Sign in to follow this  
vanvoc

Glume/jocuri de cuvinte despre orice

Recommended Posts

Cu siguranta stiti persoane (asta daca nu sunteti chiar dvs) care au cate o gluma pentru orice actiune, orice obiect, orice. Hai sa facem aici o colectie cu tot felul de astfel de glume sau jocuri de cuvinte, auzite, citite, folosite, etc :D

Incep eu:

pepene - samantzos (Am cumparat un samantzos.)

facebook - feis buci / fatza, buci

google - goagal

ia un loc - ia un 'tare' sub fund

Ce faci? -De la foarte bine-n sus / -Nu asa bine ca tine

-Stii cum faci un prost sa astepte ?

.........

Exista 3 tipuri de barbati gay:

1. foarte scunzi

2. foarte absconsi

3. djsahdjkshs (o balbaiala, spusa foarte incet)

-Ce ma ?

-Surzi !!!

Sa-ti dea D-zeu sanatate in oasele mele!

Il lipesti cu Super Mu*e...asta, Super Glue (citit g-l-u-e, cu accent pe u)

• Upvote 2

Interesant topic :D Hai sa incep eu:

Samsung - Sa-mi sugi

Harry Potter - Harry Poker

(asta se intampla la scoala dar poate fi adaptat) -Doamna,de ce mi-ati dat 4?

-Deoarece

......

• Upvote 1

-Nu-i asa ca e un om bun?

-Da. Pacat ca-i bate inima...

sau un coleg are tot tipul o replica la ce nu-i place: "da-o-n pi*da matii (nu masii) de treaba!(sau orice alt obiect, actiune etc)"

si ca o completare la "ia un loc": e maturat pe jos :)

Lectii engleza

Incepatori:

Three witches watch three Swatch watches. Which witch watches which Swatch watch?

Avansati:

Three switched witches watch three Swatch watch switches. Which switched witch watches which Swatch watch switch?

Experti:

Three swiss witch-bitches, who wish to be switched swiss witch-bitches, wish to watch three swiss Swatch watch switches.

Which swiss witch-bitch who wishes to be a switched swiss witch-bitch, wishes to watch which swiss Swatch watch switch?

• Upvote 2

Nu stiu daca postez in topicul potrivit dar, am vazut tot mai multe persoane care poarta cu mandrie speci, tricouri, bluze, hanorace, pe care scrie cocaine & caviar. Ce-o vrea sa insemne asta? Stiu ce inseamna fiecare in parte dar, ce inseamna impreuna? E doar numele unei firme? Demonstreaza ceva ca ai scris pe tine 2 cuvinte care sunt destul de scumpe daca vrei sa le ai? Nu stiu. Oare daca as imprima si eu articole de imbracaminte cu "rachiu și slană" ar fi purtate cu mandrie de catre americani cum le poarta ai nostri pe ale lor?

• Upvote 2

E din cultura hip-hop, sau poate ca nu asta e cuvantul potrivit, mai pe aproape ar fi cultura "de cartier", de periferie, de mahala (a lor). E simplu sa-ti dai seama, sunt doi termeni in antiteza, unul care reprezinta realitatea de zi cu zi si celalalt o aspiratie spre un alt standard social, cocaina e pe strazi, caviarul evident apartine doar unei alte clase sociale. 

Iar ca acum scrie pe tricouri e evident business cu tzoale. Probabil americani stiu ce inseamna si li se pare cool dar probabil cei mai multi dintre ai nostri habar n-au (am vazut si eu pe strada la noi), imitatie tipica forme fara fond. Asadar nu americanii sunt problema ca au venit cu logoul asta. In alte ordine de idei daca faci publicitate pentru "rachiu si slana" poate prinde si in America, de ce nu? Am vazut o gramada de oameni la noi care purtau logo-uri care nu stiau ce reprezinta, ba de la niste firme de salubritate germana, ba de la un celebru bar american unde se serveste in tzitzele goale. Daca mergi cu un astfel de tricou pe afara, unii te-ar intreba: "waw, hello, tu ai fost pe acolo nu?"

Corespondente autohtone se pot inventa, asa-zisele manele cam asta promoveaza, saltul de la "gia, la caruta" (adica din tiganie) la "am dolari si mercedes".  

cocaina e pe strazi, caviarul evident apartine doar unei alte clase sociale. 

Cocaina e mai scuma decat caviarul , dupa parerea mea apartin aceleiasi clase sociale .

• Upvote 1

Pai nu era vorba de pretul pe gram. Clasa sociala inseamna mai mult decat criteriu economic. Poate doar "la unii" unii cred ca inseamna doar asta.

Cum sa eviti o discutie in mod amabil:

"Asa de mult doresc sa am o conversatie cu dumneata cata am sa imi intre acum un sconcs in casa".

"Razboiul stelelor" la moldoveni-traducere din engleza: "Galceava pe cer".

Penalty tot la moldoveni- palitura de osanda.