Rubyca

2012.09.15 - Red Bull MoonTimeBike - Bucuresti

Recommended Posts

Imagine postată

Red Bull MoonTimeBike aduce Cross Country-ul in oras. Mai exact, Parcul Tineretului din capitala va deveni scena crepusculara a competitiei care aduce la start cei mai buni 150 de mountain bikeri din tara. Se vor parcurge 7 tururi de aproximativ 5km, tururi presarate cu urcari si coborari abrupte pe iarba, pietris sau scari.

Datorita gradului de dificultate crescut, la concurs pot participa doar concurenti cu experienta, adica cei clasati in primii 10% la Prima Evadare sau in primii 30% la maratoanele montane listate in formularul de inscriere. In ambele cazuri, se ia in calcul clasamentul general (masculin/ feminin) al editiilor 2012 sau 2011.

Sunt obligatorii: frontalele sau/ si lanternele pentru fata, lumina rosie continua pe spate.

Numarul de participanti este limitat la 150.

Taxa de participare este de 40 de lei online si 50 la fata locului.

PREMIILE:

Masculin General (500, 400, 300, 200, 100 euro).

Feminin Open (300, 200, 100, 50 euro)

Categoriile de varsta:

Masculin 18-29

Masculin 30-39

Masculin >40

Feminin Open

--------------------------------------------------------------------------------

► Vineri, 14 septembrie

10:00 - 19:00 Previzualizare traseu

19:00 Inscrieri fizice si ridicarea numerelor de concurs

► Sambata, 15 septembrie

10:00 Inscrieri fizice si ridicarea numerelor de concurs

19:00 Adunarea la start

20:00 START

21:45 Festivitate de premiere

--------------------------------------------------------------------------------

✎ INSCRIERI: www.redbull.ro/mtb

• Upvote 1

Frumos! Cum ma antrenez des in Tineretului, ma asteptam sincer la ceva mai greu, cu mai multe urcari, dar pana la urma e un night race nu un XCO normal, asa ca pare un traseu OK. Sper sa reusesc sa vin...

era mai greu si avea 7 km doar ca a trebuit sa mai scadem putin in urma discutiilor pentru aprobari plus ca intra foarte multe garduri de inchidere a culoarului. Oricum cum spui si tu ...noaptea arata totul diferit. Poate iesim intr-o zi pe traseu impreuna.

Da, oricum e remarcabil ca ati reusit sa obtineti aprobari. Poate o sa iasa si un XCO de zi la un moment dat.

Dupa cum spunea si Horatiu este o MARE realizare acest XCO in parcul Tineretului. Sincer este locul unde ne dadeam cu pegasul de dimineatza pana seara etc etc. Oricum are potential mare parcul pentru asa ceva.

Singura problema va fi cu caini dinspre parcul Carol si de la pod.

Dupa cum spunea si Horatiu este o MARE realizare acest XCO in parcul Tineretului. Sincer este locul unde ne dadeam cu pegasul de dimineatza pana seara etc etc. Oricum are potential mare parcul pentru asa ceva.

Singura problema va fi cu caini dinspre parcul Carol si de la pod.

eu sper ca sa le piara cheful cainilor din Tineretului sa mai sara la biciclisti, asa incat sa ne putem da si de unii singuri ulterior :)

• Upvote 1

Unde sar bre cainii pe voi in Tineretului? Au aia cu barcile un caine ce mai latra, dar oricum nu pe-acolo se merge cu MTB-ul. In Carol in schimb, pe la Arenele Romane, e crima cu cainii.

Sper sa reusesc sa vin la concurs, desi nu prea mi se arata :( Dar la o recunoastere saptamana viitoare ma duc, ca sunt vreo 2 zone unde nu stiu despre ce e vorba, fix in capatul spre Sincai si langa Sala Polivalenta in latura dinspre bulevard.

• Upvote 1

Apa cum se trece? pe de-a dreptul? :D sau e pod acolo ? :))

din cate ma plimb eu pe acolo, cainii sunt pe la o intrare in parc de pe Calea Serban Voda. Este o spartura in gard care incepe imediat cu o urcare, aproximativ vis-a-vis de fabrica Adesgo.

pe mine pe acolo m-au "alergat" de cateva ori.

Mi-am rasfoit amintirire si cred ca am gasit 2 concursuri unde sa ma pot incadra ca participare. Acum sa vedem acceptul :) Cu toate ca organizez XC de cativa ani n-am participat inca la unul ...

sper ca nu ai gasit in amintiri primul concurs de la Cluj :)

sper ca nu ai gasit in amintiri primul concurs de la Cluj :)

Nu ca nu avem voie cu amintiri mai vechi de 1 an :))

• Upvote 1

Salut,

Poate cineva sa-mi dea traseul ? Cel anuntat de Dan de pe site-ul Garmin nu poate fi descarcat decat daca imi fac un cont la ei insa momentan au inregistrarea suspendata.

Thanks

De botez.

Deoarece nu a trecut botezul focului in cazul ca nu particip dau farul la un biciclar participant.

Eventualii doritori sa imi dea PM sa nu poluam pe acilea.

@ovisblue ai incercat si bikemap aici: http://www.redbull.ro/cs/Satellite/ro_RO/Red-Bull-MoonTimeBike---ReguliPremii/001243251439082 ?

mai trasam in seara asta niste sageti. Sunt deja in prima parte cat ne-a ajuns un sprei.

O sa mai scoatem o parte din aleea de asfalt si traseul va fi printre copaci in dreapta aleii de langa Belu. A venit Cornel de la Saschiz cu niste scule sa curatam putin si sa o definim.

A facut Florian niste poze asera: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.379945832077966.88995.129589283780290&type=1

Dane eu pot eventual participa? Regulamentul este cam drastic

cu cei care pot participa dupa incadrarile la PE si alte maratoane in ultimele 2 sezoane. Ca experienta cat de cat m-as apropia de minim. :)

Oameni buni, as sta sa va laud fara oprire, nu ma pot abtine si va mai laud o data. Atatia ciclisti de atata vreme s-au gandit la treaba asta, cum s-ar putea realiza, cum s-ar putea aproba... E un precedent fantastic, eu indraznesc sa spun ca va avea un efect asupra comunitatii MTB din Bucuresti comparabil cu Prima Evadare, dar daca PE a luat lumea de pe alei si a dus-o pe un traseu de MTB, concursul asta, de fapt nu concursul propriuzis ci publicitatea acestui traseu, va face pe multi MTB-isti de Prima Evadare sa faca pasul spre MTB-ul de performanta, dandu-le ocazia sa se antreneze serios aproape de casa, intr-o zona care desi multi o foloseam cu succes ca teren de antrenament, nu a ajuns in atentia tuturor, decat prin eforturile disipate a unora dintre noi. Sper ca acest traseu si acest concurs sa ne faca sa vedem pe la concursurile de la munte din ce in ce mai putini MTB-isti bucuresteni impingand la deal sau coborand pe langa bicicleta pante absolut abordabile, dar care nu isi pot inchipui ca ar putea sa le cucereasca.

• Upvote 1

Salut! Eu am zis doar de Surmont 2012,puteam zice si Emmedue,P.E. si multe altele. Banuiesc ca voi fi acceptat sau trebuie sa vin cu talonul de pensie?

Bun. Am inspectat traseul impreuna cu Dan, Doina si cu Ulisse, Robert si Juniorul mare a lui Ulisse :).

Vestile bune mai intai.

Prima veste buna este ca nu am uitat cu mersul pe traseu offroad :)) (recunosc m-a ajutat si Niculae).

Traseul este pe alocuri rapid, pe unele pasaje tehnic si solicitant.

Ca dificultate este peste traseul de XC din Parcul Sub Arini(aka Submarin) din Sibiu.

Trebuie ceva atentie sporita la intoarcerile bruste din coborari si spre urcari.

Nu l-am parcurs si la o ora apropiata(aproximativa) cu cea a desfasurarii, dar in unele zone este absolut necesara o lumina concentrata in zona de parcurs pentru ca traverseaza radacini si mai apar si niste gropi in pajiste(pe urcare).

Spre final incepand cu virajul in coborare spre gard si pana la traversarea de la final a conductei din PVC(care va fi acoperita) exista o zona usor predispusa accidentarilor.

Traseul poate fi dificil la ora desfasurarii si nu-l recomand celor care au probleme de acuitate vizuala in timpul si dupa crepuscul(intuneric) mai ales in viteza.

As mai sugera si purtarea manecilor subtiri desi traseul in zonele "arici" va fi curatat de Cornel si de administratia parcului.

Neexistand aprobarea practicarii unor contrapante este necesara si abordarea atenta a pracursului pe curbe de nivel, ascendent sau descendent(sigur conteaza si profilul anvelopei).

Traseul in timpul concursului nocturn este spre 8+ .

Din pacate lipseste o zona eminamente tehnica artificiala (rock garden&logs) si au fost evitate si coborarile cu ravene ca urmare a dorintei organizatorului partener(?? / evitarea accidentarilor).

Mai lipseste o zona de push/carry bike( cica am eu o obsesie :)) ) propusa initial in rondul mare din zona Palatului Copiilor unde ar fi existat si posibilitatea de a defila prin fata spectatorilor in numar mare.

Traseul se poate efectua 100% pe bicicleta.

Un far de calitate este binevenit si necesar pe 80% din traseu.

Succes participantilor.

P.S. Ca traseu de antrenament pentru XC este 10+

Multumesc pentru analiza MBZ. Daca reusesc sa rezolv si cu obstacolele sau sa externalizez putin asta o sa fie si mai mishto. Mai este de imbunatatit dar momentan incercam sa facem cat putem de bine in conditiile date.

@Cristi, e marcat intuitiv cu sageti verizi.

Uite si o ultima varianta daca te duci cu gps-ul:

http://connect.garmin.com/activity/220361884

A2a urcare nu e inca marcata dar o sa o intrevezi. Bagam in seara asta o sageata si acolo.

Guest
This topic is now closed to further replies.