dnib

Parere Sputnik XB3

Recommended Posts

Am o problema cu pedalierul. .....O alta problema ar fi  penele care intra si fixeaza bratele pedaliere de ax.Parca sunt strambe pedalele. Oricum le-as pune, cand le strang imi descentreaza toata pedala. Am cumparat altele si am fost nevoit sa le polizez putin ca sa intre.Probabil ca aici e vina mea. O sa mai caut alte pene sa vad daca aici e problema. ......  

Cand bagi penele,cum privesti bratele pedalierului paralel cu solul ,baga una de sus si cealalta de jos,se vor aseza bratele in linie,poti incerca si cu penele vechi,alte deformari pot fi de la pedale.

Sa-ti iei o tija de sa mai buna,asta deja ti s-a indoit inapoi ;)

Sa-ti iei o tija de sa mai buna,asta deja ti s-a indoit inapoi ;)

S-a indoit din cauza mea. Am prins-o foarte sus. Am 196 in inaltime si am incercat sa o fac cat mai comoda. Acuma e bagata corect si sta dreapta.Imi trebuie o tija mai lunga ca in momentu asta daca stau pe loc ating cu toata talpa pe sol. Daca o mai ridic se indoaie iar. Cu tija originala nici nu mai zic, cred ca atingeam si cu genunchiu.

Mersi de sfat in ceea ce priveste fixarea pedalierului. Cel de pe stanga cred ca l-am nimerit, mai ramane cel de pe dreapta.

Original e cu una.Alea mai vechi erau cam de 47 dinti ,iar alea mai noi un pic mai mari,nu mai stiu cat.

• Upvote 1

Eu cand am trecut la 2 foi am cumparat foaia mica din targ, dedicata, perfect fit, insa nu cred ca era configuratia de fabrica decat pentru cursiera.

La inceput aveau o singura foaie, de 48. Apoi au pus angrenajul dublu de Start Sose de la care au demontat foaia mica, de 40, si au pus aparatoare de lant peste foaia mare, de 51. D-aia luai foaia mica si era bolt-on pe foaia mare. Aveai chiar si distantierele necesare pe Sputnik-ul din magazin.

Am revenit cu nişte păreri despre Sputnik.

Până la urmă am pus bicla pe şosea după câteva luni de stat afară dezmembrată toată. Am achiziţionat un butuc pedalier monobloc, pedalier pe patrat, o tija la scaun ceva mai mare şi un cauciuc. Am renunţat la piesele de mtb si alte prostii de genul. Ghidonul l-am tăiat pentru ca îmi era imposibil să mă aplec să apas pe manetele de frână. Cum e acuma e perfect, am acces imediat la frâne şi e comodă poziţia. Mai rămâne de făcut schimbătorul pe spate deoarece în oraş e un chin sa merg doar pe o singura viteză. În momentu de faţă merg pe o setare de 46 dinti (cât are pedalierul)  x cel mai mic pinion de pe butuc.

Acuma opinia mea sinceră e că nu mă aşteptam să meargă aşa glonţ. Nu is obişnuit cu cadru de semi cursieră şi poate de aia am impresia asta. Nu am picioarele şi nici plămânii necesari să scot tot ce poate. Îs foarte mulţumit de ea. Am o racheta de 300 de lei.

IMAG2758.jpg

IMAG2761.jpg

IMAG2760.jpg

IMAG2759.jpg

Franele is foarte eficiente. Te uiti unde ai vrea sa te opresti, aplici frana fata si cauti un loc unde sa te intorci. 

Are doar pe fata momentan si primu care imi iese in fata o sa-mi indoaie cadru. O sa le rezolv si pe astea.

Sa mai dai un pic cu o perie de sarma pe pinioanele alea(nu mai cari si rugina aia cu tine) ;) mai strange surubul ala de la reglaj schimbator poate iti sta pe urmatoarul pinion si pedalezi mai usor un pic.

37 minutes ago, andreibelcic said:

Atentie: frana nu se apasa cu 4 degete!

Cred ca se pasa chiar si cu degetele de la picioare la bicla asta ,moigranator sa ai grija,nu e de gluma cu franatul iar pozitia manetelor nu e deloc ergonomica(cam fortezi incheieturile mainilor in jos sa le apuci iar asta da intarzieri la franare)

On 3/18/2017 at 8:56 AM, Diesel said:

Cred ca se pasa chiar si cu degetele de la picioare la bicla asta ,moigranator sa ai grija,nu e de gluma cu franatul iar pozitia manetelor nu e deloc ergonomica(cam fortezi incheieturile mainilor in jos sa le apuci iar asta da intarzieri la franare)

A fost buna asta cu degetele de la picioare, mersi:laugh:. Acuma, cu ghidonu taiat, e cam greu sa modific pozitia manetelor. Ramane asa pana rezolv altele la ea. Nu stiu daca va vine sa credeti, dar am gasit in gradina, pe jumate in pamant, clesti de frana XB3, identici cu cei care ii am pe bicla. Daca reusesc sa il pun pe bicla apai nici cu degetele de la picioare nu ma mai opresc:laugh:

On 21.03.2017 at 13:45, moigranator said:

" Ramane asa pana rezolv altele la ea." 

Mai poti imbunatati. Am pus si eu la un turist (similara cu sputnik produsa tot de XB3), ax pedalier pe rulmenti cu prinderea bratelor pedalelor cu patrat, deci am schimbat si pedalele si am pus 3 foi la pedalier. Am schimbat rotile, am pus pe spate 6 pinioane pe filet (atat a incaput in furca dupa polizarea exterioara a 1mm din fiecare con fixator de lagar si inlocuire cu piulite mai subtiri ). Ghidonul si schimbatoarele le-am inlocuit si tras pe ghidon ca sa faca fata la noile pinioane / foi. Merge trasnet, sunt foarte multumit cum arata, insa in afara de cadru, furca fata, frane si aripi, nimic nu a ramas original pe ea :)))

On 4/23/2017 at 9:55 AM, visitor8585 said:

Mai poti imbunatati. Am pus si eu la un turist (similara cu sputnik produsa tot de XB3), ax pedalier pe rulmenti cu prinderea bratelor pedalelor cu patrat, deci am schimbat si pedalele si am pus 3 foi la pedalier. Am schimbat rotile, am pus pe spate 6 pinioane pe filet (atat a incaput in furca dupa polizarea exterioara a 1mm din fiecare con fixator de lagar si inlocuire cu piulite mai subtiri ). Ghidonul si schimbatoarele le-am inlocuit si tras pe ghidon ca sa faca fata la noile pinioane / foi. Merge trasnet, sunt foarte multumit cum arata, insa in afara de cadru, furca fata, frane si aripi, nimic nu a ramas original pe ea :)))

Eu vreau sa o fac Single speed. Am cumparat un butuc cu torpedo si urmeaza sa fac o roata noua.. Am luat si alt ghidon pentru ca asta de acuma nu e deloc comod. Axul pedalier tot pe rulmenti il am si eu, cu prinderea bratelor pe patrat.

Ai o poza cu ea sa vad cum arata? Mersi.

Salut ! Nu mai pierde timp și bani pentru a „înnobila” o amărăciune de cadru greu și de slabă calitate, cu suduri ciobănești, nefinisate și filete atipice. Cu puțină răbdare, este imposibil să nu găsești un cadru  decent și în special pe măsura ta.

• Upvote 1

Ma poate ajuta cineva cu:

1-diametru tija sea in partea de prindere in sea

2-diametru tija sea in partea din cadru

Mersi!

Va salut pe toti si multumesc pentru informatii! Mi-am vandut sputnikul in 1992, aveam nevoie de bani de buzunar. Sau de benzina la motocicleta. Deci am facut bine... Acum nu as mai da nici o bicicleta pe o motocicleta!