santino88

Optiune set de roti de XC

Recommended Posts

Daca intereseaza pe cineva am cantarit o roata spate Cube RFR, Alex Rims X24, 32 spite otel, butuc XT FH-m756: 1180g cu fondul de janta cube, fara QR. Roata fata ar trebui sa aiba cu 130g mai putin (din butucul pereche): 1050g. Deci undeva la 2200 setul, roti din zona medie Cube, LTD/Reaction :).

Va recomad rotile urmatoare:

http://www.actionsports.de/de/Laufraeder/Laufrad-Specials/MTB-Disc-26er/DT-Swiss-370-disc-XR-400-Laufradsatz-26er::31877.html

Le am cam de 2 ani, greutate ok pentru pretul cerut , merg impecabil cu toate ca m-am dat cu ele si la 116 kg , un prieten si-a luat Mavic in 24 spite si la prima tura s-au descentrat grav, cu toate ca el nu e asa greu 

Bafta

Nu numarul spitelor a determinat descentrarea lor ;)

• Upvote 1

Vlad vrea sa spuna ca doar calitatea conteaza, in principal la jante cu putine spite.

Ale mele Fulcrum RM5 sunt perfect drepte dupa ~2ani. 24 spite, au vazut radacini si pietroaie si totusi pot sa trag linia la caiet cu ele ;). In cartea de service scrie ca peste 95kg trebuie atentie mai mare si service mai des. Eu am pus semnificativ mai mult pe ele, service nu am facut deloc, doar am desfacut de curiozitate butucii si sunt curati luna, desi am mers si iarna prin zapada cu ele. Fulcrum by campagnolo ;).

Da, pot să confirm şi eu că RM5 sunt nişte roţi trainice. Dealtfel nici nu mă aşteptam la altceva de la nişte roţi de aproape 2 kile.

Cred ca rotile care le-a cumparat amicul meu de s-au descentrat dupa prima tura erau Mavic Crossride

http://www.bike-discount.de/shop/k735/a83080/crossride-disc-013-int-standard-15x9mm.html?mfid=50

Ale mele s-au descentrat usor , adica nu trasezi linia cu ele cum zicea un coleg, nu stiu dc merita sa ma duc la service sa le centreze, apoi mai zicea vlad ca odata pe an ar fi bine sa le desfaca un mecanic si sa le greseze, eu am intrebat si mi sa spus ca daca nu bat sau nu se misca nu are rost , acum nu stiu ce sa cred

Orice roată care e folosită trebuie desfăcută măcar odată pe an şi gresată. Asta dacă ţii la butucii tăi :)

Asta cu roţile îi la fel ca şi cu penele: poţi merge o vreme bună fără evenimente, sau s-ar putea să ai parte de unul la fiecare ieşire.

Ţinând cont că-s multe variabile în joc, comparaţiile sunt inutile.

• Upvote 1

Mersi, nu are ce sa buleasca mecanicul pe acolo nu? ca m-am cam saturat , niciodata nu mai e la fel dupa ce desfac ceva :)

daca as fi avut loc imi luam scule si faceam eu mentenanta la bicla

Partea cu pana e perfect adevarata, inainte faceam pana des, acum am pus cauciucuri cu protectie si tubless si parca ma ocolit "norocul" de snake bite si pana

Da, pot să confirm şi eu că RM5 sunt nişte roţi trainice. Dealtfel nici nu mă aşteptam la altceva de la nişte roţi de aproape 2 kile.

Acum vanez o oferta de Red Power XL, tot 24 spite, 1750g, 189 eur. Sunt la bike-comp, insa transportul mai vine 30. Bike-disc urmeaza sa le primeasca, iar la ei tranportul este doar 8eur. Ce nu-mi place la ele sunt spitele drepte. La RM5 erau aproape normale, J, chiar daca aero, aveam sanse mai mari sa gasesc de schimb. Totusi nu am rupt sau strambat nici una.

Inca o chestie, la rotile Mavic nu se aud clicketii aboslut deloc, ai impresia ca nu sunt cu rulmenti 

Inca o chestie, la rotile Mavic nu se aud clicketii aboslut deloc, ai impresia ca nu sunt cu rulmenti 

Ce legătură îi între cum se aud clicheţii şi rulmenţi?

Pai daca nu se aude de loc ? nu este posibil sa aiba bile in loc de rulment?

Ce legătură îi între cum se aud clicheţii şi rulmenţi?

Bilele se lovesc una de alta și zornăie, pe când în rulment au colivie și se învârt frumos  =)) . Întrebarea e: cum sună un rulment cu bile vărsate?

• Upvote 3

nuclear_face_palm_by_generaltate-d5fxbck

• Upvote 4

OMG! Si cat am discutat tehnic despre ... multe lucruri :(.

• Upvote 3

wow... :D

Rulmentii au si ei bile, practic si butucii cu bile sunt niste rulmenti dar cu niste caracteristici putin diferite. Ca sa-ti dai seama ce tampenie ai spus, invarte o roata de fata cu rulmenti. Nu se va auzi niciun "clic". Clichetul in sine consta in niste "aripioare" cu arculete. Varful lor se plimba pe o coroana dintata interioara. Asta se intampla cand nu pedalezi sau dai inapoi. Cand dai inainte "aripioara" se infige in coroana dintata si angreneaza caseta de butuc/roata/spite/etc.

• Upvote 1

Ca sa mai schimbam putin subiectul :))

anul asta mi-am facut si eu un set de roti mai usoare , la 1700 gr cu jante Dt Swiss xr400, butuci Novatec seria 700 si am pus nipluri de aluminiu rosii ca sa fie in ton cu bicicleta...

ideea e ca mi s-au rupt 2  nipluri deja, nu stiu cand, ieri le-am descoperit....aveti ceva idei care ar fi motivul? eu am 90 kg si am fost si intr-o tura de cicloturism cu bagaje cu ele....

niplurile se rup doar la impact, lovire sau si daca e prea mare sarcina verticala pe ele?

... sau daca n-au fost facute rotile cum trebuie, in special tensiune inegala.