu-s nu stiu ce fata de radon si stevens,dar bicicleta asta are furca recon in pretul de 2200 lei,de aici si calitatea mai slaba la restul pieselor,probabil.

S-ar merita bicicleta asta pt. furca recon si apoi sa investesc in schimbatoare,angrenaj si frane si ies la pretul unui radon 5.0 sau nu? http://www.funbike.ro/RO/PCategory/MTB/Product/Kellys_Oxygen_Blue_2011.aspx

As da mai mult de 1000 lei pt. schimbatoare deore sau slx si frane hidraulice Shimano BR-446 180/160mm? Ma refer pret total(cumparare toate piesele necesare,montare la service etc)

<):)

Kelly's aceasta e tare dezechilibrata, furca e decenta, insa restul componentelor nu fac cinste, din ce vad eu ar fi nevoie sa scapi de transmisie integral (schimbatoare/manete, nu as pastra nici macar pedalierul) si frane, ca sa cumperi o bicicleta si apoi sa o dezmembrezi si sa scoti de pe ea piese care sunt in esenta noi, mi se pare peste mana.

Plus schimbatul butucilor, daca vrei frane pe disc... nu merita.

Daca tot ai "ridicat stacheta" bugetului cu Radon Team 5.0 sau Stevens 6 uita-te si la Canyon YellowStone 5.0 W, are echipare net superioara. Si fata de pretul afisat acolo te mai costa vreo 50 Euro transportul.

LE: Din pacate acuma am vazut ca marimea care ti-ar trebui tie (S) nu e pe stoc. Dar daca nu te grabesti, ai putea sa le scrii un mail si sa vezi cand ar putea fi disponibila.

Plus schimbatul butucilor, daca vrei frane pe disc... nu merita.

Daca tot ai "ridicat stacheta" bugetului cu Radon Team 5.0 sau Stevens 6 uita-te si la Canyon YellowStone 5.0 W, are echipare net superioara. Si fata de pretul afisat acolo te mai costa vreo 50 Euro transportul.

LE: Din pacate acuma am vazut ca marimea care ti-ar trebui tie (S) nu e pe stoc. Dar daca nu te grabesti, ai putea sa le scrii un mail si sa vezi cand ar putea fi disponibila.

Am vazut bicicleta asta.E foarte ok,dar nu m-as baga in chestii ce implica transport din strainatate etc.,nu stiu daca sunt seriosi aia,prefer sa iau din tara sincer,si daca sunt limitate varantele.Mersi de sfat oricum.Si faza este ca am uitat sa mentionez,scuze ca v-am indus in eroare,(macar mi-am facut idee despre ce as putea lua....).Nu am 3000 de lei cash,daca iau anul asta sau in primavara radon zr team 5.0 il iau in cateva rate,am alte prioritati acuma dpdv financiar,abia pe la sfarsitul anului 2013 ar fi posibil sa iau cu bani cash.De asta exclud din start strainatatea.Asta este... :-<

Kelly's aceasta e tare dezechilibrata, furca e decenta, insa restul componentelor nu fac cinste, din ce vad eu ar fi nevoie sa scapi de transmisie integral (schimbatoare/manete, nu as pastra nici macar pedalierul) si frane, ca sa cumperi o bicicleta si apoi sa o dezmembrezi si sa scoti de pe ea piese care sunt in esenta noi, mi se pare peste mana.

Ok,am inteles,deci mai bine nu.Asta vroiam sa aud.Cade varianta Kelly's atunci.

Din cele enumerate de tine eu as alege RAM HT 1.1 Elixir. Mi se pare o bicicleta foarte buna pentru banii respectivi. Bicicletele RAM devin din ce in ce mai atractive, si cam de fiecare data, ca dotari, sunt peste biciclete de la alti producatori, din aceeasi clasa.

Mersi de sugestie,dar vreau ceva mai bun decat furca xt28 si schimbatoarele alea daca tot nu ma grabesc.Daca iau in rate merg pe radon 5.0 sau ceva pana in 3000,daca iau cash,in functie de peroada in care o sa iau,bugetul meu poate fi 2000 sau mai mult,dar mie personal mi se renteaza mai mult sa iau in rate de 3000 lei ceva in care nu mai trebuie sa investesc la upgrade-uri.

Poti sa mai arunci o privire si pe modelul de dama de la Radon. Daca iei de la greenbike ai avantajul ca sunt din oradea si nu mai apelezi la transport prin posta. Desi pe site apare doar dimensiunea 18'' probabil ca ei ti-ar putea aduce si una de 16'', oricum nu au in stoc bicicletele de pe site, in principiu le comanda din germania cand te decizi sa cumperi.

Poti sa mai arunci o privire si pe modelul de dama de la Radon. Daca iei de la greenbike ai avantajul ca sunt din oradea si nu mai apelezi la transport prin posta. Desi pe site apare doar dimensiunea 18'' probabil ca ei ti-ar putea aduce si una de 16'', oricum nu au in stoc bicicletele de pe site, in principiu le comanda din germania cand te decizi sa cumperi.

Mersi de sfat,am noroc cu greenbike in oras la mine,dar daca nu au bitzele de pe site,eu de unde sa stiu ce sa comand? Cum ma hotaresc daca nu am "catalogul de produse" in fata ? In fine,o sa vb cu cei de acolo cand voi sti sigur ca imi iau ceva.

poti sa te uiti direct pe site la Radon. Un prieten vrea sa isi cumpere de la ei un Radon Team si au zis ca modelele 2012 nu mai aduc, dar ca de prin saptamana a 3-a din octombrie vor aduce modelele 2013.

La Radon trebuie sa mai vina reduceri pentru modelele din 2012. Weekendul acesta in magazinul din Bonn o sa fie de exemplu Team 7.0 la 800 de euro(acum e 888 sau 899 pe site), redusa de la 1000. Nu stiu daca o sa fie si pe site oferta. Ca o comparatie, pentru modelele 2011 reducerea maxima a fost la inceputul lui ianuarie 2012 cand modelul Team 7.0 s-a dat la reducere cu 700 de euro.

La Radon trebuie sa mai vina reduceri pentru modelele din 2012. Weekendul acesta in magazinul din Bonn o sa fie de exemplu Team 7.0 la 800 de euro(acum e 888 sau 899 pe site), redusa de la 1000. Nu stiu daca o sa fie si pe site oferta. Ca o comparatie, pentru modelele 2011 reducerea maxima a fost la inceputul lui ianuarie 2012 cand modelul Team 7.0 s-a dat la reducere cu 700 de euro.

Multumesc mult! <):)

Oricum m-am gandit sa astept inceputul anului 2013 sa vad ce reduceri apar pt. modelele din 2012.Probabil o sa raman la un model Radon pt. ca am posibilitatea de a vedea live bicicleta si de a incerca mai multe marimi.

Weekend placut tuturor!