dnib

Parere Sputnik XB3

Recommended Posts

Salut!

Ce parere aveti despre Sputnik XB3 ? Se mai pot face upgrade-uri fara mari complicatii la astfel de biciclete? (nu sunt nici pe departe expert in reconditionari)

Este posibil sa am ocazia sa cumpar o astfel de bicicleta de la un om care e are din '85. Inca nu am vazut-o dar din cate am auzit a fost intretinuta bine, avand nevoie doar de un schimb de anvelope.

Care ar fi un pret acceptabil pentru o astfel de semicursiera?

Sunt grele, numai otel,schimbatorul merge prost, upgrade merge doar roti complete plus alt schimbator.

Franele sunt ineficiente, foaia se descentreaza tot timpul. Nu recomand, mai bine o cursiera (semi) facua in vest acu vreo 20 de ani si nu costa o avere.

La vremea lor [anii `80] erau foarte bune pentru ca alta optiune nu aveam, dar acum parerea mea nu-si mai are locul pe sosea, asea cum spune si Big Mig nu este loc pe ea sa nu ai probleme si mai enumar si eu doua:

Piese de schimb nu gasesti ma refer la pinioane

Clichetii se uzeaza foarte repede plus ca se serviseaza foarte greu [o adevarata aventura sa schimbi clichetii].

Ms pt parerei. O sa astept totusi niste poze si revin. Daca pretul va fi modic, atunci ar fi pacat.

Depinde de ce vrei tu sa faci cu ea si cat costa. De "upgrdadat" sigur nu merita.

Daca arata bine si functioneaza, in sensul ca nu necesita decat investitii minime; cauciucuri, cabluri, vaselina, in jur de 200Ron. Dar depinde enorm de cum arata in realitate.

Nu te complica. Mai bine ma astepti/ strangi bani pentru ceva SH mai ok altfel o sa te trezesti peste vreun an si cu bani aruncati si cu o bicla de nevandut, care merge prost si uluitor de complicat s-o intretii .

Cadrul de Sputnik are prostul obicei sa se rupa inpartea din fata fie la teava orizontala fie la cea oblica, noroc ca nu cedeaza ambele tevi simultan. Am asistat de 2 ori in direct la asa ceva si am vazut mai multe cadre sudate in zona mentionata decat ramase intacte. Probabil este un defect de proiectare care nu poate decat sa fie amplificat de trecerea timpului.

Cadrul de Sputnik era bun cand nu aveai alta optiune ,dar nici macar nu se apropie de calitatea unui DIAMANT sau FAVORIT special care erau in aceasi ani .Tot facut de comunisti dar alta palarie .Nu stiu daca SPORT care era varianta ruseasca de curse pe baieuri daca era ceva mai bun

Pozitia franelor tale este total aiurea. Vezi ca trebuie pozitionate mai sus.

Nu pozitia e problema, ci lipsa cablurilor! :- Omu si-a pozat bicicleta in dormitor, cand o dezbraca ca sa o culce, normal. $-) $-)

• Upvote 2

Felicitari, Sorin :)). Acum imi explic de ce erau strambe top tube de la cadrele de Sputnik : foloseau la franare !

Recent la mine la servici a inceput toata lumea sa cumpere bikle .Uni sa mai scape de sunculite ,alti din cauza benzinei si a traficului alti din pasiune.Cu ocazia asta am vazut multe bikle de pe vremea tinereti mele adica SPUTNIK,DIAMANT FAVORIT.etc.Acum cand sunt mai priceput si mai batran am vazut si eu ca acele bikle erau totusi modeste din multe puncte de vedere .Dar din pacate in comunism piata era saraca si nu aveai de ales.Acum cand am vazut si noi ce faceau cei din west putem face o comparatie corecta.

ROG sa nu se supere pe mine cei care au aceste bikle rusesti ,dar cred eu ca au fost cele mai slabe bikle din tot blocul comunist.

• Upvote 1

Scuze poate nu am explicat corect ,Sputnikul era sovietic si dupa mine cel mai slab din blocul comunist.Favoritul si in special cel SPECIAL era pana in ani 70-75 din tevi reynolds si avea piese bunicele ESKA si participant la cursele Praga-Berlin-Warsovia.Era teribil de frumos cadrul avea inscriptionat cele 3 orase si cu niste medaloane si totul era cu stikere vopsite nu din alea lipite.Diamantul la fel era o semicursiera de oras [1400-1500 lei la magazinul VICTORIA ]si era o bijuterie mai ales cele de dame care aveau legate de aripa spate un sistem de guta care facea posibil ca femeile sa poarte fusta sau rochie pe bicicleta .In primele seri au aparut cu o tablita in care era infatisat un baietel svab rotund la fata Claxon tot cu baietelul svab imprimat si ce pompa zdravana avea .EHEI lucruri vechi si frumoase copii

sanatate multa

Referitor la piata romaneasca cei care au prins Elegant .Turist pot spune ca erau niste cade foarte reusite .In perioada cand a aparut Tohan,Pegas corect sub Sputnik

Batrana ukraina tancul sovietic care era foarte apreciat de cei de la tara si se cara cu ea butelia lejer .Aveau si polonezi un cadrul de curse dar din pacate desi am avut asa ceva nu i-mi amintesc numele.

Dar parerea mea ca FAVORIT SPECIAL a fost cea mai reusita bikla din blocul comunist .Au avut rusi la olimpiada nistre cadre superbe dar nu stiu cum a fost povestea dar erau facute de croitorul MASI

Salut ! Raportat la titlu, despre Sputnic, concluzii după o utilizare din 1971 până în 2002 (în pararel cu alte bicle) :

Cadrul - fier slabă calitate, f.greu;

Furca - la fel, fără elasticitate;

Șaua - bunicică, rezista la tăvăleală chiar și zece ani;

Conurile, cuvetăria - oțel bine tratat, rezistau zeci de ani, cu condiția strictă de a utiliza bile (chiar și românești, rusești) măsurate cu micrometrul;

Axul pedalier - moale, necesita schimbare cam la doi ani;

Butucul spate: cricheții trebuiau verificați periodic, mie nu mi s-au spart, se toceau ușor (se găseau de înlocuit, arcurile le făceam eu); la câțiva ani înlocuiam toate cele 33 de bile de 3 mm de pe rândul exterior al liberului;

Lanțul - extraordinar, cu condiția să-l fi curățat cât-de-cât și uns când îți aminteai.

Manetele de frână - frecare mare, butucănoase;

Cleștii - după câțiva ani apăreau jocuri în lagăre (deși erau din alamă), începeau să "facă urât", destul de eficienți;

Dinamul - funcționa bine 5-6 ani după care se uzau lagărele și ăsta "facea urât", trebuiau făcute alte lagăre din bronz fosforos.

Al meu (Start Sosea) merge si arata perfect, dar are pinioane Maeda Japan, o sa ceheasca si un ghidon care nu-i al ei, in rest este foarte ok, franeaza excelent, schimba vitezele foarte bine, singurele probleme au fost cu foile care sunt destul de greu de aliniat cu cadrul.

Pinioanele ei originale n-am reusit sa le fac sa functioneze bine, erau ovalizate. Astea au fost singurele mele upgrade-uri la Sputnik.

Trebuie sa spun ca sunt diferente intre semicursiera si "cursiera", le-am avut pe amandoua:

http://www.vehibase.com/sputnik-xb3/photo-2.htm

@ emil rusii aveau Sputnik Rekord, Meteor si Quantum pentru pista si (MAXUOH)Takhyon, mai multe modele pentru sosea si pista.

• Upvote 1

Salut ! Mai demult am făcut o tură pe o biclă rusească, de competiție, foarte fin lucrată, avea schimbătoarele copiate după caompagnolo, manetele pt. schimbătoare erau fixate în capătul ghidonului. Față de Sputnicul clasic diferența era copleșitoare, în românește se numea "campion șose" .

zilele astea ma apuc de restaurat un cadru de sputnik, acuma este foarte ruginit, il voi face cat mai aproape de sputnikul dinainte. este cadrul pe care am alergat prima data, prima mea cursiera pe care am inceput in copilarie sa descopar distantele lungi pe doua roti. va tin la curent cu proiectul :)