Rubyca

2012.09.15 - Red Bull MoonTimeBike - Bucuresti

Recommended Posts

O sugestie pt. data viitoare la criteriul de selectie, puneti primii 30% la tura scurta sau 50% la tura lunga, pentru ca la tura lunga participa in general mult mai putini oameni si mult mai buni, fiind o realizare mai mare sa te clasezi acolo in prima jumatate decat la scurta in prima treime, unde se baga toti incepatorii. Sunt multi ciclisti valorosi care nu se duc decat la turele lungi.

Stati linistiti in privinta blitzurilor, ca nu va orbesc. Am tot testat procedura, si n-a fost nimeni deranjat, decat ceva rataciti care cred ca mai mult au vrut sa se bage in seama. Derbedei cu un limbaj precar.

Altfel, daca se interzic blitzurile, practic se interzice pozatul. Si parca iar va aud cum cersiti poze dupa concurs...

Mai deranjante vor fi alternantele zonelor puternic luminate cu zonele de bezna, in caz ca se vor folosi reflectoare.

Nici la cupa mondiala nu se interzic bliturile. Am testat acum o saptamana cu blit puternic din fatza. E prea scurt timpul sa te deranjeze.

A fost cineva deranjat aseara si a inceput sa-si bage in blituri dar cred ca era deranjat de lanternele noastre care vroiam sa urcam, caci blitul nu functiona atunci.

Fratilor-cumnatilor!

Nu comparati un flash (1, unu!) sau 2 (doua) cu 4-5-6-8 care blitzuiesc fiecare in legea lui, din unghiuri diferinte si intensitati diferite! Se creeaza un interval de 2-3-4 secunde in care nu mai vezi nimic nici daca stai dracului pe loc, dara daca tre sa faci vreo stanga/dreapta! Si tineti cont ca dupa aia diferenta de iluminare o sa creeze probleme inca 30-40 sec pana se obisnuieste ochiul cu intunerilcul (daca e cazul!)

Ca sa nu mai zic ca eu (pardegzamplu manca-ti-as!) am un blitz cu numar 80! Adica atunci cand trantesc o poza se face lumina-n sat!

Poate ca ar fi mai ok sa se faca poze doar in zonele iluminate cu reflectoare sau becurile lu' Oprescu/Piedone.

In definitiv, daca ai scula buna cu zgomot mic la un ISO de 1600, cu o lentila de macar 2,8 diafragma..scoti poze ok!

Nu de alta, dar nu cred ca vreti in concurs poze facute cu pocnitori sau idiotenspiluri sau sapuniere!

am si eu o nelamurire scurta - se mai poate face inca plata online? sa nu alerg sa caut un bancomat dupa ce scap de la munca.

merci

Geordan, poate ca ar fi mai ok sa iesi in teren si sa te convingi singur. Vad ca nu intelegi din explicatiile altora.

Da, poti orbi temporar un rider cu blitzul, dar nu in conditii normale de pozat. Trebuie sa-i bagi lumina in ochi, frontal, de la mica distanta. In acest mod il poti orbi la fel de bine si cu o banala lanterna. Asta nu inseamna ca o vei si face.

Ma bucur ca ai ceva echipament si cunostinte si te grabesti sa vorbesti despre ele, dar nu inteleg unde vrei sa ajungi cu discutia. NU se vor interzice blitzurile (nu-s organizator, dar asta e o informatie de bun-simt pe care o intuieste oricine are legatura cu subiectul), si te asigur ca nu lumina acestora va fi problema riderilor. Nu de alta, dar s-a tot testat, cu unul sau mai multe blituri, pe camera sau remote. NU, nu se pote acoperi fotografic acest eveniment fara blitz(uri). Poti teoretiza la nesfarsit despre asta, sau poti experimenta la fata locului. Te asigur ca altfel vei vorbi dupa proba practica.

Am o nedumerire , am facut traseul azi si m-ar interesa daca pe portiunea de scari , poti sa o iei si pe langa scari :D ...

Nu ai voie din ce am inteles eu :( O sa stea un arbitru acolo :D

Chicken run, special pentru Cristi, pentru Cristi, pentru Cristi...

vai ce rau imi pare ca nu pot sa vin. Am facut insa testele traseului imediat dupa amenajare. Aveti grija:

Problema deosebita cu urechea de prindere a deraiorului pe cadru (nu mai prinde din cauza decalibrarii filetului) Merida Blue Air o versiune mai veche. In caz ca nu rezolv pana maine la pranz, doresc sa imprumut o bicicleta MTB contra cost pentru concursul de maine seara. Multumesc anticipat pentru orice sugestie sau ajutor.

Telefon.0744135544

Am fost si eu aseara pe traseu. Intr-adevar este ceva original pt. zona Bucurestiului si mi-a facut placere sa-l parcurg. Sper ca la anul sa fiu in forma si sa particip la concurs. Deocamdata ma multumesc sa vin sa fac galerie. Succes!

Cam asa s-a vazut traseul de pe bicicleta mea:

Ieri am plecat de la Giurgiu sa fac si eu o recunoastere,doua ture pe lumina,pauza de berici cu Corado,Dan bistri,Axe,Ion dupa care inca doua ture la lumina frontalei si a lanternei. Am ramas incintat de frumusetea traseului,scurt dar solicitant,nu prea ai unde sa-ti tragi sufletu'. A fost buna recunoastera,chiar daca inca nu l-am memorat in intregime,pe intuneric daca nu vezi lumini in fata poti gresi,dar cel mai de folos a fost faptul ca am retinut unde,cind,cum trebuie schimbate vitezele optim ptr a urca in sa si fara a forta lantul. Azi o sa ajung in jur de ora 17,30 numai bine ptr inca vreo doua-trei ture de antrenament. Baietii de la nomad merida au pus pe situl red bull si harta traseului. Sa speram ca nu va ploua si ne vom da la o cursa ce va ramine de referinta,cel putin ptr. Bucuresti.

„pauza de berici cu Corado,Dan bistri,Axe,Ion” ... și moa, dar nu mai contește :D

M-am linistit , am inteles ca doar scariile alea cele mai scurte trebuiesc abordate , restu alea de vin in valuri(cele mai apropriate de finish) poti sa le abordezi pe langa .

Oricum coborarea aia de langa pod iti da impresia ca ai nevoie de parasuta.

„pauza de berici cu Corado,Dan bistri,Axe,Ion” ... și moa, dar nu mai contește :D

Paul, eu chiar sunt surprins de cate nume a reusi sa retina, de data asta :)

Se difuzeaza la vreun post tv pt astia "amarati" care au ramas cu copiii acasa ? :D

Buna organizarea si sper ca fata accidentata este OK! As mai fi stat dar juniorul m-a "manat" spre casa!

Frumoasă organizare, cel puțin din punctul de vedere al unui spectator.

Am stat în zona de start, pe dealul unde era ultima urcare+coborâre și din punctul meu de vedere s-a văzut clar dificultatea traseului la care au fost supuși concurenții când ajungeau în ultima parte și abia de reușeau să-și tragă puțin sufletul.

Salutări lui Corrado, Dan de la Sportwin, Danbistri și CristiC, singurii pe care i-am recunoscut.

A fost chiar frumos. Am fost spectator si ... suport de lumina :) . Am stat cu farul la o coborare sa luminez traseul concurentilor (la km 4.3)... imediat dupa coborare venea viraj stanga printre copaci, sper ca a ajutat. Oricum, baietii din top au facut spectacol pe respectiva coborare!

L-am si parcurs ieri, pe intuneric. E foarte antrenant, dar la lumina farului coborarile sunt imprevizibile....

din pacate a fost si un accident, ceva la picior, ma enervat unu de pe o salvare spunea ceva de genu: "in ritmul asta nu mai ajungem acasa" cand a auzit de accident si incepuse sa bombane

Felicitari pentru organizare, am fost spectator si a fost spectaculos pe coborari cat si ritmul pe care il aveau unii pe urcare .

Felicitari castigatorilor, participantilor si ORGANIZATORILOR .

Bravo... la mai multe

Felicitari NoMad, Red Bull (ca intotdeauna la inaltime), primariei Bucuresti si mai ales tuturor concurentilor.

Si pe langa toate acestea, pentru faptul ca nu plouat

Clasamentul final?

Sau macar marele castigator, pentru cei ce n-am putut veni?

Guest
This topic is now closed to further replies.